alex cret
Ce performanță! Judoka Alex Creț, medalie de argint la Grand Slam-ul din Antalya
Fethi Nourine
Suspendare istorică pentru un sportiv care a refuzat să lupte cu un israelian la Jocurile Olimpice
csa
CSA Steaua, sancționată: fără spectatori și amendă mare

Azerii au dominat şi ziua a doua a Grand Prix-ului de judo de la Baku: 6 medalii de AUR

09.05.2012, 14:02

JUDO GP BAKU ZIUA 2

judo baku
  • EHF European League: Skjern - Dinamo, marți, 19:45, DGS 3

• Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid, marți, 22:00, DGS 1

Azerbaijanul a continuat să domine și ziua a doua a Grand Prix-ului de judo de la Baku. 6 medalii de aur au reușit să câștige sportivii țării gazdă din cele 14 posibile.

La 81 kg. masculin, Turan Safguliyev l-a învins în ultimul act pe rusul Vitalii Popovich după două procedee de 5 puncte și unul de 7 puncte. La 78 kg. feminin Gulsadaf Karimova a avut nevoie de doar 1 minut pentru a obține aurul în dauna Faridei Gurbanova, ambele din Azerbaijan. Iar la 100 kg. masculin Elkhan Mammadov, calificat la J.O., dar la 90 kg. și-a făcut o ultimă verificare cu public câștigând prin ippon finala cu georgianul Beka Berdzenishvili.

La Baku japonezii au deplasat 4 sportivi și au obținut 4 medalii de aur. După ce în prima zi au învins la categoriile 66 kg. masculin și 52 feminin în a doua zi Haruka Yasumatsu, 20 de ani , a învins-o prin ippon pe azera Ramila Yusubova, calificată în întrecerea de la Londra, iar Masaru Momoze a câștigat și el înainte de limită duelul din finala categoriei +100 kg. cu rusul Soslan Bostanov.

Cea mai bună sportivă din concurs, slovena Rasa Sraka numărul 5 mondial, a făcut și ea un antrenament cu public învingând-o prin fixare în finala categoriei 70 kg pe Kristina Marijanovic din Croația.

Singura medalie de aur pentru Rusia a fost obținută de Iurii Panasenkov la categoria 90 kg., care a trecut de azerul Ramin Gurbanov, în timp ce Irine Leonidze a urcat pe cea mai înalta treaptă a podiumului categoriei +78 kg. feminin, după ce a trecut de Ivana Maranic din Croația.

Următoarea competiție la Digi Sport va fi Grand Slamul de la Moscova din 26-27 mai, urmat de Grand Slamul de la Rio în 16-17 iunie.

JUDO GP Baku Ziua 1

Prima zi a Grand prix-ului de judo de la Baku dotat cu premii în valoare de 100 mii de dolari, s-a încheiat cu 3 medalii de aur pentru sportivii țării gazdă.
În finala categoriei 57 kg. feminin Kifayat Gasimova locul 12 mondial și calificată la Jocurile Olimpice de la Londra a învins-o, după numai 15 secunde, pe canadianca Joliane Melancon. 200 de puncte în clasamentul IJF și un cec de 3 mii de dolari au intrat în contul sportivei din Azerbaijan.

Ilgar Mushkyev a câștigat și el prin ippon finala de la categoria 60 kg., disputată cu georgianul George Mesablishvili, în timp ce a 3-a medalie de aur pentru gazde a fost obținută de Rustam Orujov, care l-a fixat pentru victorie pe Mirali Sharipov din Uzbekistan, în finala de la 73 kg.

Japonia nu a rămas nici ea datoare și a obținut două medalii de aur. La 52 kg. feminin Nodoka Tanimoto a câștigat înainte de limită meciul cu Gulshan Nazarova din Azerbaijan, iar Masashi Kodera a câștigat în prelungiri finala de la 66 kg., disputată cu rusul Mikhail Pulyaev.

La 48 kg. feminin, multipla campioană europeană de junioare, Ebru Sahin din Turcia reușește o strangulare de ippon în finala cu azera Vafa Eyvazaova și urcă pe prima poziție a podiumului.

Etichete: judo , baku

Țara care își mută capitala pentru că actuala se scufundă în mare. Pentru asta, se construiește un oraș de la zero

Indonezia se pregătește să își mute capitala din Jakarta în Nusantara, aflat încă în construcție...

profimedia-0868753464
Cea mai în formă jucătoare din lume, un car de nervi în meciul cu Jaqueline Cristian: ”Vino aici! Mai mult respect”

Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova
sucu-14
Barcelona nu mai stă la discuții: îi reziliază contractul fotbalistului pe care a plătit 36.000.000€. Anunțul spaniolilor
FC Barcelona, Barca Logo THW Kiel vs. FC Barcelona, Handball, EHF Champions League, Gruppenphase, Spieltag 7, Saison 202
”Tatăl meu `a explodat`!” Fiica unui antrenor a spus totul: ”Eram minoră și e o infracțiune”. Cu ce se ocupă tânăra
nadia-jemez20
A făcut 5-4 în minutul 90+5 și a scris istorie! Echipa care, după 121 de ani, va juca în premieră în cupele europene
Ligue 1 Uber Eats - Stade Rennais v Stade Brestois 28-04-2024
csa

Mihai Rotaru, în culmea fericirii după succesul cu Rapid: ”Te iubesc, dar nu ca pe o victorie în minutul 90”
mihai-rotaru7
Andrea Compagno a trimis ”săgeți” către Gigi Becali, la două zile după ce FCSB a devenit campioană
FCSB v Dinamo Bucuresti - Romanian SuperLiga, Bucharest - 22 Jul 2023
Ancelotti i-a dat replica lui Tuchel înainte de Bayern Munchen - Real Madrid: ”Regret că nu mai știu germană!”
profimedia-0810638549
El e "Hulk de România"! "Mâncarea mea preferată e slănina cu ceapă și cu pâine"
Asley Gonzalez
Are 77 de ani, dar nu se sfiește să-și arate silueta în rochii mulate: „Sunt criticată zilnic pentru felul în care mă îmbrac”
Variantă-surpriză de antrenor la Rapid! A fost contactat pentru a-i lua locul lui Lobonț
Viciul lui sunt femeile! S-a logodit cu o actriță, iar la câteva zile s-a afișat cu un manechin
Fiicele lui Nicole Kidman, apariție rară pe covorul roșu alături de mama lor. Puștoaicele au atras toate privirile
Mariah Carey, în cea mai scurtă rochie, pe tocuri, în Vegas. Artista a împlinit recent 55 de ani și e în formă maximă
Gigi Becali, „incurabil": ce se ascunde în spatele hăhăielilor sale
De unde vine expresia „are viața lui Berilă"? Personajul a fost faimos în România interbelică
O nouă monedă în România, bani noi de la BNR. Ce valoare are, cu ce ocazie s-a lansat
Cum vrea Sorana Cîrstea s-o egaleze pe Simona Halep: ”Ea a câștigat deja, m-ar putea lăsa să câștig eu”
Judoka din Rusia şi Belarus au fost reprimiţi pentru Jocurile Olimpice din 2024 și Mondialele de la Doha