Transylvanian Open WTA250 2023 - Day 2, Cluj-Napoca, Romania - 17 Oct 2023
Video Gabriela Ruse - Emma Navarro 0-6, 2-6. Românca, învinsă fără drept de apel în semifinale la Trophee Clarins
Tennis legend Serena Williams gets ready for her first red carpet event since giving birth
După ce a recunoscut că vrea să intre în alt sport, Serena Williams a făcut anunțul: "Un vis devenit realitate!"
FOTBAL:FCSB-RAPID BUCURESTI, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (20.04.2024)
Live Video&Text Rapid - FCSB 1-0, ACUM, la Digi Sport 1. Giuleștenii au deschis scorul rapid
etapa 10 Superliga: Rapid-FCSB
Play-Off

Wimbledon - programul transmisiilor şi rezultatele

24.06.2012, 12:48

Cel mai important turneu de tenis din calendarul profesionist, Wimbledon, transmis în direct de Digi Sport în perioada 25 iunie - 8 iulie: 10 ore pe zi de tenis de cea mai înaltă calitate.

Sâmbătă, 7 iulie, ziua 12

Serena Williams este noua regină a turneului de la Wimbledon. În finala cu Agnieszka Radwanska, jucătoarea din Statele Unite a jucat aproape perfect în primul set. Serena și-a adjudecat primele cinci game-uri, iar poloneza a reușit să-și câștige o singură dată serviciul. Mezina familiei Williams s-a impus cu 6-1, dar actul secund a fost mult mai dificil. Radwanska a fost condusă cu 4-2, dar a revenit spectaculos - a câștigat trei game-uri consecutive, dar Williams a egalat la 5. Poloneza, favorita numarul 3, s-a concentrat mai bine pe finalul actului și, după ce și-a câștigat serviciul a reușit break-ul și a trimis meciul în decisiv. În setul 3, cele două jucătoare și-au împărțit primele patru game-uri, apoi Serena a fost de neoprit.

Perechea Horia Tecău/Robert Lindstedt (România/Suedia), cap de serie numărul 5, a pierdut pentru a treia oară consecutiv finala de dublu de la Wimbledon, românul şi suedezul fiind învinşi, sâmbătă, în ultimul act, de cuplul Jonathan Marray/Frederik Nielsen (Marea Britanie/Danemarca). Marray şi Nielsen, care au beneficiat de un wild card, au câştigat finala cu scorul de 4-6, 6-4, 7-6 (7/5), 6-7 (5/7), 6-3, după trei ore şi 20 de minute de joc.
Tecău şi Lindstedt au mai jucat finala de la Wimbledon în 2010 şi în 2011, atunci fiind învinşi de cuplurile Jurgen Melzer/Philipp Petzschner (Austria/Germania), respectiv Mike Bryan/Bob Bryan (SUA). Românul şi suedezul au trecut în acest an de Melzer şi Petzschner în semifinale.

Mai puțin de 90 de minute (mai precis o oră și 18 minute) a durat finala de dublu feminin de la Wimbledon, spre satisfacția organizatorilor, care se temeau ca nu cumva meciul să fie amânat pentru duminică în cazul în care nu se termina până la ora 11:00, la Londra. Cu fix zece minute, înainte de “termenul limită“, Serena și Venus Williams au rezolvat ecuația finalei în favoarea lor, învingându-le în două seturi pe sportivele din Cehia, Andrea Hlavackova și Lucie Hradecka, aflate pentru prima oară în finala turneului de la Wimbledon.

FINALA FEMININĂ

Agnieszka Radwanska (POL) vs. Serena Williams (USA) 1-6, 7-5, 2-6

FINALA DUBLU MASCULIN

Robert Lindstedt (SWE) / Horia Tecau (ROU) vs. Jonathan Marray (GBR) / Frederik Nielsen (DEN) 6-4, 4-6, 6-7 (5/7), 7-6 (7/5), 3-6

FINALA DUBLU FEMININ

Serena Williams (USA) / Venus Williams (USA) vs. Andrea Hlavackova (CZE) / Lucie Hradecka (CZE) 7-5, 6-4

Vineri, 6 iulie, Wimbledon ziua 11:

Elvețianul Roger Federer, cap de serie numărul 3, s-a calificat pentru a opta oară în finala turneului de la Wimbledon, un record al competiției, după ce l-a învins în semifinale, cu scorul de 6-3, 3-6, 6-4, 6-3, pe liderul mondial Novak Djokovic. Federer va juca în finală contra localnicului Andy Murray, învingător în patru seturi în fața lui Jo-Wilfred Tsonga.

La dublu, perechea Horia Tecău/Robert Lindstedt (România/Suedia), cap de serie numărul 5, s-a calificat în finală, unde va da piept cu cuplul Jonathan Marray/Frederik Nielsen (Marea Britanie/Danemarca).

Finala feminină se va juca între Serena Williams și Agnieszka Radwanska, iar la "dublu" se vor duela surorile Williams cu perechea A. Hlavackova/L. Hradecka.

SEMIFINALE

Novak Djokovic (SRB) vs. Roger Federer (SUI) 3-6, 6-3, 4-6, 3-6

Andy Murray (GBR) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-3, 6-4, 3-6, 7-5

Digi Sport 3:

Liezel Huber / Lisa Raymond  vs. Serena Williams / Venus Williams  6-2, 1-6, 2-6

Robert Lindstedt / Horia Tecău vs. Jurgen Melzer / Philipp Petzschner 6-4, 6-7, 6-4, 6-3

Joi, 5 iulie, Wimbledon ziua 10

Încă un pas mare pentru Horia Tecău și Robert Lindstedt. Dublul romano-suedez s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon și e la un pas de a treia-a finală consecutivă pe iarba londoneză. Tecău și Lindstedt au avut nevoie de o oră și 40 de minute pentru a se impune în fața cuplului Daniele Bracciali / Julian Knowles.

Finaliștii de anul trecut au câștigat primul set cu 6-4, iar în actul secund a fost 6-2. În setul 3, la scorul de 4-3 pentru Bracciali si Knowle, Lindstedt a acuzat dureri la spate, dar a reușit să continue meciul și, alături de Horia Tecău, si-a adjudecat si setul 3 cu scorul de 6-4. Pentru calificarea in semifinale, dublul româno-suedez va primi un cec in valoare de 65.000 de lire sterline.

Daniele Bracciali (ITA) / Julian Knowle (AUT) vs. Robert Lindstedt (SWE) / Horia Tecau (ROU) 4-6, 2-6, 4-6
Angelique Kerber (GER) vs. Agnieszka Radwanska (POL) 3-6, 4-6
Serena Williams (USA) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-3, 7-6

Miercuri, 4 iulie, Wimbledon ziua 9

Roger Federer și Novak Djokovic și-au asigurat la pas prezența în careul de ași de la Wimbledon. Andy Murray - Jo Wilfried Tsonga este a doua semifinală de la turneul londonez. Cine va câştiga, ajunge pentru prima oară în carieră în ultimul act. David Ferrer şi neamţul Kohlschreiber au fost victimele celor doi în sferturi.

Jo Wilfried Tsonga a confirmat statutul de favorit cu neamţul Kohlschreiber dar s-a chinuit în primele două seturi. Pe primul l-a câştigat la tie-break şi pe al doilea l-a pierdut cu 4-6. Francezul, care a ajuns în semifinală la Wimbledon şi anul trecut, a mai luat un set la tie-break şi l-a câştigat lejer pe al patrulea, 6-2.

Pentru un loc în finală, Tsonga se va lupta cu favoritul publicului, Andy Murray. Scoţianul a avut nevoie tot de patru seturi pentru a trece de al cincelea jucător al lumii, David Ferrer. Murray şi spaniolul şi-au împărţit primele două seturi la tie-break. A fost 6-4 pentru scoţian în setul trei, iar al patrulea act a ajuns tot la tie-break. Murray este pentru a patra oară la rând în semifinale la Wimbledon, dar nu a ajuns niciodată în ultimul act.

Steve Darcis (BEL) / Olivier Rochus (BEL) vs. Robert Lindstedt (SWE) / Horia Tecau (ROU) 4-6, 5-7, 6-7
Roger Federer (SUI) vs. Mikhail Youzhny (RUS) 6-1, 6-2, 6-2
David Ferrer (ESP) vs. Andy Murray (GBR) 7-6, 6-7, 4-6, 6-7

Novak Djokovic (SRB) vs. Florian Mayer (GER) 6-4, 6-1, 6-4
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 7-6, 4-6, 7-6, 6-2

Marţi, 3 iulie, Wimbledon ziua 8

În optimile turneului de la Wimbledon, favoritul numărul 4, Andy Murray n-a avut probleme în disputa cu Marin Cilic. Primul set a fost singurul în care sârbul a reușit să reziste în fața scoțianului, care s-a impus cu 7-5.

Susținut frenetic de publicul londonez, Murray și-a asigurat prezența în sferturi după ce și-a adjudecat următoarele două acte cu 6-2 si 6-3. Pentru un loc în semifinale, britanicul îl va întâlni pe David Ferrer.

Spaniolul, cap de serie numărul 7, a avut nevoie tot de trei seturi pentru a-l elimina pe Juan Martin del Potro, favoritul numărul nouă al turneului. Ferrer a câștigat primul act cu 6-3, iar în cel de-al doilea a cedat doar două game-uri. Ibericul a dominat și setul trei, în care argentinianul și-a pierdut serviciul în game-ul 7, la scorul de 3-3, iar Ferrer a câștigat apoi și următoarele două game-uri.

Mai departe merge și Florian Mayer. Neamțul s-a impus cu 6-3 și 6-1 în primele două seturi ale întâlnirii cu Richard Gasquet. Francezul a revenit în cel de-al treilea act, pe care și l-a adjudecat după ce a cedat doar 3 game-uri. Nu a fost însă suficient. Mayer a făcut legea în setul patru, pe care l-a câștigat cu 6-2 și s-a calificat în sferturi, unde îl va întâlni pe liderul ATP, Novak Djokovic.

În faza următoare merge și Jo Wilfried Tsonga. Cap de serie numărul 5, jucătorul din Hexagon a continuat partida cu Mardy Fish începută luni și întreruptă din cauza ploii la scorul de 1-1 la seturi. Marți, Tsonga și-a asigurat prezența în sferturile de finală, dupa ce a câștigat cu același scor, 6-4 atât în setul trei, cît și în cel de-al patrulea. Pentru un loc în careul de ași, francezul îl va întâlni pe Phillipp Kohlschreiber, învingător în trei seturi în fața lui Brian Baker.

Mardy Fish (USA) vs. Jo-Wilfried Tsonga (FRA) - 6-4, 6-7, 4-6, 4-6.
Steve Darcis (BEL) / Olivier Rochus (BEL) vs. Robert Lindstedt (SWE) / Horia Tecau (ROU) 4-6. Intrerupt

Luni, 2 iulie, Wimbledon ziua 7

Novak Djokovic n-a avut nici un moment emoții în fața compatriotului său Viktor Troicki, stând pe teren doar o oră și 30 de minute pentru o victorie simplă și concludentă.

Roger Federer a tremurat puțin cu belgianul Malisse, căruia i-a cedat un set.

La feminin, în afară de eliminarea principalei favorite, Maria Sharapova, o surpriză a fost și scorul reușit de Victoria Azarenka în fața Anei Ivanovic. Azarenka a eliminat-o pe sârboaică după doar o oră și 2 minute de joc. Multe meciuri nu s-au încheiat, altele nici măcar n-au mai început, din cauza ploii, astfel că marți va fi un program aglomerat la Wimbledon.

Denis Istomin (UZB) vs. Mikhail Youzhny (RUS) 3-6, 7-5, 4-6, 7-6, 5-7
Roger Federer (SUI) vs. Xavier Malisse (BEL) 7-6, 6-1, 4-6, 6-3
Ana Ivanovic (SRB) vs. Victoria Azarenka (BLR) 1-6, 0-6
Novak Djokovic (SRB) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-3, 6-1, 6-3

Serena Williams (USA) vs. Yaroslava Shvedova 6-1, 2-6, 7-5
Maria Sharapova (RUS) vs. Sabine Lisicki (GER) 4-6, 3-6
Marin Cilic (CRO) vs. Andy Murray (GBR) 5-7, 1-3 întrerupt din cauza ploii, se va relua marți

Duminică, 1 iulie - pauză

Sâmbătă, 30 iunie, Wimbledon ziua 6

Meciul vedetă al zilei a şasea de la Wimbledon i-a pus faţă în faâă pe Andy Murray şi Marcos Baghdatis. Încurajat frenetic de publicul de la All England Club, scoţianul a câştigat primul set cu 7-5, dar cipriotul a revenit şi a egalat după un act secund în care a cedat doar trei game-uri. La 1-1, meciul a fost întrerupt jumătate de oră pentru tragerea acoperişului şi pornirea la nivel maxim a instalaţiei de nocturnă. Murray a câştigat cu 7-5 setul trei şi şi-a adjudecat şi primele trei game-uri din actul 4. Opoziţia lui Baghdatis nu a fost suficientă pentru a schimba soarta meciului. Britanicul s-a impus cu 6-1 si s-a calificat în optimi unde îl va întâlni pe Marin Cilic.

Jo Wilfried Tsonga a avut un meci uşor în turul 3 al turneului de la Wimbledon. Favoritul numărul 5 nu s-a întrebuinţat prea mult în duelul cu Lukas Lacko. Francezul a câştigat primul set cu 6-4, iar în următoarele două acte s-a impus cu acelaşi scor, 6-3. Pentru un loc în sferturi, Tsonga se va lupta cu Mardy Fish, care l-a eliminat pe belgianul David Goffin.

Vineri, 29 iunie, Wimbledon ziua 5

Roger Federer a tremurat serios în turul trei la Wimbledon, fiind aproape de eliminare, la fel ca Nadal, în fața fancezului Julien Benneteau. Acesta a câștigat primele două seturi, 6-4, 7-6, tie break la 3, apoi a pierdut setul trei la 2, pentru ca în setul 4 să se meargă din nou cap la cap, până în tie-break. Benneteau a avut șansa de a termina meciul, dar n-a avut forța mentală de-al învinge pe elvețian, apoi a pierdut setul și s-a ajuns în decisiv. Un set cinci fără istoric, 6-1 pentru Federer, care însă a suferit mult înainte de această victorie. Trei ore și 34 de minute au stat pe teren cei doi jucători, în primul meci de cinci seturi pentru Federer din istoria prezențelor sale la Wimbledon.

Sorana Cîrstea n-a avut forța și inspirația să treacă de turul trei al Grand Slamului de la Wimbledon, fiind învinsă categoric de Maria Kirilenko, din Rusia, scor 3-6, 1-6, după doar o oră și 12 minute de joc.

Joi, 28 iunie, Wimbledon ziua 4

Surpriză de proporţii la Wimbledon. Dublu câştigător pe iarba londoneză, în 2008 şi 2010, Rafael Nadal a fost învins de Lukas Rosol şi a părăsit întrecerea în runda secundă. Spaniolul, cap de serie numărul 1, a reuşit să salveze trei mingi de set şi să se impună, în primul act, cu 7 la 6. Replica cehului a venit însă imediat- Rosol, numărul 100 ATP, a câştigat următoarele două seturi cu 6 la 4, 6 la 4. Nadal a restabilit egalitatea pe tabela, după ce s-a impus cu 6 la 2, dar a pierdut decisivul cu 6-4.

Maria Sharapova a tras din greu pentru calificarea în turul trei la Wimbledon. Rusoiaca a trecut de bulgăroaica Tsetana Pironkova, într-un meci care s-a întins pe parcursul a două zile. Numărul 1 mondial, Sharapova a câştigat primul act la tie-break, după ce a salvat trei mingi de set. La scorul de 3 la 1 pentru rusoaică, meciul a fost întrerupt din cauza intunericului. Pauza părea că i-a priit bulgăroaicei, care a recuperat break-ul şi a câştigat setul cu 7 la 6. În decisiv însă, Sharapova nu i-a mai dat nicio şansă adversarei şi s-a impus cu un categoric 6 la 0.

Miercuri, 27 iunie, Wimbledon ziua 3

Sorana Cîrstea a dat lovitura și s-a calificat miercuri seară în turul 3 al turneului de la Wimbledon! Având-o în față pe chinezoaica Na Li, locul 11 în lume și cap de serie numărul 11, împotriva căreia suferise două înfrângeri în tot atâtea întâlniri anterioare, sportiva din Târgoviște s-a impus cu scorul de 6-3, 6-4!

Surprizele continuă însă în cadrul turneului feminin de la Wimbledon. După Dominika Ciubulkova, Lucie Safarova sau Flavia Pennetta, alte două favorite au părăsit întrecerea. Caroline Wozniacki a fost învinsă de Tamira Paszek, sportivă antrenată de Andrei Pavel, în timp ce Stosur  a cedat în faţa Arantxei Rus.

Roger Federer a avut nevoie de numai o oră și 14 minute pentru a se califica în runda a treia la Wimbledon. Încurajat din tribună de prințul Charles, dar și de fosta glorie a tenisului, Stefan Edberg, elvețianul s-a impus în 3 seturi în faţa lui Fabio Fognini.

Marţi, 26 iunie, Wimbledon ziua 2

Trei români şi-au luat adio de la Wimbledon în cea de-a doua zi a turneului. Irina Begu şi Adrian Ungur au pierdut fără fără drept de apel, in timp ce Simona Halep a cedat în trei seturi în faţa jucatoarei spaniole Anabel Medina Garrigues.

Ziua a doua de concurs n-a fost lipsită de surprize. Feliciano Lopez a fost eliminat de Jarkko Nieminen, iar Bernard Tomic a fost învins de David Goffin.

Totuși, favoriții Nadal, Tsonga, Almagro, Del Potro și Murray și-au asigurat accesul în turul secund.

Pe tabloul feminin, Svetlana Kuznețova s-a recunoscut învinsă în fața belgiencei Yannina Wickmayer, scor 2-6-, 3-6, declanșând bomba zilei.

Ploaia a încurcat ostilitățile destul de mult, iar în urma mai multor decalări de program, nu mai puțin de 12 partide de pe ambele tablouri se vor încheia miercuri. Printre protagoniști se numără Stanislas Wawrinka, Caroline Wozniacki, Milos Raonic, David Ferrer și Andy Roddick.

Thomaz Bellucci (BRA) vs. Rafael Nadal (ESP) 6-7, 2-6, 3-6
Caroline Wozniacki (DEN) vs. Tamira Paszek (AUT)

Luni, 25 iunie, Wimbledon ziua 1

Djokovic, Federer si Tipsarevic au trecut fara probleme de turul 1 de la Wimbledon. Nu la fel de bine s-au descurcat John Isner si Thomas Berdych. Cei doi au furnizat surprizele negative ale rundei inaugurale.

Maria Sharapova s-a calificat in turul 2 al turneului de la Wimbledon, dupa ce a eliminat-o in doua seturi pe Anastasia Rodionova. Prima zi a competitiei a facut si trei victime cu nume: Venus Williams, Jelena Jankovic si Daniela Hantuchova au fost eliminate.

- sâmbătă 7 iulie și duminică 8 iulie, de la ora 16:00, pe Digi Sport 2

Anul acesta, câştigătorii din concursurile de simplu de la Wimbledon vor primii câte 1.150.000 de lire sterline. La Wimbledon se va strânge toată floarea cea vestită a tenisului şi nu numai. Spectatorii vor fi trataţi regeşte, iar cifrele spun totul: 300.000 de ceşti cu ceai şi cafea, 250.000 de sticle de apă, 28.000 de kilograme de căpşuni şi 25.000 de sticle de şampanie.

Peste șapte sute de copii de mingi au aplicat pentru un loc la turneul de la Wimbledon, însă doar 250 vor fi norocoşi. Ca în fiecare an, membrii familiei regale au rezervată o lojă cu 74 de locuri.

Etichete: live , wimbledon , digi sport

Starea președintelui iranian Raisi e „incertă” după ce elicopterul în care se afla s-a prăbușit. TV iraniană difuzează „rugăciuni”

Un elicopter care îl transporta pe președintele iranian Ebrahim Raisi „a aterizat forțat” duminică...

amp8
Gestul lui Ronald Gavril față de Anamaria Prodan, după ce a câștigat centura WBC Latino

Simona Halep, OUT! Fostul lider mondial a luat decizia
profimedia-0361486840
"Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk
profimedia-0874301808
S-a supărat și nu mai semnează prelungirea cu Real Madrid! I-au promis un salariu uriaș și i-au garantat locul de titular
Real Madrid celebration of 36th Title of LaLiga in Cibeles, Nadrid, Spain - 12 May 2024
Dennis Man, gata să semneze "contractul carierei"! Fotbalistul a sosit în România
Screenshot 2023-12-25 at 20.26.52

Video Primul meci ca titular, prima gafă pentru Andrei Vlad! Marcatorul a cerut schimbare imediat după gol
andrei-vlad
Video ”Senzațional”! I-a luat pe toți prin surprindere: Jurgen Klopp: ”Am o idee”, iar ce a urmat va rămâne în istorie
jurgen-klopp
”Problema este una mare”. Ce spun scoțienii despre transferul lui Albion Rrahmani la Rangers
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (6.04.2024)
Milionara acuzată de furt: a fugit cu mobila, după ce a ”uitat” să achite chiria 6 luni! A creat un prejudiciu uriaș: ”Odios”
camila-giorgi
Un bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”
Florin Talpan, ultimele informații despre procesul cu FCSB de la EUIPO: "Luni trimit documentele"
Surpriză uriașă în lotul României la EURO 2024! Ce atacant le-a luat fața lui Louis Munteanu și Florin Tănase
Regizorul "Mad Max", adevărul despre tensiunile dintre Charlize Theron și Tom Hardy: "Doi actori foarte diferiți"
Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine