profimedia-0826193176
Neașteptat! Adversarul României de la EURO, gata să preia un club uriaș al Europei
MKE Ankaragucu v Besiktas - Ziraat Turkish Cup
Înlocuitor pentru Olimpiu Moruțan la EURO: ”Are șanse foarte mari”
Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 7-a: FCSB, campioană! Universitatea Craiova și CFR Cluj, pe podium
LIVE Fotbal Club

Polo: România-Marea Britanie 13-4 Victorie în fața gazdelor, la debut!

29.07.2012, 18:19

Marea Britanie, antrenată de compatriotul nostru Cristian Iordache, a luptat încă din primele minute pentru supremaţie, dar primul gol al partidei a fost marcat de Alexandru Matei, după 3 minute.

polo marea britanie
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Un debut bun al tricolorilor, cu portarul Stonescu având două intervenţii şi apărarea în mare formă. Au urmat 2-3 acţiuni rapide ale României, finalizate cu şuturi apărate de portarul Scott, "exemplul" său fiind urmat şi de Stoenescu, încă două intervenţii. Cu 74 de secunde rămase din prima repriză, Negrean a mărit avantajul la 2-0, care a fost redus rapid de britanici, prin Figes, de la 5 metri, 2-1, acesta fiind şi scorul după primele 8 minute.

La reluare, a intrat în scenă şi căpitanul României, Cosmin Radu, 3-1 (min. 10), cu o realizare superbă. După alte două minute, Diaconu a marcat şi el, 4-1, aducând stabilitate la nivelul emoţiilor debutului la JO. Apărarea înfiptă a tricolorilor a adus Marii Britanii încă o aruncare de la 5 metri, dar Stoenescu a fost pe poziţie şi a blocat. Diaconu a mărit avantajul la 5-1 (min. 14), Stoenescu a fost de netrecut în poartă, Ramiro Georgescu a marcat şi el, 6-1 (min. 16), iar la pauza mare, tabela arăta acelaşi scor. Apărarea a fost punctul forte al României, care a recuperat mingi preţioase, transformate rapid în goluri.

În repriza a treia, tot jucătorii antrenaţi de Kovacs Istvan au dominat, Goanţă deschizând "balul" cu o boltă spectaculoasă, 7-1 (min. 20). Diaconu a mărit la 8-1, un minut mai târziu, Negrean la 9-1, după încă un minut, iar în tribune s-a aşternut tăcerea. Devenise clar că România nu mai avea cum să piardă partida, chiar dacă gazdele au mai redus din handicap până la final: 9-3 (min. 24), 12-3 (min. 29) şi 13-4, scor final.

"TRICOLORII" AU LIBER LUNI

România a bifat prima victorie la JO, "fundamentală", în opinia căpitanului Cosmin Radu, dar apoi va începe greul, tricolorii aflându-se în grupă cu vicecampioana olimpică SUA, campioana olimpică Ungaria, câştigătoarea Ligii Mondiale Serbia, vicecampioana europeană Muntenegru.

Tricolorii antrenaţi de Kovacs Istvan vor avea luni zi de pauză, iar marţi se vor duela cu echipa SUA, de la ora 21.40. Programul complet al etapei a doua, de marţi, este următorul: Ungaria-Muntenegru (ora 12.00), Croaţia-Spania (13.20), Australia-Kazakhstan (16.10), Grecia-Italia (20.20), SUA-România (21.40).

FINAL

Min. 30: 13-4. Jack Waller înscrie pentru britanici.

Min. 30: 13-3. Cosmin Radu a marcat din centru.

Min. 28: 12-3. Gol reușit pentru români de Alexandru Ghiban.

Min. 28: 11-3. Cel de-al patrulea gol reușit de Nicolae Diaconu în meciul cu britanicii.

Min. 26: 10-3. Andrei Iosef înscrie și el pentru România.

Pauză.

Min. 22: 9-3. Rob Parker marchează din nou, torpilă în vinclu de la 6 metri.

Min. 21: 9-2. A marcat pentru britanici Rob Parker.

Min. 21: 9-1. Tiberiu Negrean înscrie golul meciului, voleibalare cu spatele la poartă

Min. 19: 8-1. Nicolae Diaconu înscrie din nou.

Min. 19: 7-1 România, gol Dimitri Goanță

PAUZĂ

Min. 16: 6-1. Ramiro Georgescu marchează și el pentru România.

Min 14: 5-1 pentru România, Nicolae Diaconu reușește dubla.

Min. 13: Dragoș Stoenescu a apărat o loviturp de la 5 metri.

Min. 12: 4-1 România, gol reușit de Nicolae Diaconu

Min. 10: 3-1 România, gol Cosmin Radu.

Pauză

Min. 8: 2-1 pentru România. A înscris pentru britanici Craig Friges.

Min. 7: 2-0 România. Tiberiu Negrean înscrie.

Min. 3: 1-0 România: Alexandru Matei marchează

Min. 1: A început partida.

Singura echipă românească participantă la Jocurile Olimpice, naționala masculină de polo, debutează în această seară în competiția de la Londra, chiar împotriva reprezentativei gazdelor. Românii sunt favoriți înainte de startul meciului, dar pentru a confirma acest statut trebuie să nu facă greșeli împotriva britanicilor.

Prima oară după 56 de ani la Jocuri, reprezentativa gazdelor e pregătită de 3 ani de un român, Cristian Iordache, un tehnician care cunoaște aproape totul despre echipa noastră. E drept, cele două formații s-au întâlnit în urmă cu mai puțin de o lună la Dublin Cup, atunci ai noștri câștigând categoric, 17-7.

Pentru a se califica în sferturile de finală, românii trebuie să termine între primele patru în grupa B, din care mai fac parte, în afară de echipa Marii Britanii, Ungaria, Muntenegru, Statele Unite și Serbia.

Iată lotul României, antrenat de maghiarul istvan Kovacs, înscris pe foaia oficială pentru partida cu Marea Britanie:

Dragoș Stoenescu, Mihai Drăgușin (portari) - Cosmin Radu (căpitan), Tiberiu Negrean, Nicolae Diaconu, Andrei Iosep, Andrei Bușilă, Alexandru Matei, Mihnea Chioveanu, Dimitri Goanță, Ramiro Georgescu, Alexandru Ghiban, Kalman Kadar (jucători de câmp)

Etichete: jocurile olimpice , polo , londra , romania , marea britanie

Un italian și-a adunat toate lozurile necâștigătoare cumpărate de-a lungul vieții și a calculat câți bani a pierdut

Un italian din Brescia, care a colecționat toate lozurile necâștigătoare pe care le-a cumpărat de-a...

Screenshot 2024-04-28 at 23.20.51
Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit

Cea mai în formă jucătoare din lume, un car de nervi în meciul cu Jaqueline Cristian: ”Vino aici! Mai mult respect”
profimedia-0868753464
”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”
andreea-prisacariu2
Gigi Becali: ”Vine!”. A doua mutare a verii confirmată la FCSB
Screenshot 2024-04-28 at 16.43.12
”Tatăl meu `a explodat`!” Fiica unui antrenor a spus totul: ”Eram minoră și e o infracțiune”. Cu ce se ocupă tânăra
nadia-jemez20

Video Rapid - Universitatea Craiova 1-2. Oltenii au dat lovitura în prelungiri! Giuleștenii, fără victorie în play-off
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (29.04.2024)
Lovitura primită de Franța, cu o lună și jumătate înainte de EURO 2024
Barcelona nu mai stă la discuții: îi reziliază contractul fotbalistului pe care a plătit 36.000.000€. Anunțul spaniolilor
FC Barcelona, Barca Logo THW Kiel vs. FC Barcelona, Handball, EHF Champions League, Gruppenphase, Spieltag 7, Saison 202
Aur pentru România la Europenele de canotaj, în proba ”regină”
cantoaj romania
Are 77 de ani, dar nu se sfiește să-și arate silueta în rochii mulate: „Sunt criticată zilnic pentru felul în care mă îmbrac”
Alarmă la națională! Are ruptură musculară și este în pericol să rateze EURO 2024!
Horațiu Moldovan dă din lac în puț! Atletico îl vinde pe Oblak, dar Simeone a luat decizia transferului unui alt gigant
Sofia Vergara, selfie-uri doar în body-uri mulate, în oglinda din baie. "Cineva să-mi ridice fața de pe podea", i-a scris Nicole Scherzinger
Mariah Carey, în cea mai scurtă rochie, pe tocuri, în Vegas. Artista a împlinit recent 55 de ani și e în formă maximă
România, la ani-lumină de un trend global: Londra tocmai a realizat un record la care nici nu putem visa
Una din cele mai frumoase femei din lume ucisă de traficanți. Camerele au surprins momentul
O nouă monedă în România, bani noi de la BNR. Ce valoare are, cu ce ocazie s-a lansat
Cum vrea Sorana Cîrstea s-o egaleze pe Simona Halep: ”Ea a câștigat deja, m-ar putea lăsa să câștig eu”
Florin Prunea a cerut la națională un jucător după Craiova - CFR Cluj 0-1, iar acesta a venit cu replica
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (25.04,2024)

O fetiță de 10 ani a murit din cauza unei amibe mâncătoare de creier. Tragedia s-a întâmplat în vacanță, după o baie în piscină
Reacția unui elefant când este spălat cu furtunul. Cascadoriile animalului au devenit virale: „E adorabil!”