Borussia Dortmund - Paris Saint-Germain
Edin Terzic îi avertizează pe jucătorii lui Dortmund după victoria la limită cu PSG: ”Va fi o altă poveste în retur!”
FOOTBALL - CHAMPIONS LEAGUE - DORTMUND v PARIS SG, , Dortmund, Allemagne - 01 May 2024
”Amenințarea” lui Kylian Mbappe, după ce PSG a pierdut turul cu Dortmund din semifinalele UCL
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (27.04.2024)
Exclusiv ”Ce a avut FCSB anul acesta în plus?”. Fostul jucător al roș-albaștrilor a rostit doar trei cuvinte
LIVE Premier League: Chelsea-Tottenham
Etapa 26 (Reprogramat)

Video Tottenham - AC Milan 0-0. Italienii merg în sferturi după victoria din tur. Final "de foc", cu o bară în minutul 90+4

08.03.2023, 23:59

Tottenham și-a luat adio de la Champions League în acest sezon. Trupa lui Antonio Conte a remizat cu AC Milan, scor 0-0, în returul optimilor, după ce italienii s-au impus în tur cu 1-0.

Tottenham Hotspur v AC Milan: Round of 16 Second Leg - UEFA Champions League
Tottenham - AC Milan / Foto: Getty Images
  • Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Tottenham - AC Milan 0-0. În prelungiri, ambele echipe au avut ocazii uriașe. Una a fost bara lui Origi

Partida a început sub semnul echilibrului. Tottenham a avut prima ocazie în minutul 11, prin Kulusevski, iar milanezii au dat replica peste 7 minute. Până la pauză, Kane a fost foarte aproape de gol, dar reflexul lui Maignan a salvat Milanul.

În partea secundă, cei doi portari "au făcut minuni". Mai întâi, Brahim Diaz nu l-a putut bate pe Foster, iar în celălalt careu, Hojbjerg l-a scos în evidență pe Maignan.

Tottenham - AC Milan 0-0. Italienii merg în sferturi, după ce s-au impus în tur cu 1-0

Fazele de poartă au continuat să alterneze și Giroud nu a putut să-i dea gol lui Foster din câțiva metri. În minutul 77, londonezii au rămas fără Romero, care a primit al doilea cartonaș galben.

Finalul a fost de foc. Mai întâi a fost contraatacul milanezilor, cu șutul lui Tonali, blocat de Porro. Apoi în prelungiri, Maignan a scos o minge "imposibilă", trimisă de Kane.

Imediat, pe un nou contraatac, Origi a nimerit bara în minutul 90+4, iar meciul s-a terminat 0-0 și milanezii merg în sferturi.

VIDEO cu rezumatul meciului Tottenham - AC Milan 0-0:

LIVE VIDEO Tottenham - AC Milan 0-0:

Min. 90+6: Final de meci. Tottenham - Milan se termină 0-0, iar italienii se califică în sferturi, după victoria cu 1-0 din tur.

Min. 90+4: Bară Milan. Pe contraatac, Theo Hernandez pasează la Origi, care nimerește bara.

Min. 90+3: Ocazie Tottenham. Son centrează din lovitură liberă, Kane reia cu capul, dar Maignan apără incredibil, de la rădăcina barei.

Min. 84: Ocazie Milan. Pe contraatac, Leao pasează la Tonali, dar șutul său se oprește în blocajul lui Porro.

Min. 77: Romero (Tottenham) primește al doilea galben și este eliminat după un fault la Theo Hernandez.

Min. 67: Ocazie Milan. Leao are o acțiune frumoasă, intră în careu, pasează la Brahim Diaz, care pivotează și șutează, mingea e deviată la Giroud, dar șutul său e parat de portar.

Min. 64: Ocazie Tottenham. Kane întoarce pentru Hojbjerg, care pătrunde în careu și șutează din apropiere, dar Maignan apără din nou.

Min. 51: Ocazie Milan. După un atac pozițional rapid, mingea rămâne la Brahim Diaz, după ce sare din Perisic, dar spaniolul nu reușește să-l învingă pe portar, care are o paradă superbă.

Min. 46: Începe repriza secundă.

Min. 45+3: La pauză, Tottenham - Milan 0-0.

Min. 35: Ocazie Tottenham. Kane șutează foarte bine din careu, mingea e deviată de Tomori, iar Maignan apără cu un reflex excelent.

Min. 18: Ocazie Milan. După o lovitură liberă executată scurt, mingea ajunge în lateral, la Messias, care șutează în diagonală, dar nu nimerește poarta.

Min. 11: Ocazie Tottenham. Emerson primește o pasă de la Kulusevski, șutează din poziție centrală, dar mingea e deviată de Tomori și e reținută de Maignan.

Min. 1: Începe meciul. Britanicii au lovitura de start.

UPDATE: Meciul e amânat cu 10 minute, din cauza traficului aglomerat din Londra.

Echipele de start:

Tottenham: Foster - Romero, Lenglet, Davies - Emerson Royan, Skipp, Hojbjerg, Perisic - Kulusevski, Son - Kane
Antrenor: Antonio Conte

AC Milan: Maignan - Thiaw, Tomori, Kalulu, Hernandez - Messias, Krunic, Tonali - Diaz, Giroud, Leao
Antrenor: Stefano Pioni

Tottenham - AC Milan, Live Video 22:00, Digi Sport 2. În meciul de pe San Siro, Milan a câștigat cu 1-0

Meciul Tottenham - AC milan, din returul optimilor Champions League, se joacă de la ora 22:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2. Partida poate fi urmărită și pe Digisport.ro, dar și în aplicațai Digi Sport.

Antonio Conte (53 de ani) nu are deloc amintiri plăcute de la întoarcerea sa recentă în Italia. A pierdut meciul cu Milan și apoi a avut o criză biliară care l-a urcat direct pe masa chirigicală. La meci, Brahim Diaz a marcat repede, în minutul 7, iar de atunci tabela de marcaj nu s-a mai modificat, a rămas 1-0 pentru Milan.

Tottenham este pe loc de Champions League în Premier League, 4, dar Liverpool vine tare din urmă după ce a spulberat pe Man. United, scor 7-0, așa că pentru a fi siguri de prezența și în sezonul viitor la masa bogaților, londonezii ar trebui să rămână pe traseul pentru cucerirea UCL. :)

Iar dacă se ține seama că pe stadionul lui Tottenham, Man. City, Chelsea și West Ham nu au reușit să marcheze, este evident că Tottenham are capacitatea de a surmonta dezavantajul minim și să se califice în sferturi de finală.

• Tottenham - AC Milan, Live Video Digi Sport 2. De asemenea, partida va putea fi vizionată de către abonații RCS-RDS pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro

Tottenham nu-i va putea folosi pe Ryan Sessegnon, Hugo Lloris, Yves Bissouma, Rodrigo Bentancur, accidentați, și Eric Dier, suspendat, dar Conte îl are la dispoziție pe Pierre-Emile Hojbjerg.

Un semn de întrebare rămâne dacă Emerson Royal se va bucura în continuare de încrederea antrenorului, mai ales că Pedro Porro s-a dovedit una dintre cele mai importamte amenințări ale lui Tottenham cu Wolves.

Tătărușanu a fost scos de pe lista UEFA pentru a fi repus Maigan, portarul căruia îi luase locul

Pioli, antrenorul Milanului, are la dispoziție toți jucătorii de bază, inclusiv pe Mike Maigan, cel a cărui prezență a fost suplinită cu succes, în ciuda unor critici, de Ciprian Tătărușanu.

Românul a fost scos de pe lista UEFA înaintea meciului retur pentru a-i face loc lui Maigan. Conform regulamentului, Milan îl adaugase pe Tătărușanu le listă în septembrie, atunci când accidentarea lui Maigan urma să dureze mai mult de 30 de zile.

Acum, tot regulile UEFA precizează că reintroducerea unui fotbalist care a fost accidentat pe listă poate fi făcută doar în locul celui care l-a suplinit.

Echipele de start la Tottenham - AC Milan, meci care poate fi urmărit live pe Digi Sport 2, de la ora 22:00

Tottenham Hotspur: Forster - Romero, Lenglet, Davies - Emerson, Hojbjerg, Skipp, Perisic - Kulusevski, Kane, Son.

AC Milan: Maignan - Kalulu, Kjaer, Tomori - Saelemaekers, Krunic, Tonali, Hernandez - Diaz, Giroud, Leao.
Antrenor: Stefano Pioli

Rezumat video AC Milan - Tottenham, scor 1-0

Etichete: conte , pioli , meciuri optimi ucl , video tottenham milan

"Nu există așa ceva". Reacția unui bărbat venit din Cehia la o terasă în România unde i s-au pus pe masă cârnați și mici

Turiștii care au ajuns în vestul țării, la Băile Felix, s-au bucurat de o baie în piscină, dar și...

gracie1
Femeia care și-a cumpărat un avion pentru a nu mai plăti mereu două locuri a intrat pe teren și internetul ”a explodat”

La o lună și jumătate de la moartea fostului ei iubit, Aryna Sabalenka ar avea o nouă relație. Milionarul ar fi căsătorit
sabalenka
Vestea primită de Horațiu Moldovan! Decizia luată de Atletico Madrid
Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A
Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat
Daniel Niculae / Foto: Instagram-@danielniculae21

Claudiu Keșeru e convins, după ce FCSB a câștigat titlul: ”E momentul să plece”
Claudiu Keșeru / Foto: Sport Pictures
Constantin Schumacher a văzut ce se întâmplă la Rapid și a reacționat: ”Toată lumea îl susține pe Șumudică”
Capture
Exclusiv Marius Lăcătuș nu are niciun dubiu, după ce FCSB și-a adjudecat titlul: ”Nu putem omite”
lacatus
Cât costă atacantul sud-african pe care îl vrea Gigi Becali la FCSB! A dat două goluri și a fost desemnat omul meciului
Pierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”
Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place
„Săptămâna Patimilor" se încheie incendiar: fotbalul nostru oferă trei meciuri tari, cu mize uriașe
VIDEO Povestea „Ratei", a autobuzului Roman Diesel 111 care a transportat România zeci de ani
Fotbalistului considerat mai talentat decât Hagi și care nu s-a înțeles niciodată cu Dobrin. 32 de ani de la tragica moarte a lui Bogdan Bănuță
Ronnie O'Sullivan, eliminat! Surprize mari la Campionatul Mondial de snooker, n-a mai rămas niciun jucător din Top 10
Luis Enrique, întrebat direct de ce l-a lăsat pe bancă pe cel mai în formă atacant al PSG-ului. Antrenorul a răspuns pe loc
Trainer Luis ENRIQUE (PSG) Gestik, Geste, Emotional nach dem Spiel Fussball Champions League, Halbfinale, Hinspiel, Boru

Cum să fierbi ouăle de Paște fără să le spargi. Metoda simplă pe care trebuie să o încerci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”