Real Madrid vs Deportivo AlavČs in Madrid, Spain - 14 May 2024
Ianis Hagi l-a ”ajutat” pe Thibaut Courtois să intre în istorie
Real Madrid v Deportivo Alaves, La Liga 2023-2024, date 36. Football, Santiago Bernabeu Stadium, Madrid, Spain - 14 May 2024
Cum l-a numit publicația ”de casă” a lui Deportivo Alaves pe Ianis Hagi, după evoluția din meciul cu Real Madrid
gigi-becali-stadion
Video Gigi Becali, glumă după glumă după ce a ieșit din post: a spus cum vrea să numească stadionul de 100.000 de locuri
Live LIGA DE TINERET Cupa României (Finala): Universitatea Cluj - Farul Constanţa.

Video Cadiz - Real Madrid 0-2. ”Galacticii”, la zece puncte în spatele Barcelonei

15.04.2023, 23:55

Partida dintre Cadiz și Real Madrid s-a încheiat cu victoria ”Galacticilor”, scor 2-0, în etapa a 29-a din La Liga.

profimedia-0769668122
Partida dintre Cadiz și Real Madrid / Foto: Profimedia
  • Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

În urma acestui rezultat, madrilenii s-au apropiat la zece puncte de Barcelona, echipa din vârful clasamentului, însă formația pregătită de Xavi va juca împotriva lui Getafe în etapa cu numărul 29.

Cadiz - Real Madrid 0-2. Victorie importantă pentru trupa lui Ancelotti.

Prima ocazie importantă a partidei le-a aparținut gazdelor, în minutul 12. Espino a șutat din interiorul careului, însă Thibaut Courtois a respins în bară.

Replica lui Real Madrid a venit câteva minute mai târziu, când Gil a intervenit foarte bine la încercarea lui Karim Benzema.

”Los Blancos” puteau trece în avantaj în minutul 25, când Alcaraz a încercat să respingă un balon, însă a trimis spre propria poartă și a lovit transversala.

Zece minute mai târziu, Benzema a nimerit și el bara transversală dintr-o poziție ideală. În repriza secundă, atacantul francez a șutat în forță din careu și a lovit încă o dată bara transversală.

Scorul a fost deschis în minutul 72, când Nacho a avut o execuție splendidă din afara careului și l-a învins pe Gil.

Doar câteva minute mai târziu, Asensio și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

VIDEO Rezumatul partidei Cadiz - Real Madrid 0-2

Cadiz - Real Madrid 0-2

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 76: Goool Real Madrid! Asensio avansează spre poartă și îi pasează în lateral lui Asensio, care îl învinge pe Gil cu un șut pe jos.

Min. 72: Goool Real Madrid! Nacho înscrie un gol superb cu un șut în forță din afara careului.

Min. 64: Ocazie Real Madrid! Benzema pătrunde în careu și șutează cu stângul, dar mingea lovește bara.

Min. 57: Ocazie Real Madrid! Valverde primește balonul în careu din partea lui Asensio. Uruguayanul  pasează în fața porții pentru Rodrygo, dar portarul intervine, iar balonul iese în afara terenului.

Min. 35: Ocazie pentru Real Madrid! Ceballos șutează din careu, balonul este respins până la Benzema, care nimerește transversala.

Min. 25: Cadiz, aproape de autogol! Alcaraz încearcă să respingă un balon, dar nimerește transversala propriei porți.

Min. 18: Ocazie pentru Real Madrid! Benzema combină cu Asensio, trimite la poartă, dar Gil reușește să respingă.

Min. 12: Ocazie pentru Cadiz! Sobrino îi pasează în careu lui Espino, care șutează, însă Thibaut Courtois respinge în bara laterală.

Min. 1: Începe meciul!

Cadiz: Gil – Parra, Hernandez, Fali, Espino -Bongonda, San Emeterio, Alcaraz, Sobrino – Guardiola, Ramos

Real Madrid: Courtois – Vazquez, Militao, Rudiger, Fernandez – Valverde, Tchouameni, Ceballos – Asensio, Benzema, Rodrygo

Formația gazdă a reușit să aibă rezultate peste așteptări în actuala stagiune și se află pe poziția a 14-a în clasament.

De cealaltă parte, "Galacticii" au o distanță considerabilă față de Barcelona, ocupanta primului loc, iar speranțele la câștigarea campionatului sunt mici.

Totuși, cei de la Real Madrid continuă să aibă șanse la câștigarea UCL. În prima manșă a sferturilor de finală, trupa lui Ancelotti s-a impus, 2-0, cu Chelsea.

În tur, pe Santiago Bernabeu, Real Madrid a învins-o pe Cadiz, 2-1, după golurile marcate de Eder Militao și Toni Kroos, respectiv Lucas Perez.

Clasament La Liga

Etichete: real madrid , campionatul spaniei , cadiz

Bărbatul omorât în bătaie de doi tineri de 16 și 20 de ani lângă Parcul Crângași a încercat să apere două fete

Bărbatul de 46 de ani care a fost omorât de doi tineri, de 16 și 20 de ani, lângă Parcul Crângași...

Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Nota primită de Radu Drăgușin, după ce a jucat peste 100 de minute cu Manchester City

”Cu mine vorbești cu 'domnul Rotaru', Iliuță!”. Mihai Rotaru, reacție arogantă la adresa lui Ilie Dumitrescu
Collage Maker-22-Mar-2023-07-04-PM-3494
Nu mai există dubii: Tottenham i-a decis viitorul lui Radu Drăgușin!
Radu Dragusin la meciul amical de fotbal dintre Romania si Irlanda de Nord, desfasurat pe Arena Nationala, vineri 22 mar
Cristi Tănase nu a stat pe gânduri, după ce soția a obținut ordin de restricție împotriva sa pentru 12 luni
tanase-sotie
OUT! Gică Hagi a anunțat că-l dă afară pe cel mai bine plătit jucător de la Farul. Lovitură și pentru FCSB
Screenshot 2024-05-14 083442

Dan Șucu are concurență puternică pentru Neil Lennon
Rangers FC v Celtic FC - Betfred Cup Final
Video Cum a trăit iubita lui Radu Drăgușin Tottenham - Man. City 2-0, meciul în care fundașul român s-a remarcat
ioanastan__1715591151_3366945066184306906_2026157972
FCSB pregătește o schimbare pentru UEFA Champions League, cu Alex Chipciu protagonist
chipciu steaua
A venit motivarea deciziei! Lovitură dură primită de FCSB și Gigi Becali: nu poate emite drepturi asupra palmaresului
Fostul milionar din fotbalul românesc e sărac lipit. Acum a ajuns să ”discute cu extratereștrii”
Cameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill
Bebe Rexha, într-o zi obișnuită, fără machiaj de scenă. A ieșit la plimbare cu simpaticul ei cățel, pe străzile din Los Angeles
Ce se schimbă la CNP-urile românilor
Amenzi de până la 4.000 lei pentru românii care fac acest lucru. Dacă recidivează, suma se dublează
Adevărul despre aflarea locației unui contact din WhatsApp, fără să știe
Ora de start a meciului Simonei Halep. Românca joacă la Paris, dar visul numit Roland Garros s-a spulberat
Cererea ”bizară” din contractul lui Kylian Mbappe cu Real Madrid
real madrid fan

Misterul locului în care a fost pictată Mona Lisa a fost rezolvat. Indiciile care au dus la poziționarea exactă a capodoperei lui Da Vinci
Momentul când o femeie prinde o cobră cu mâinile goale. Șarpele era pe punctul să o atace