HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-SG BBM BIETIGHEIM, LIGA CAMPIONILOR (11.02.2024)
CSM Bucureşti a cucerit Cupa României, după finala cu HC Dunărea Brăila. Cristina Neagu a jucat deși este în doliu
Cristina Neagu la un meci CSM Rapid
CSM București - Rapid 27-23. Campioana va juca finala Cupei cu învingătoarea meciului Dunărea Brăila - Gloria Bistrița
adrian-mutu
Adrian Mutu, fără milă după ce a fost făcut ”praf” de fostul lui jucător: ”Mi-ar fi rușine! Are probleme, divorțează”
Stirile Digi Sport

Video România - Muntenegru 23-23. Tricolorele au câștigat grupa din turneul preolimpic

20.03.2016, 00:35

România a terminat turneul preolimpic din Danemarca fără înfrângere. Duminică, a încheiat la egalitate - scor 23-23 - cu Muntenegru, cealaltă echipă calificată la Jocurile Olimpice. Tricolorele au câștigat grupa, grație golaverajului superior.

captura handbal romania muntenegru
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Cu Florina Chintoan principala marcatoare (6 goluri), tricolorele au preluat inițiativa și s-au distanșat la 7 goluri, 14-7. Handbalistele lui Dragan Adzic au replicat și au redus din diferență până la pauză, 15-11.

Deși meciul nu avea nicio miză, ambele echipe fiind deja calificate la Rio, tricolorele au ieșit montate de la vestiar și au continuat să controleze meciul până în minutul 49, 22-16. De atunci, însă, a urmat o perioadă de mai mult de 10 minute în care elevele lui Tomas Ryde nu au reușit să marcheze, chiar dacă au jucat și cu dublă superioritate numerică, după două eliminări de două minute suferite de adversare în decurs de câteva secunde.

Muntenegru a profitat de lipsa de inspirație în atac a româncelor și a restabilit egalitatea, 10 minute mai târziu, prin Despotovic. România ar fi putut câștiga, totuși. Luciana Marin a marcat un gol spectaculos cu 3 secunde înainte de final, dar arbitrul nu l-a vvalidat, întrucât fluierase întreruperea meciului pentru un time-out cerut de Tomas Ryde. S-a terminat 23-23, dar tricolorele s-au calificat la Jocurile Olimpice, după o pauză de 8 ani.

Sursa foto: ihf.info

LIVE SCORE&VIDEO

Min. 60: Final de meci la Aarhus. România și Muntenegru încheie la egalitate, scor 23-23 în ultimul lor meci la turneul preolimpic. La ultima fază, o aruncare de la 9 metri a tricolorelor a trecut de zidul adversarelor, dar portarul din Muntenegru a reușit să respingă.

Min. 60: România - Muntenegru 23-23. Gol frumos marcat de Luciana Marin, dar reușita nu este validată, din cauză că staff-ul naționalei noastre ceruse time-out, cu două secunde rămase de jucat.

Min. 60: România - Muntenegru 23-22. Patricia Vizitiu înscrie și pune capăt unei perioade de mai bine de 10 minute fără gol marcat pentru reprezentativa noastră.

Min. 59: România - Muntenegru 22-22. Adversarele ne egalează, deși au două jucătoare mai puțin pe teren.

Min. 57: România - Muntenegru 22-21. Două eliminări de două minute în decurs de numai câteva secunde în tabăra muntenegreană. Deși aflate în dublă superioritate numerică, jucătoarele antrenate de Tomas Ryde au ratat două atacuri consecutive. România nu a mai marcat din minutul 49, de la reușita Laurei Chiper.

Min. 56: România - Muntenegru 22-21. Gol frumos marcat de muntenegrence, după o pasă strălucitoare, iar avantajul României s-a micșorat până la un singur gol. Cu scurt timp în urmă, Ionica Munteanu apărase o aruncare de la 7 metri, dar nu a mai putut face nimic de această dată.

Min. 49: România - Muntenegru 22-16. Laura Chiper marchează frumos de pe extremă și ne distanțâm din nou la 6 goluri.

Min. 48: România - Muntenegru 21-16. Paradă frumoasă a Ionicăi Munteanu, care ne păstrează la 5 goluri în fața naționalei din Muntenegru. Florina Chintoan este cea mai bună marcatoare de până acum, cu 6 goluri. Pe locul al doilea este muntenegreanca Despotovic.

Min. 38: România - Muntenegru 18-13. Contraatac frumos al României, finalizat cu gol de  Mădălina Zamfirescu, pleată foarte bine pe un culoar deschis prin apărarea muntenegreană.

Min. 31: Începutul reprizei secunde.

Min. 30: România - Muntenegru 15-11. Pauză la Aarhus, acolo unde România conduce la 4 goluri diferență în fața Muntenegrului, care a mai marcat de două ori pe finalul reprizei.

Min. 28: România - Muntenegru 15-9. Ana Maria Tănăsie marchează al 15-lea gol al României în această seară. Adversarele au redus diferența la 6 goluri.

Min. 24: România - Muntenegru 14-7. După golul marcat de Luciana Marin, tricolorele se desprind pentru prima dată la 7 goluri în meciul cu muntenegrencele.

Min. 15: România - Muntenegru 8-4. Patricia Vizitiu primește prima eliminare de două minute din această seară, după un fault în urma căruia s-a acordat o aruncare de la 7 metri pentru muntenegrence, care au marcat și diferența de pe tabelă este acum de 4 goluri în favoarea tricolorelor.

Min. 12: România - Muntenegru 6-3. Valentina Ardean Elisei marchează pe contraatac, după o pasă primită din partea Gabrielei Perianu și ne duce la un avans de 3 goluri. La faza următoare, Paula Ungureanu are o paradă frumoasă și ne păstrează la 3 goluri distanță.

Min. 8: România - Muntenegru 5-3. Ne distanțăm pentru prima dată la două goluri, după o aruncare de la 7 metri pe care a convertit-o Mădălina Zamfirescu.

Min. 6: România - Muntenegru 4-3. Tricolorele conduc pentru prima dată în acest meci. După primul gol, înscris de Mădălina Zamfirescu, au mai marcat Valentina Elisei, Gabriela Perianu și Florina Chintoan.

Min. 3: România - Muntenegru 1-2. Mădălina Zamfirescu marchează primul gol al tricolorelor în această seară, după două reușite ale adversarelor.

Min. 1: Start în meciul dintre România și Muntenegru, echipe deja calificate la Jocurile Olimpice de la Rio. Este ultimul meci din

Etichete: mergem la rio , romania muntenegru turneu preolimpic , romania handbal jocurile olimpice , romania jocurile olimpice rio , romania handbal neagu rio

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta. România va cere extrădarea acestuia

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul
Screenshot 2024-04-28 at 00.03.15
FCSB este noua campioană a României! Titlul, asigurat matematic după 2-1 cu Farul
fcsb 2
adrian-mutu

”Am avut un secret!”. MM Stoica a dezvăluit totul, după ce FCSB a câștigat titlul
Video Cea mai în formă jucătoare din lume, un car de nervi în meciul cu Jaqueline Cristian: ”Vino aici! Mai mult respect”
profimedia-0868753464
Denis Drăguș a marcat cu Trabzonspor, iar apoi a ieșit accidentat! Ce a spus românul la final
WhatsApp Image 2024-04-29 at 08.01.26
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-TEAM ESBJERG, LIGA CAMPIONILOR (7.05.2023)
Video CSM București se pregătește de ”meciul sezonului”! Adi Vasile a tras semnalul de alarmă înainte de partida cu Metz
CSM Bucharest v Buducnost BEMAX - EHF Champions League, Romania - 07 Jan 2024
Amal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York
Ermal Krasniqi, ofertă din Bundesliga de la Werder Bremen. Câți bani a cerut Rapid pentru transfer
Gigi Becali a anunțat primul transfer al verii pentru Champions League! Semnează cu FCSB: ”Am vorbit cu el”
Cum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul
Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori
De la Smart la Simple: ”Telefonul plictisitor" un nou trend printre tineri. Video
Cum sunt păcăliți șoferii să plătească amenzi care nu le-au fost date de poliție? Cine sunt escrocii
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi
Video Dinamo - Skjern 28-27. ”Dulăii”, victorie uriașă în sferturile de finală ale EHF European!
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SKJERN HANDBOLD, EHF EUROPEAN LEAGUE (23.04.2024)

O fetiță de 10 ani a murit din cauza unei amibe mâncătoare de creier. Tragedia s-a întâmplat în vacanță, după o baie în piscină
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”