CSM Bucharest v Buducnost BEMAX - EHF Champions League, Romania - 07 Jan 2024
Video CSM București se pregătește de ”meciul sezonului”! Adi Vasile a tras semnalul de alarmă înainte de partida cu Metz
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SKJERN HANDBOLD, EHF EUROPEAN LEAGUE (23.04.2024)
Video Dinamo - Skjern 28-27. ”Dulăii”, victorie uriașă în sferturile de finală ale EHF European!
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (27.04.2024)
Fotbaliștii de la FCSB, dezvăluiri neașteptate la un an după ce Farul a luat titlul. ”Nu meritau un comportament civilizat”

VIDEO Thuringer - HCM Baia Mare 23-25. Elevele lui Roșca păstrează șanse pentru sferturi

16.01.2016, 12:59

Rezultat important obținut de handbalistele de la HCM Baia Mare în Liga Campionilor. Elevele lui Aurelian Roșca s-au impus, sâmbătă seară, în deplasare, pe terenul celor de la Thuringer, scor 23-25 și au urcat pe locul 4 din Grupa 1, ultimul care asigură prezența în sferturile de finală.

capt bucurie Handba
  • SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

Maramureșencele au început ezitant partida din Germania și au bifat trei atacuri la rând toate ratate. Nici sportivele de la Thuringer n-au izbutit să marcheze, asta și pentru că Paula Ungureanu a arătat de ce este un mare portar.

Și în startul reprizei secunde, elevele lui Aurelian Roșca au evoluat cu multe greșelii, Thuringer s-a distanțat la un moment dat la patru goluri (14-10), dar HCM Baia Mare a revenit și, pe final, ca o mare echipă, s-a impus cu mult tact.

PROGRAMUL TV COMPLET AL CANALELOR Digi Sport

Herbert Muller, antrenorul lui Thuringer, a mizat foarte mult pe Eliza Buceschi, chiar dacă sportiva a fost transferată chiar de la Baia Mare, astfel că era foarte bine cunoscută de elevele lui Roșca.

Alexandra Do Nascimento, 7 goluri iar Melinda Geiger și Lois Abbingh, fiecare cu câte 5 reușite, au marcat cele mai multe goluri pentru Baia Mare, în timp ce Eliza Buceschi a fost cea mai bună marcatoare pentru Thuringer, cu 7 goluri.

După această a doua victorie, HCM Baia Mare a urcat pe locul patru în Grupa 1 Principală a Ligii Campionilor și va disputa următoarea întâlnire în Sala ”Lascăr Pană” din Baia Mare împotriva celor de la Ferencvaros.

Clasament Grupa 1 Principală

LIVE TEXT

FINAL. Thuringer - HCM Baia Mare 23-25. Elevele lui Aurelian Roșca au urcat pe locul patru al Grupei 1, care duce în sferturile de finală.

Min. 59 - 23-25. Mai sunt 60 de secunde, dar elevele lui Roșca și-au revenit exact când a trebuit. Thuringer a scos și portarul.

Min. 58 - Fetele noastre au trecut iar în avantaj, ezact la timp, cu două minute înainte de final: 23-24. La faza imediat următoare, Paula Ungureanu a mai avut o intervenție de zile mari.

Min. 55 - Fetele noastre au trecut în avantaj 23-22, după un gol superb marcat de Luciana Marin. Mai sunt 5 minute!

Min. 50 - Cu 10 minute înainte de final, scorul este egal 21-21

Min. 41 - 17-17! După un start de repriză slab, fetele noastre au revenit, au fost mult mai atente la finalizare și Do Nascimento a marcat al cincilea gol al său și al 17-lea pentru Baia Mare.

PAUZĂ - Thuringer - HCM Baia Mare 12-10. Paula Ungureanu a terminat prima repriză cu o nouă paradă, de data asta după un 9 metri executat direct de Buceschi.

Elevele lui Aurelian Roșca au încheiat prima repriză la fel cum au și început-o, adică ezitant, astfel că Thuringer a trecut iar la conducere.

Min. 27 - PRIMA ELIMINARE A MECIULUI este pentru Allison Pineau, deși Jezic a fost cea care a faultat acolo.

Min. 24 - Patru minute a durat avantajul fetele noastre, dar sportivele de la Thuringer au restabilit egalitatea la 9, în urma unui contraatac. În loc să avem noi avantaj de două goluri, acum este iar egal, în urma unei faze în care Elisei nu a reușit să intercepteze mingea.

## Herbert Muller, antrenorul sportivelor din Germania, mizează foarte mult pe Eliza Buceschi, în ciuda faptului că Eliza vine chiar de la Baia Mare și este cunoscută foarte bine de către elevele lui Roșca.

Min. 20 - HCM Baia Mare conduce pentru prima dată în acest meci (8-9), după ce Abbingh a marcat. Mai întâi, Vizitiu a trimis în bară, după care olandeza, atentă, a recuperat și a marcat.

Min. 18 - Baia Mare a egalat la 7, după golul lui Jezic, primul al meciului. A doua pauză a partidei.

Min. 16 - Thuringer conduce cu 7-6, după ce Elisei n-a iertat în urma unui contraatac.

Min. 14 - CC BUCESCHI pentru un fault în semicerc asupra lui Do Nascimento. Primul 7 metri pentru Baia Mare.

Min. 13 - Time-out-ul cerut de Aurelian Roșca a avut efect, pentru că fetele noastre au restabilit egalitatea: 4-4

Min. 10 - 4-2. Start ezitant de meci al fetelor noastre, care nu au reușit să marcheze decât două goluri în primele 10 minute. În schimb, de la Thuringer s-a evidențiat până acum Eliza Buceschi cu trei goluri, dintre care două din lovituri de la 7 metri.

Min. 4 - 2-1. Thuringer a trecut iar în avantaj după primul 7 metri al meciului, transformat foarte bine de către Eliza Buceschi și la care Paula Ungureanu nu a avut ce face. Eliza a avut mai apoi o bucurie reținută.

Min. 3 - 1-0. Primul gol al partidei a venit după trei atacuri ratate ale fetelor noastre și după două parade foarte bune ale Paulei Ungureanu. De data asta, portărița n-a mai parat și formația germană este la conducere.

Min. 1 - A început partida. Lovitura de start le-a aparținut fetelor noastre.

Echipele se află la încălzire, după ce s-au intonat imnurile de stat.

Etichete: baia mare , handbal liga , thuringer hcm

"Nu există așa ceva". Reacția unui bărbat venit din Cehia la o terasă în România unde i s-au pus pe masă cârnați și mici

Turiștii care au ajuns în vestul țării, la Băile Felix, s-au bucurat de o baie în piscină, dar și...

sabalenka
La o lună și jumătate de la moartea fostului ei iubit, Aryna Sabalenka ar avea o nouă relație. Milionarul ar fi căsătorit

Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A
Vestea primită de Horațiu Moldovan! Decizia luată de Atletico Madrid
A cerut-o în căsătorie, apoi, în decurs de doar o săptămână, a fost surprins cu alte trei femei: ”Viața e frumoasă”
ryan-garcia
Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat
Daniel Niculae / Foto: Instagram-@danielniculae21

Ange Postecoglou, reacție sinceră după ce Tottenham a ajuns la trei înfrângeri consecutive: ”Este corect să spun”
Chelsea v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Stamford Bridge, London, UK - 02 May 2024
Exclusiv Gigi Becali, sfătuit să îl transfere urgent pe Denis Alibec. ”Singurul jucător care poate face asta”
gigi-becali
Oficial A pariat de 50 de ori și acum a primit o nouă suspendare. Ce a transmis Federația
Sandro Tonali file photo
Video Cristina Neagu sună adunarea înainte de duelul cu Metz din sferturile Ligii Campionilor: ”Să fim realiști!”
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-METZ HANDBALL, LIGA CAMPIONILOR (28.04.2024)
Video Skjern - Dinamo 34-38. Calificare de răsunet a ”Dulăilor” în Final Four-ul EHF European League
handbak
"Toată lumea săruta un bărbat de 80 de ani". Văduva lui Hugh Hefner, despre partea întunecată a traiului cu milionarul
Dan Șucu și Marius Șumudică au avut o întâlnire de o oră și 30 de minute! Prima reacție a patronului Rapidului
Cât costă atacantul sud-african pe care îl vrea Gigi Becali la FCSB! A dat două goluri și a fost desemnat omul meciului
Pierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”
Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place
„Săptămâna Patimilor" se încheie incendiar: fotbalul nostru oferă trei meciuri tari, cu mize uriașe
VIDEO Povestea „Ratei", a autobuzului Roman Diesel 111 care a transportat România zeci de ani
Fotbalistului considerat mai talentat decât Hagi și care nu s-a înțeles niciodată cu Dobrin. 32 de ani de la tragica moarte a lui Bogdan Bănuță
Revenire fantastică în a doua semifinală de la Madrid Open. Ce jucătoare se vor întâlni în ultimul act
Video CSM București - Metz 24-27. ”Tigroaicele” nu le-au făcut față franțuzoaicelor! Vor încerca ”remontada” în retur
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-TEAM ESBJERG, LIGA CAMPIONILOR (7.05.2023)

Cum să fierbi ouăle de Paște fără să le spargi. Metoda simplă pe care trebuie să o încerci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”