Serious Situation At FC Bayern Muenchen After Devastating Bundesliga Defeat
Englezilor nu le-a venit să creadă! Ce transfer pregătește Bayern după eșecul din Champions League
Photocall de la cérémonie du Ballon d'Or 2021 au Théâtre du Châtelet
Tatăl lui Kylian Mbappe l-a sunat pe Florentino Perez după meciul Real Madrid - Bayern Munchen 2-1: ”A fost uimitor!”
chipciu steaua
FCSB pregătește o schimbare pentru UEFA Champions League, cu Alex Chipciu protagonist
Digi Sport Special

Video Real Madrid - Chelsea 2-0. Madrilenii, cu prima șansă la calificarea în semifinalele Champions League

12.04.2023, 23:55

Meciul dintre Real Madrid și Chelsea, din cadrul sferturilor de finală ale UEFA Champions League, s-a încheiat cu victoria echipei pregătite de Carlo Ancelotti.

profimedia-0768944020
Karim Benzema a deschis scorul la meciul cu Chelsea / Foto: Profimedia
  • Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

Astfel, madrilenii intră cu un avantaj de două goluri în manșa secundă, programată, la Londra, pe 18 aprilie.

Real Madrid - Chelsea 2-0. Madrilenii, cu un pas în semifinalele Champions League

Prima ocazie a partidei le-a aparținut londonezilor, în minutul 2, când Kante l-a lansat pe Joao Felix, care a șutat în blocajul lui Courtois.

Madrilenii au dat replica în minutul 12, când Benzema a șutat cu stângul din apropierea porții lui Kepa.

”Los Blancos” au deschis scorul în minutul 21, când, după un balon înalt al lui Carvajal, Vincius i-a așezat perfect mingea lui Benzema, care  a înscris simplu.

Londonezii au fost aproape să egaleze imediat, când Sterling a trimis din prima la centrarea lui James. Apoi, a venit rândul madrilenilor să pună pericol la poarta adversă, când Vinicius l-a lobat pe Kepa, însă Thiago Silva a intervenit salvator.

Pe finalul primei reprize, Valverde a încercat să înscrie cu un șut de la distanță, însă balonul a trecut peste poarta lui Kepa.

După pauză, Joao Felix a încercat fără succes să îl învingă pe Courtois cu un șut din careu, iar Modric a încercat să înscrie pentru 2-0 cu o execuție superbă.

Misiunea londonezilor a devenit și mai complicată în minutul 59, când Chilwell a fost eliminat după o intervenție asupra lui Rodrygo.

Alaba putea înscrie cu un șut din lovitură liberă, însă golul de 2-0 a venit câteva minute mai târziu, când Asensio l-a învins pe Kepa cu un șut de la marginea careului.

Pe final, londonezii au fost aproape de gol, însă Rudiger a intervenit foarte bine la șutul lui Mount.

VIDEO Rezumatul partidei Real Madrid - Chelsea 2-0

Real Madrid - Chelsea 2-0

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 90+3: Ocazie Chelsea! Cucurella trimite balonul în careu, Mount șutează, dar Rudiger respinge foarte bine.

Min. 74: Goool pentru Real Madrid! Asensio înscrie cu un șut de la marginea careului după un corner executat rapid de madrileni.

Min. 61: Ocazie pentru Real Madrid! Alaba șutează din afara careului, dar Kepa reușește să rețină.

Min. 59: Chelsea, în zece jucători! Chilwell este eliminat după o intervenție asupra lui Rodrygo.

Min. 51: Ocazie Real Madrid! Modric șutează din interiorul careului, dar balonul trece peste poartă.

Min. 49: Ocazie pentru Chelsea! Joao Felix șutează din interiorul careului, însă nu îi pune probleme lui Courtois.

Min. 44: Ocazie Real Madrid! Valverde șutează din afara careului, dar balonul ajunge în brațele lui Kepa.

Min. 40: Ocazie Real Madrid! Modric centrează de pe partea stângă, Alaba deviază mingea cu capul, dar portarul londonezilor reține.

Min. 34: Ocazie pentru Real Madrid! Benzema îi pasează în careu lui Rodrygo, brazilianul preia și șutează din careu în blocajul lui Kepa.

Min. 26: Ocazie Real Madrid! Vinicius pătrunde în careu trece de doi fundași și încerce să îl lobeze pe Kepa, dar Thiago Silva îndepărtează pericolul.

Min. 23: Ocazie Chelsea! James centrează în fața porții, iar Sterling trimite din prima, însă Courtois respinge.

Min. 21: Goool Real Madrid! Carvajal trimite o minge înaltă pentru Vinicius, acesta îi asează balonul în lateral lui Benzema, care înscris simplu.

Min. 17: Ocazie pentru Real Madrid! Valverde șutează în forță de la distanță, dar mingea trece peste poarta londonezilor.

Min. 12: Ocazie Real Madrid! Benzema combină frumos cu Vinicius în interiorul careului, fracezul șutează cu stângul din apropierea porții, dar Kepa reține.

Min. 2: Ocazie pentru Chelsea! Joao Felix scapă pe contraatac, după o pasă a lui Kante, pătrunde în careu și șutează, dar Courtois respinge.

Min. 1: Începe meciul!

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Eder Militao, Alaba, Camavinga – Valverde, Kroos, Modric – Rodrygo, Benzema, Vinicius Junior

Rezerve: Lunin, Luis Lopez, Vallejo, Nacho, Hazard, Asensio, Odriozola, Lucas Vazquez, Tchouameni, Ceballos, Rudiger, Mariano Diaz

Chelsea: Arrizabalaga – Koulibaly, Thiago Silva, Fofana – James, Kante, Fernandez, Kovacic, Chilwell – Sterling, Joao Felix

Rezerve: Mendy, Pulisic, Loftus-Cheek, Chalobah, Mudryk, Mount, Zakaria, Ziyech, Gallagher, Azpilicueta, Havertz, Cucurella

Pentru Chelsea, însă, eșecul nu este o surpriză, având în vedere sezonul mult sub așteptări pe care îl traversează. De altfel, echipa londoneză are doar trei victorii în ultimele zece meciuri, interval în care a înregistrat cinci înfrângeri.

Real Madrid și Chelsea s-au întâlnit ultima dată în urmă cu fix un an, pe 12 aprilie 2022, tot în sferturile UEFA Champions League.

Englezii s-au impus atunci cu 3-2, dar au părăsit competiția pentru că Real Madrid, care avea să obțină trofeul după o finală cu Liverpool, câștigase cu 3-1 meciul tur, de la Londra.

Real Madrid - Chelsea LIVE VIDEO, ora 22:00, la Digi Sport 1. Echipele probabile

• Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Alaba, Camavinga - Kroos, Modric, Valverde - Rodrygo, Benzema, Vinicius Junior
  • Chelsea: Kepa - James, Fofana, Koulibaly, Chilwell - Kovacic, Enzo, Kante - Sterling, Havertz, Joao Felix

Etichete: real madrid chelsea , sferturi uefa champions league

Bărbatul omorât în bătaie de doi tineri de 16 și 20 de ani lângă Parcul Crângași a încercat să apere două fete

Bărbatul de 46 de ani care a fost omorât de doi tineri, de 16 și 20 de ani, lângă Parcul Crângași...

Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Nota primită de Radu Drăgușin, după ce a jucat peste 100 de minute cu Manchester City

”Cu mine vorbești cu 'domnul Rotaru', Iliuță!”. Mihai Rotaru, reacție arogantă la adresa lui Ilie Dumitrescu
Collage Maker-22-Mar-2023-07-04-PM-3494
Nu mai există dubii: Tottenham i-a decis viitorul lui Radu Drăgușin!
Radu Dragusin la meciul amical de fotbal dintre Romania si Irlanda de Nord, desfasurat pe Arena Nationala, vineri 22 mar
Cristi Tănase nu a stat pe gânduri, după ce soția a obținut ordin de restricție împotriva sa pentru 12 luni
tanase-sotie
OUT! Gică Hagi a anunțat că-l dă afară pe cel mai bine plătit jucător de la Farul. Lovitură și pentru FCSB
Screenshot 2024-05-14 083442

Exclusiv Lucescu i-a dat un sfat, dar Șucu l-a ignorat total! Rapid a ales exact genul de antrenor pe care Il Luce l-a exclus
Preston North End FC v Leicester City FC David Nugent Neil Lennon and Jobi McAnuff ahead of the Preston North End FC v L
”Telenovela” Joao Felix a ajuns la final: Barcelona a decis
joao
Florin Răducioiu a spus totul. A descoperit cu un detectiv particular că este înșelat! Ce a urmat: ”Le tăia de gelozie”
2.FOTBAL:ROMANIA U 19-AUSTRIA U 19, PRELIMINARII C. E. U 19 (5.06.2014)
Close up of Borussia Dortmund crest.
Echipa care merge direct în Champions League, dacă Real Madrid ia trofeul! Ce se întâmplă dacă va câștiga Borussia Dortmund
Defocused Borussia Dortmund shield next to the focused Real Madrid shield on their shirt. Final concept of the UEFA Champions League on June 1, 2024
O fostă spioană rusă, despre strategiile neortodoxe adoptate pentru a-și manipula țintele: "Mi-am sacrificat corpul pentru misiuni"
CFR Cluj dă lovitura în mercato: negociază cu Brighton transferul lui Adrian Mazilu!
Fostul milionar din fotbalul românesc e sărac lipit. Acum a ajuns să ”discute cu extratereștrii”
Cameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill
Bebe Rexha, într-o zi obișnuită, fără machiaj de scenă. A ieșit la plimbare cu simpaticul ei cățel, pe străzile din Los Angeles
Ce se schimbă la CNP-urile românilor
Amenzi de până la 4.000 lei pentru românii care fac acest lucru. Dacă recidivează, suma se dublează
Adevărul despre aflarea locației unui contact din WhatsApp, fără să știe
Ora de start a meciului Simonei Halep. Românca joacă la Paris, dar visul numit Roland Garros s-a spulberat
S-a aflat abia acum! Ce s-a întâmplat după meci cu arbitrii de la Real Madrid - Bayern
Real Madrid v FC Bayern München: Semi-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24

Misterul locului în care a fost pictată Mona Lisa a fost rezolvat. Indiciile care au dus la poziționarea exactă a capodoperei lui Da Vinci
Momentul când o femeie prinde o cobră cu mâinile goale. Șarpele era pe punctul să o atace