sori2
Jackpot! Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Roma și a dat lovitura. Cu cine va lupta pentru un loc în sferturi
Screenshot 2024-05-01 144559
”Te simți ca o veterană?” Cum a reacționat Sorana Cîrstea după ce i s-a zis că e ”în vârstă”
Radu Draguin of Tottenham Hotspur during the Premier League match Tottenham Hotspur vs Manchester City at Tottenham Hotspur Stadium, London, United Kingdom, 14th May 2024(Photo by Mark Cosgrove/News Images)
Tottenham a primit oferta pentru Radu Drăgușin și a dat răspunsul pe loc

Sorana Cîrstea, a patra româncă în turul 2 de la Wimbledon. Eşec pentru Monica Niculescu

04.07.2017, 10:02

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al doilea de la Wimbledon după ce a trecut cu 7-6 (4), 6-4 de olandeza Kiki Bertens, cap de serie numărul 23.

sori
  • Baraj SuperLigă: Botoșani - Mioveni, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 22:00, DGS 1

Cîrstea (27 ani, 63 WTA) s-a impus într-o oră şi 46 de minute în faţa olandezei de 25 de ani care ocupă locul 24 în ierarhia mondială.

Olandeza a dominat începutul de meci şi a condus cu 2-0, 3-1 şi 5-2, dar Sorana a revenit spectaculos şi a întors scorul la 6-5 în favoarea sa. Setul a ajuns în tie-break, unde românca s-a impus cu 7-4.

În setul secund s-a mers cap la cap, cu serviciul, până la 4-4, când Cîrstea a reuşit break-ul (5-4). Din păcate, Sorana nu a reuşit să fructifice avantajul şi şi-a pierdut serviciul (5-5). Românca a reuşit un nou break, iar apoi un game la 0 pe serviciul său, cu care a încheiat partida.

Cîrstea s-a impus în toate cele patru meciuri directe cu Bertens, ultima oară anul trecut, la Linz, în primul tur, cu 6-4, 6-2.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 57.000 de lire sterline şi 70 de puncte WTA.

Următoarea adversară va fi americanca Bethanie Mattek-Sands, care a trecut cu 1-6, 6-2, 6-3 de poloneza Magda Linette.

Cîrstea are trei victorii din tot atâtea meciuri cu americanca (32 ani, 103 WTA), cel mai recent fiind în 2013, când Sorana s-a impus cu 6-1, 6-3 în primul tur la Pattaya.

Din 2013, Sorana nu mai ajunsese în turul secund la Wimbledon, unde cea mai bună performanţă a sa este turul al treilea (2009, 2012).

Tot marţi, Monica Niculescu a fost învinsă în primul tur de de Magdalena Rybarikova (Slovacia), cu 6-4, 6-1.

Cîrstea este a patra româncă ajunsă în turul secund la Wimbledon, după Simona Halep (a doua favorită), Irina Begu şi Ana Bogdan.

STATISTICA PARTIDEI

UPDATE 15:28 VICTORIE SORANA CÎRSTEA! Sorana Cîrstea şi-a fructificat de această dată serviciul şi a învins-o pe Kiki Bertens în două seturi, scor 7-6, 7-5

UPDATE 15:24 Încă un break realizat de Sorana Cîrstea, după un game-maraton, cu şase egalităţi, în care românca a profitat de prima minge de break de care a avut parte. Sorana conduce cu 6-5 şi va servi pentru a doua oară pentru calificarea în turul secund de la Wimbledon.

UPDATE 15:14 Sorana Cîrstea a ratat şansa de a încheia partida pe propriul serviciu. Este 5-5 în setul al doilea după break-ul realizat de Kiki Bertens.

UPDATE 15:09 Sorana Cîrstea a reuşit break-ul, conduce cu 5-4 în setul secund şi va servi pentru câştigarea meciului cu Kiki Bertens.

UPDATE 15:04 VICTORIE RYBARIKOVA! Monica Niculescu a pierdut categoric setul secund, cu 6-1, iar Magdalena Rybarikova merge în turul 2 după o victorie cu 6-4, 6-1, într-o oră şi 18 minute de joc.

UPDATE 15:03 Sorana Cîrstea şi Kiki Bertens sunt la egalitate în continuare, scor 4-4.

UPDATE 14:57 Sorana Cîrstea se află la egalitate cu Kiki Bertens în setul secund, scor 3-3, în timp ce Monica Niculescu are un handicap de trei game-uri, scor 4-1 în favoarea Rybarikovei.

UPDATE 14:43 Niciun break până acum în setul secund la partida Soranei Cîrstea. Kiki Bertens conduce cu 2-1 în actul al doilea. Monica Niculescu este şi ea în avantaj, scor 2-1 în setul 2, însă urmează la serviciu.

UPDATE 14:34 SET RYBARIKOVA! Monica Niculescu a pierdut primul set contra Magdalenei Rybarikova, scor 4-6 după 49 de minute de joc. Slovaca a încheiat cu break un set început foarte prost, cu două game-uri câştigate de româncă.

UPDATE 14:30 SET SORANA CÎRSTEA! Sorana Cîrstea a câştigat primul set, cu 7-6, contra olandezei Kiki Bertens. Românca s-a impus cu 7-4 la tie-break, iar a 23-a favorită de la Wimbledon a încheiat setul cu o dublă greşeală.

UPDATE 14:19 Revenire excelentă a Soranei Cîrstea în primul set. Românca a câştigat patru game-uri la rând, printre care două break-uri, şi conduce cu 6-5 în primul set. Kiki Bertens urmează însă la serviciu. Monica Niculescu e condusă cu 4-3 şi se află la serviciu.

UPDATE 14:11 Sorana Cîrstea e condusă cu 5-3, după ce a reuşit un break în ultimul game, iar Monica Niculescu a pierdut trei game-uri la rând şi e condusă cu 3-2 în primul set.

UPDATE 14:02 Kiki Bertens îşi menţine avantajul unui break, scor 4-2 contra Soranei Cîrstea, iar Monica Niculescu conduce cu 2-1 şi se află la serviciu contra Magdalenei Rybarikova.

UPDATE 13:54 Olandeza Bertens o conduce cu 3-1 pe Sorana Cîrstea, iar Monica Niculescu are avantaj, 2-0 în primul set, contra slovacei Rybarikova.

UPDATE 13:48 Sorana Cîrstea a pierdut primele două game-uri ale partidei cu Kiki Bertens, iar Monica Niculescu a debutat cu break contra Magdalenei Rybarikova.

UPDATE 13:40 Au început partidele celor două românce din primul tur de la Wimbledon.

Româncele au început în forţă turneul de la Wimbledon, cu trei victorii din tot atâtea posibile în prima zi a competiţiei, şi speră să continue în acelaşi fel pe iarba londoneză.

După victoriile Simonei Halep, Anei Bogdan şi Irinei Begu, Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu speră să treacă şi ele de primul tur al celui mai important turneu pe iarbă din lume.

Ambele vor juca primul meci al zilei de pe terenul unde au fost repartizate. Sorana va juca de la ora 13.30, pe terenul 8, contra olandezei Kiki Bertens, cap de serie numărul 23 la Wimbledon 2017.

Va fi al patrulea duel direct dintre cele două. Cîrstea (63 WTA) le-a câştigat pe precedentele trei. În 2013 s-a impus în primul tur la Roland Garros, cu 5-7, 7-5, 6-2, în 2014 s-a impus la Washington cu 6-4, 4-6, 6-3, iar în 2016, tot pe suprafaţă rapidă, la Linz, cu 6-4, 6-2.

Tot de la ora 13.30, pe terenul 15, Monica Niculescu o va înfrunta pe slovaca Magdalena Rybarikova.

Va fi al şaptelea direct dintre Niculescu (51 TWA) şi Rybarikova (87 WTA). Românca conduce cu 4-2 la capitolul confruntări directe.

Monica s-a impus în ambele partide cu jucătoarea din Slovacia de până acum de la Wimbledon, disputate, ca şi acum, în primul tur. În 2007, românca a învins cu 7-5, 6-1. iar un an mai târziu s-a impus cu 1-6, 6-3, 6-4.

VEZI AICI PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

Etichete: monica niculescu , sorana cirstea , romance wimbledon , victorii romance wimbledon

Avertisment după ce o dansatoare a murit sufocată în timp ce avea relații intime cu iubitul ei

Un medic legist a emis un avertisment după ce o anchetă a stabilit că o femeie a fost strangulată...

FC Schalke 04 v Galatasaray - UEFA Champions League Group D
Reacția "Împăratului" Fatih Terim, după ce Răzvan Lucescu l-a bătut a 3-a oară la rând: "Trebuie s-o spun!"

Ilie Dumitrescu a văzut ipostaza cu ”pătrățelele” fotbaliștilor de la Corvinul și a reacționat: ”Vrei să-ți spun ceva?”
FOTBAL:CORVINUL HUNEDOARA-OTELUL GALATI, FINALA CUPEI ROMANIEI BETANO (15.05.2024)
Victorie istorică! Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul la penalty-uri
Screenshot 2024-05-15 232704
Presa din Grecia, tranșantă după ce PAOK-ul lui Lucescu a ajuns să aibă titlul la mâna ei: "La gunoi!"
UEFA Fußball Conference League, Playoff Round Saison 2023-2023 Toumba Stadion Thessaloniki, 31.08.2023 PAOK Thessaloniki
Ce le-a spus Răzvan Lucescu grecilor, după ce a umilit-o pe Panathinaikos și a ajuns la 90 de minute de titlu
rzv

Ratează EURO 2024: jucătorul de la Real Madrid, indisponibil
FC Barcelona Vs Real Madrid - La Liga, Spain - 28 Oct 2023
"Eroul de la Sevilla", impresionat de puștiul din poarta Corvinului. ”O să mai auzim de el”
Dinamo ar putea împărți stadionul ”Arcul de Triumf” cu o nou-promovată în SuperLigă
arcl-de-triumf
O femeie și fiica ei au fost date afară dintr-un supermarket, din cauza felului în care erau îmbrăcate: „Mi s-a părut ridicol!”
CSA Steaua s-a folosit de marca FCSB! Dezvăluirile care-l vor înnebuni pe Talpan. „Gigi Becali să-i dea în judecată!"
Adrian Mititelu a început revoluția la FC U Craiova: a semnat cu 5 fotbaliști! Detalii secrete din Bănie
Cum arată Eva Green la 18 ani de când a fost fată Bond. A făcut furori în două apariții în aceeași zi la Cannes
Fustă foarte scurtă, top minuscul și cizme cu toc cui, atuurile vestimentare pe care mizează Alexandra Stan. Dans senzual pe Instagram
Oamenii lui Putin, amenințări cu ce de-al Treilea Război Mondial dacă Ucraina folosește arme occidentale pentru a lovi Rusia
Periculosul Gibilan, pe care nu-l bătea nimeni în București, trăiește. Expresia celebră legată de el
ITP la 6 luni pentru acești șoferi români, s-a schimbat legea. Care sunt mașinile vizate
WTA Roma: Sabalenka promite "răzbunare" în fața lui Swiatek. "Cu ajutorul vostru, o să o înving"
Video Sorana Cîrstea - Marketa Vondrousova 7-6 (7/1), 6-3, Jaqueline Cristian- Coco Gauff 1-6, 6-0, 3-6. Spectacol la WTA Roma
Mutua Madrid Open 2024: Iga Swiatek Vs Sorana Cirstea in Spain - 27 Apr 2024

A dat peste o adevărată comoară într-o unitate de depozitare abandonată pe care a dat 410 $. Profitul e unul fabulos
Momentul când o veveriță însetată se ține după un turist pentru a primit o gură de apă: „E atât de neajutorată”