FOTBAL: FC UNIVERSITATEA CLUJ - SEPSI OSK SFÂNTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (9.10.2023)
Ioan Ovidiu Sabău a semnat!
dinamo televizor spart
Remiza cu ”U” Cluj i-a ”pus capac”! Un fan dinamovist și-a spart televizorul: ”Încă se poate uita la emisiune”
ovidiu-popescu
Pleacă de la FCSB, după opt ani, și semnează cu altă echipă de play-off: ”Ne-am înțeles”

Universitatea Cluj - FC Brașov 2-0. Lemnaru și Kovacs au semnat a treia victorie

29.11.2013, 15:40

Vineri seară, Universitatea Cluj a obținut a treia victorie la rând în Liga 1, 2-0 pe teren propriu cu FC Brașov și este la un singur punct de salvarea de la retrogradare.

valentin lemnaru universitatea cluj
  • La Liga: Real Madrid - Alaves, marți, 22:30, DGS 2

• Premier League: Tottenham - Manchester City, marți, 22:00, DGS 1

Scorul a fost stabilit încă din prima repriză, golurile "Șepcilor roșii" fiind semnate de Valentin Lemnaru (25) și Lorant Kovacs (39).

Dominați autoritar de brașoveni, elevii lui Mihai Teja s-au apărat exact și nu le-au dat prea multe șanse oaspeților. Ei au avut și prima șansă mare de gol, la șutul trimis pe lângă de Borza (24). După un minut, Lemnaru a deschis scorul cu un șut din întoarcere, deși nu preluase ideal. Kovacs a majorat diferența după ce l-a driblat și pe portarul Bordea, la capătul unei pase excelente a lui Takacs (39), iar gazdele intrau la pauză în vantaj de două goluri.

Brașovenii și-au intensificat presiunea în a doua jumătate a reprizei secunde, când au ratat mult, deseori prin Diogo Fonseca, intrat pe teren în minutul 58, în locul lui Andrei Cristea. Portarul Veselovsky a blocat un gol ca și făcut (70), apoi "stegarii" au cerut penalty la intervenția prin alunecare a lui Octavian Abrudan, dar arbitrul Radu Petrescu a considerat că fundașul central nu a atins balonul cu mâna. Oaspeții au încheiat partida în atac, însă nu au reușit să concretizeze dominarea.

Cu reușita de vineri seară, din primul joc al etapei a 16-a, Lemnaru a ajuns la golul cu numărul șase în actuala stagiune de campionat. Pentru Lorant Kovacs (20 de ani) a fost prima reușită în Liga 1.

LIVE TEXT:

Min. 90+4: Fluier final. Clujenii câștigă cu 2-0

Min. 86: Brașovenii presează pe acest final de meci, dar nu reușesc să și trimită periculos către poarta lui Bordea

Min 83: Schimbare la brașoveni: iese Vagner și intră Popa

Min. 80: Modificare la gazde: iese Lemnaru și intră Ene

Min. 76: Schimbare la Universitatea Cluj: iese Târnăcop și intră Mendy

Min. 75: Brașovenii cer penalty! Abrudan a plonjat în fața șutului lui Fonseca și a deviat în corner, dar aspeții reclamă că ar fi respins cu mâna. Arbitrul Radu Petrescu lasă jocul să continue

Min. 70: Ocazie mare pentru FC Brașov! Portarul Veselovsky a scos în corner un șut puternic trimis de același Fonseca, din marginea careului

Min. 69: Diogo Fonseca șutează din vole, dintr-o poziție ușor incomodă, din marginea careului, dar din nou ratează ținta

Min. 67: Schimbare la FC Brașov: iese Aganovic și intră Străuț

Min. 65: Noul intrat, Fonseca, reia cu capul, puțin pe lângă poartă, o centrare dintr-un corner de pe stânga

Min. 58: Modificare și pentru oaspeți: iese Andrei Cristea și intră Diogo Fonseca Tavarez

Min. 56: Prima schimbare a meciului, efectuată de U Cluj: iese Kovacs și intră Lungu

Min. 54: Șut dezamăgitor expediat de Mateiu, care a pus capăt unei acțiuni de atac pentru care Buga a sprintat serios în tușă

Min. 51:     Cartonaș galben pentru Alexandru Vager, după un fault din spate comis asupra lui Târnăcop. I-a pus piedică mijlocașului clujenilor, atunci când acesta se pregătea să declanșeze contraatacul

Min. 49: Ratare pentru U Cluj! Valentin Lemnaru primește în careu, după o greșeală a lui Cristian Ionescu, îl driblează pe portar și șutează din unghi, dar nimerește doar plasa laterală

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45: Pauză la Cluj, acolo unde Universitatea conduce cu 2-0 în meciul cu FC Brașov

Min. 39: GOOOOL Universitatea Cluj! Kovacs duce scorul la 2-0, după ce îl driblează și pe portarul Bordea, în marginea careului. Takacs i-a pasat excelent peste apărarea adversă și l-a lăsat singur cu goalkeeper-ul brașovenilor

Min. 28:     Aganovic încasează primul cartonaș galben al meciului

Min. 25: GOOOOL Universitatea Cluj! Valentin Lemnaru deschide scorul cu un șut din întoarcere, din interiorul careului

Min. 24: Ocazie pentru Universitatea Cluj! Borza primește în partea stânga a careului o minge lungă, de pe dreapta și șutează din prima, în cros, dar alături de poartă

Min. 23: Lemnaru primește o pasă peste apărarea brașovenilor, dar nu îi iese preluarea pretențioasă și pierde controlul balonului în marginea careului. Portarul Bordea, ieșit în întâmpinare, prinde cu siguranță

Min. 22: Brașovenii domină teritorial în prima jumătate a primei reprize, însă fără a pune mare pericol la poarta lui Veselovsky. Nici cornerele nu le-au dat emoții clujenilor

Min. 13: Al patrulea corner al brașovenilor. Apărarea Universității Cluj rezistă, cel puțin în acest prim sfert de oră

Min. 12: Kovacs urcă bine pe stânga pentru Universitatea Cluj, pătrunde în careu și pasează pe jos, înapoi. Mingea îl lovește în picior pe un fundaș brașovean și ia o traiectorie ciudată, dar portarul Bordea o prinde cu siguranță

Min. 5: Buga primește o pasă pe jos, în spatele apărării clujene, pătrunde în careu, talonat de un fundaș advers, dar șutul său trece peste poartă

Min. 4: Început avântat al brașovenilor, care au deja primul corner, însă centrarea este respinsă de apărarea gazdelor

Min. 1: Fluier de start al meciului dintre Universitatea Cluj și FC Brașov, primul din cadrul etapei a 16-a din Liga 1

ECHIPELE DE START:

"U" Cluj: Veselovsky - Ciupe, Ninu, Abrudan, Takacs - Cristocea, Bucşa - Kovacs, Târnăcop, Borza – Lemnaru;
Rezerve: Niculescu, Szilagyi, Calcan, Mendy, Ursu, Lungu, Ene
Antrenor: Mihai Teja;

Brașov: Bordea - Vagner, Machado, Cr. Ionescu, Serginho - Dias, Mateiu, Aganovic, Surdu - Buga, A. Cristea;
Rezerve: Cauca, Madeira, Popa, Străuț, Tavarez, Diogo Santos, Manea;
Antrenor: Ilie Stan.

Etichete: liga 1 , u cluj , fc brașov , liga 1 digisport , u cluj liga 1 , fc brasov liga 1 , live text u cluj - fc brasov 29 noiembrie 2013 , u cluj - fc brasov 29 noiembrie 2013 , u cluj - fc brasov

De ce a fost descalificat reprezentantul Olandei înaintea finalei Eurovision 2024

Olanda a dezvăluit noi informații despre incidentul care a dus la descalificarea lui Joost Klein de...

charalambous
”Mândră de tine”. A venit din Cipru pentru Elias Charalambous și a întors toate privirile în Capitală

Se știu meciurile de baraj! Când se vor disputa partidele de menținere/promovare
liga 2
Dinamo a prins ”barajul”! Voluntari și FCU Craiova au retrogradat în Liga 2. Botoșani va merge și ea la meciurile de menținere/retrogradare
Anamaria Prodan, toate detaliile despre nunta cu Gavril. Cine va cânta și unde se va organiza
amp
E gata! Tottenham a spus ”DA” și fundașul central va pleca la vară
London, England, 2nd April 2024. Ange Postecoglou, Manager of Tottenham Hotspur talks to TNT Sports during the Premier L

Exclusiv ”E foarte bun”. Universitatea Craiova a făcut anunțul despre Gicu Grozav
FOTBAL:PETROLUL PLOIESTI-RAPID BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (13.08.2022)
Exclusiv Ionel Dănciulescu a dat replica, după ce a primit ”nota 2 pentru obrăznicie” din partea lui Gigi Becali
ionel danciulescu
La ce oră se joacă Simona Halep - McCartney Kessler LIVE VIDEO pe Digi Sport 2, în turul 1 la Trophee Clarins
SIMONA HALEP - DIGISPORT-172
Dan Nistor a reacționat, după ce Dinamo a ajuns la baraj: ”Și noi dacă pierdeam cu ei eram acuzaţi că am fost blatişti”
Screenshot 2024-03-15 200615
Irina Shayk, apariție surprinzătoare după ce a făcut furori la MET Gala 2024. Cum a fost fotografiată pe străzile din New York
Se pregătește un Dinamo uriaș: planul pus la cale de Nicolae Badea! „S-a bătut palma cu Țiriac, Borcea și Niro"
Ultrașii radicali din Peluza Sud ’97, derapaj morbid împotriva lui Adrian Mititelu, după ce FCU a retrogradat
Cameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill
Fosta lui Dorian Popa, fana ținutelor care-i arată formele voluptoase și bronzul. Babs, în fustă minusculă sau rochie cu spatele gol
De ce se albește părul și ce putem face pentru a stopa procesul, dacă nu avem o vârstă înaintată
VIDEO Bulgaria ia avioane F-16 cu 60.000.000$. De ce România plătește de 3 ori mai mult pentru F-35?
Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România
WTA Roma: cum s-a terminat disputa dintre Danielle Collins și Irina Begu, după ce românca a salvat cinci mingi de meci
O echipă din play-out, gata să transfere un triplu campion al României!

Misterul locului în care a fost pictată Mona Lisa a fost rezolvat. Indiciile care au dus la poziționarea exactă a capodoperei lui Da Vinci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”