România a învins-o pe Coreea de Sud cu 3-2 și a bifat a doua victorie la Campionatul Mondial de hochei pe gheață
Screenshot 2024-03-27 at 00.20.40
Marius Șumudică a spus totul! Greșeală comisă de Ianis Hagi înainte de EURO: ”Hai să fim corecți!”
FOTBAL:PETROLUL PLOIESTI-OTELUL GALATI, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (5.05.2024)
Video Cel mai surprinzător discurs din SuperLigă: ”Nu m-am bucurat la golurile noastre! Îmi vine să plâng”
LIVE Premier League: Liverpool-Tottenham
Etapa 36

România - Ungaria 19-20. Neagu și Ungureanu au fost excelente, dar am irosit ușor un avans de două goluri

13.12.2014, 09:48

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă de Ungaria cu scorul de 20-19 (10-8), sâmbătă, la Debrecen, în primul său meci din Grupa principală 1 a CE din Ungaria şi Croaţia - Euro 2014.

cristina neagu handbal
  • SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - FCSB, luni, 21:00, DGS 1

România va juca luni următorul meci, cu Spania, de la ora 17:00, LIVE TEXT pe www.digisport.ro și pe m.digisport.ro.

Tricolorele au avut meciul în mână, la fel cum s-a întâmplat şi cu Danemarca, dar au marcat un singur gol în ultimele zece minute şi au pierdut întâlnirea, având şanse pur teoretice de a se califica în semifinale. Paula Ungureanu a fost desemnată MVP-ul României.

Ungaria a început mai bine partida şi a condus cu 2-0 (8), 3-1 (11) şi 4-2 (13), dar echipa noastră, care nu a marcat în primele zece minute, a reuşit egalarea în minutul 19, 4-4. Gazdele au trecut din nou la cârma partidei şi s-au desprins la trei goluri, 8-5 (24), 9-6 (26), pentru ca la pauză avantajul să fie de două goluri, 10-8.

România a făcut un joc excelent de apărare în repriza secundă, a recuperat diferenţa şi în minutul 40 a trecut în avantaj, 14-13. România s-a desprins la două goluri, 17-15 (48), marcând prin Neagu, într-un moment în care se afla în inferioritate.

Echipa lui Tadici a trecut de câteva ori pe lângă o distanţare la trei goluri, dar nu a mai marcat decât o singură dată în ultimele 11 minute, Ungaria înscriind ultimele trei goluri ale partidei, în ultimele cinci minute, şi câştigând cu 20-19, după ce România a irosit şi un ultim atac.

Au evoluat echipele:

Ungaria: Eva Kiss, Orsolya Herr, Blanka Biro - Krisztina Triscsuk (4 goluri), Zita Szucsanszki (4), Aniko Kovacsics (2), Anita Bulath (1), Piroska Pappne-Szamoransky, Bernadett Bognar-Bodi (1), Szabina Mayer (1), Szimonetta Planeta, Rea Meszaros (1), Ildiko Erdosi, Monika Kovacsicz (1), Zsuzsanna Tomori (3), Gabriella Toth (2). Selecţioner: Andras Nemeth.

România: Paula Ungureanu - Aneta Pîrvuţ (1), Oana Bondar, Crina Pintea, Cristina Neagu (8 goluri), Aurelia Brădeanu (3), Adriana Ţăcălie, Gabriela Perianu (2), Valentina Ardean-Elisei, Florina Chintoan (1), Laura Chiper (1), Georgiana Ciuciulete (1), Daniela Băbeanu (2), Cristina Zamfir. Selecţioner: Gheorghe Tadici.

CLASAMENTUL GRUPEI

FOTO Statistica jucătoarelor la finalul partidei

LIVE TEXT

Min - 60. Deși am avut șansa egalării, nu am reușit să marcăm în ultimele 20 de secunde. S-a terminat 19-20 și calificarea pare foarte departe pentru fetele lui Gheorghe Tadici.

Min - 59. Facem fault în atac, la ultima noastră posesie. Este 19-20 și avem șanse mici să mai obținem ceva din această partidă

Min - 58. Bulath este trimisă pe bancă două minute! Terminăm partida în superioritate numerică

Min - 57. Primim gol în inferioritate, după o diagonală prin spatele apărătoarelor. Pasa a dat-o Toth, golul l-a marcat Kovacsics. 19-20

Min - 56. Ratăm atacul și faultăm în interiorul semicercului. 7 metri și eliminare de două minute. Kovacsics înscrie cu podeaua și este 19-19

Min - 55. Din nou primim gol de la 9 metri, de la Toth. Bondar a așteptat prea mult, dar avem avans de un gol: 19-18

Min - 54. Gol România! Gooooool! Băbeanu. Pătrundere perfectă și aruncare curajoasă, care duce avansul nostru la 19-17. Ce final!

Min - 52. După câteva minute de apărare impecabilă, debutanta maghiară Toth aruncă pe jos și face 18-17

Min - 49. Gol Ciuciulete! Piruetă și reușită de excepție! 18-16 și Paula Ungureanu reține un șut la faza următoare.

Min - 48. Cristina Neagu este de neoprit și mai înscrie o dată, pentru primul avans de două goluri al României, în inferioritate numerică. 17-16, după ce unguroaicele recuperează un gol

Min - 46. Gol Cristina Neagu! A 7-a sa reușită de astăzi, cu o aruncare foarte puternică. Conducem cu 16-15

Min - 44. Tomori face 14-15 pe contraatac, dar Cristina Neagu transformă o aruncare de la 7 metri și scorul redevine egal! 15-15

Min - 43. Triscsuk înscrie pentru 14-14, printre picioarele Paulei. Avem atacul

Min - 42. Aneta Pîrvuț este eliminată două minute pentru apărare în semicerc. Dar apără Paula Ungureanu, de la 7 metri! Rămâne 14-13

Min - 40. Paula Ungureanu apără într-o fază critică! Avem mingea și avantaj pe tabelă

Min - 39. Gol România! Moment de grație al fetelor! Cristina Neagu transformă o aruncare de la 7 metri obținută de Pîrvuț. 14-13

Min - 38. Gooooool! E egalitate! După o nouă paradă a Paulei, Cristina Neagu nu iartă de pe semicerc și face 13-13

Min - 36. Se face 11-13 și România ratează apoi atacul, dar revine în posesie prin Aneta Pîrvuț, care nu se oprește până la gol! 12-13

Min - 35. Gol România! Ne apropiem din nou la un singur gol, grație reușitei lui Perianu (2 din 4 aruncări transformate). Este 11-12

Min - 33. Gol România! Gol Brădeanu! Ne apropiem la un singur gol, 10-11

Min - 32. Aurelia Brădeanu aruncă de la șold și înscrie pentru 9-11

Min - 31. S-a reluat partida, dar am luat gol la prima fază, de la Mayer. 8-11

Min - 30. Triscsuk face 10-8 de la 7 metri și stabilește scorul pauzei. Deși nu prea ne-am descurcat în atac, rămânem în meci!

FOTO Statistica primei reprize

Min - 29. Neagu îi pune mâna în față lui Triscsuk și este eliminată două minute. Vom mai avea un atac până la finalul reprizei. 10 din 19 mingi a apărat Paula Ungureanu, din nou îngerul păzitor al porții tricolore

Min - 28. România se apără excelent, obține mingea și Perianu înscrie pe jos, în contratimp. Ne apropiem la un gol, 8-9.

Min - 26. Aruncare de la 7 metri pentru România, obținută de Chiper. Kovacsics primește o eliminare de două minute. Gol Neagu! 7-9

Min - 24. Chiper a marcat, profitând de faptul că Ungaria are o jucătoare de câmp în poartă, pentru a suplini absența cauzată de eliminare. 6-8

Min - 23. Meszaros primește și ea o eliminare de două minute! Egalitate numerică pe parchet

Min - 23. Kiss, portarul Ungariei, a apărat 5 aruncări din 10. Kovacsis înscrie apoi din extremă și este 5-8. România, în inferioritate

Min - 22. Tomori, cu două aruncări reușite din cinci, face 5-7. Chintoan primește o eliminare de două minute la faza următoare

Min - 21. Gol România! Băbeanu pătrunde bine și înscrie. 5-6 Ungaria

Min - 20. Triscsuk (7 metri) și Meszaros refac avansul Ungariei, 6-4.

Min - 19. Ungaria beneficiază de un 7 metri, deși faza a părut mai degrabă o forțare în atac. Paula Ungureanu nu poate interveni: 4-5

Min - 18. Gol România! E 4-4, după reușita Aureliei Brădeanu

Min - 17. Paula Ungureanu are un reflex excepțional, rămasă unu la unu cu Ermosi! Scorul rămâne 3-4, dar scăpăm de un gol ca și făcut!

Min - 16. Avem o aruncare de la 7 metri, după pătrunderea lui Neagu. Din păcate, nu beneficiem și de o eliminare din tabăra adversă. Gol! Aceeași Neagu, ajunsă la două reușite în această partidă. 3-4.

Min - 14. Bară Neagu! Ungaria conduce cu 4-2, dar România se apără bine și are nevoie de o descătușare în faza ofensivă

Min - 12. Gol România! Chintoan este angajată pe semicerc de Neagu și o execută pe portărița adversă pentru 2-3.

Min - 11. Ungaria face 3-1 după aruncarea lui Szucsanszki

Min - 10. În sfârșit! Neagu înscrie primul gol al României, cu o aruncare puternică de la distanță. 1-2

Min - 7. Tomori înscrie pentru 2-0. România este în continuare fără gol

Min - 6. Adriana Țăcălie primește o eliminare de două minute pentru o tamponare. Moment dificil pentru echipa României

Min - 5. Gol! Ungaria marchează prima, prin Szucsanszki. 0-1.

Min - 4. Au trecut patru minute și nu s-a marcat vreun gol! Miza uriașă a meciului face ca apărările să fie la mare înălțime. Chiper a ratat două aruncări consecutive din extrema dreptă, unde o înlocuiește pe Nechita

Min - 1. România ratează primul atac, deși a beneficiat de prima posesie. Să sperăm că Paula Ungureanu va face din nou minuni în poartă

Min - 1. Partida poate începe, după intonarea celor două imnuri. Peste 1.500 de români sunt prezenți în tribune la Debrecen!

# În primul meci al grupei din care face parte România, Danemarca a învins Polonia cu scorul de 28-19. La scurt timp distanță, Norvegia a trecut de Spania cu 29-26. Cu Ungaria, selecționerul Tadici va folosi aceeași formulă de echipă ca și în meciurile precedente.

Programul grupei este următorul:

Luni, 15 decembrie: Spania-România (ora 17:00), Polonia-Norvegia şi Ungaria-Danemarca

Miercuri, 17 decembrie: Polonia-România (ora 17:00), Spania-Danemarca şi Ungaria-Norvegia

Etichete: video , romania , ungaria , campionatul european de handbal

O regină a frumuseții din Ecuador a fost găsită de mafioți după ce a dezvăluit pe Instagram unde se află și nu a mai scăpat cu viață

O fostă concurentă la Miss Ecuador, Landy Parraga Goyburo a fost împușcată mortal în restaurantul...

walker
E gata să plece la 5.000 km distanță, după ce amanta a născut al doilea copil, iar soția al patrulea. Pe cine ia cu el

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: ”Ei nu i-a plăcut niciodată”. S-a spus că soția l-a părăsit după accidentul teribil
nesu
OUT de la FCSB, după șapte ani! ”Roș-albaștrii” îi caută deja înlocuitor
andrei-vlad
A văzut cum a apărut în public la Miami și a întrebat-o direct: ”Ești bolnavă?”. Răspunsul dat imediat de model
miami
Dan Petrescu a reînceput treaba la CFR Cluj, soția, Adriana, a plecat la mii de kilometri. Cine a însoțit-o
adriana6

Live Video&Score Liverpool - Tottenham 4-0, ACUM, pe DGS 1. ”Cormoranii” fac spectacol / Chelsea - West Ham 5-0
liverpool
Haaland, caracterizat în două cuvinte de aceeași legendă care l-a numit ”fotbalist de liga a patra”
Premier League Manchester City v Wolverhampton Wanderers Erling Haaland of Manchester City looks on during the Premier L
Video Mohamed Salah, ”coșmarul” lui Tottenham
Chelsea v Liverpool, Premier League, Football, Stamford Bridge, London, UK - 13 Aug 2023
Șumudică știe fotbalistul care nu trebuie să lipsească din primul 11 la EURO: ”N-am văzut în viața mea”
Horațiu Moldovan, Ianis Hagi, Olimpiu Morutan, Florin Niță,Radu Drăgușin, Ionuț Radu, Denis Alibec, Andrei Burcă, Nicolae Stanciu și Vasile Mogoș, după România - Elveția 1-0, 21 noiembrie 2023 / Foto: Sport Pictures
Reacția presei din Ungaria, după scandările xenofobe de la Farul - Sepsi
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (3.05.2024)
Cum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat
Dan Șucu încearcă marea lovitură: Mircea Lucescu la Rapid! Se implică și George Copos
Fotbalistul dorit de Gică Hagi într-un transfer cu schimb de jucători între el și Gigi Becali a luat decizia!
Anne Hathaway, superbă în roșu, într-o rochie fără bretele, cu crăpătură lungă pe picior. E trecută de 40 de ani, dar e neschimbată de două decenii
Cher, adevăratul motiv pentru care se întâlnește cu bărbați tineri: „Cei de vârsta mea sunt toți morți!”
Ceapa verde și beneficiile ei pentru sănătate. Ce persoane trebuie să fie precaute cu consumul acesteia
De câți ani de pensie se bucură un român care a cotizat 35 de ani? Speranța de viață influențează
Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună
Milionarul Arpad Paszkany, cadou de Paște de peste 100.000 de euro pentru noua iubită: ”A venit iepurașul” FOTO
Oficial Vestea primită de România: UEFA a luat decizia înainte de EURO 2024
Brazil. 11th Oct, 2021. In this photo illustration the UEFA Euro 2024 logo seen displayed on a smartphone. Credit: SOPA Images Limited/Alamy Live News

O iluzie optică a făcut vâlvă pe rețelele sociale. Poți să ”vezi” cele trei creaturi din imagine în 15 secunde?
Un câine s-a trezit în miezul nopții ca să păzească jucăriile spălate și lăsate la uscat în balcon: ”Se temea să nu-i fie furate!”