Paris: UEFA Champions League Football Match PSG-FC Barcelona, 2-3.
Un fotbalist de la Barcelona a fost amenințat cu moartea, după eliminarea din UCL: ”Lumea e crudă”
Harry Kane ”îl amenință” pe Jude Bellingham, chiar înainte de Bayern - Real Madrid
(SP)ROMANIA BUCHAREST FOOTBALL FRIENDLY MATCH ROMANIA VS NORTHERN IRELAND
Verdictul medicilor după accidentarea lui Dennis Man
LIVE Stirile Digi Sport

Video HCM Baia Mare - Buducnost 24-29. Cristina Neagu, cea mai bună marcatoare a partidei

02.04.2016, 09:56

Vicecampioana României la handbal feminin HCM Baia Mare a fost învinsă pe teren propriu, de Buducnost Podgorica. Deţinătoarea Ligii Campionilor s-a impus 29-24 (17-10), în manşa tur din sferturile de finală ale competiţiei și e ca și calificată în Final Four.

captura meci hcm
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Din lotul echipei antrenate de Aurelian Roșca au absentat patru jucătoare de bază. Nechita, Szucs și Geiger, cu probleme de sănătate, respectiv portarul Paula Ungureanu, care a fost trecută pe foaia de joc, însă s-a aflat în tribună, iar clubul nu a oferit detalii despre această situaţie.

Formaţia oaspete, cu internaţionala română Cristina Neagu în formă (8 goluri), a condus aproape tot meciul, diferenţa maximă fiind de opt goluri. După un început destul de echilibrat, Buducnost s-a desprins prima oară la două goluri în min. 7, 2-4. HCM a înscris pentru 3-4 (8), dar apoi a urmat o perioadă slabă a vicecampioanei României, care nu a marcat circa zece minute şi a încasat şase goluri, scorul devenind 3-10 (19). Oaspetele au avut pentru prima oară opt goluri în plus în min. 25, 6-14, iar la pauză avantajul era de şapte goluri, 10-17.

HCM a avut o revenire formidabilă în repriza secundă, a recuperat gol cu gol şi s-a apropiat la 24-25 (51), dar apoi nu a mai reuşit să menţină ritmul. Buducnost a mai marcat de patru ori până la final, iar HCM nu a mai înscris, scorul final fiind de 29-24 pentru vizitatoare. Manşa retur va avea loc la Podgorica, pe 10 aprilie.

Marcatoarele partidei au fost: Pineau 7 goluri, Vizitiu 4, Abbingh 4, Perianu 3, Tătar 2, Jezic 2, Ardean Elisei 1, do Nasimento 1, pentru HCM, respectiv Neagu 8 goluri, Petrovici 7, Mehmedovic 5, Cvijic 4, Bulatovic 3, Achruk 1, Raicevic 1 gol, pentru Buducnost.

Într-un prim meci din turul sferturilor, campioana României, CSM Bucureşti, a învins, joi, pe teren propriu, formaţia rusă Rostov-Don, cu scorul de 26-25 (11-12), partida retur fiind programată în 9 aprilie. Tot sâmbătă se vor juca şi celelalte două meciuri tur din sferturi, (HC Vardar - Larvik HK şi FTC Budapesta - Gyor).

Câştigătoarele din dubla manşă se vor califica la Turneul Final Four, care va fi găzduit de Budapesta, în 7-8 mai. Deţinătoarea trofeului este formaţia Buducnost Podgorica (Muntenegru), la care evoluează şi internaţionala Cristina Neagu.

LIVE SCORE:

Min 60: HCM - Buducnost 24-29. Final de partidă. Campioana Europei se impune la 5 goluri diferență și returul pare o simplă formalitate pentru echipa Cristinei Neagu

Min 58: HCM - Buducnost 25-29. Formația din Baia Mare nu a putut să țină ritmul după ce s-a apropiat la un gol. Muntenegrencele au înscris cu lejeritate de pe pivot și nu mai pot scăpa victoria

Min 55: HCM - Buducnost 24-27. Campioana Europei a refăcut ecartul de 3 goluri grație unei aruncări de la 7 metri transformată de Cristina Neagu

Min 50: HCM - Buducnost 24-25. Cu 10 minute înainte de final HCM se apropie la un singur gol de campioana Europei. Echipa lui Aurenlian Roșca a fost condusă și cu 8 goluri în prima repriză și evoluează în acest meci fără 4 jucătoare de bază

Min 47: HCM - Buducnost 21-24. Echipa lui Aurelian Roșca reduce încet din handicap. Pineau a marcat și diferența de pe tabelă este acum de doar 3 goluri

Min 43: HCM - Buducnost 19-23. Cele două formații au mers cap la cap în ultimele minute și muntenegrencele continuă să conducă cu 4 goluri avans

Min 34: HCM - Buducnost 14-18. Start bun de repriză al echipei noastre, care se apropie la 5 goluri grație reușitelor semnate de Pineau și Elisei, dar și a unor parade ale Ionicăi Munteanu

Min 31: HCM - Buducnost 10-17. Începe repriza secundă. Iată statistica primelor 30 de minute. Pineau, cu 4 reușite, este cea mai bună marcatoare a HCM-ului.

Min 30: HCM - Buducnost 10-17. Oaspetele termină cu 7 goluri avans o primă repriză în care atacul le-a funcționat aproape perfect, nu același lucru putând fi spus despre ofensiva formației pregătite de Aurelian Roșca. HCM a ratat și două aruncări de la 7 metri în primele 30 de minute

Min 25: HCM - Buducnost 7-14. Echipa vizitatoare menține distanța de 7 goluri față de formația lui Aurelian Roșca și dă senzația că nu va avea nicio problemă în a câștiga partida

Min 20: HCM - Buducnost 4-11. Cristina Neagu reușete primul său gol în acest meci, iar avansul echipei din Muntenegru a crescut la 7 goluri

Min 19: HCM - Buducnost 4-10. Formația din Baia Mare reușește să înscrie din nou după aproape 10 minute de secetă. Abbingh a fost cea care a marcat

Min 14: HCM - Buducnost 3-7. Muntenegrencele domină clar începutul de meci și s-au distanțat la 4 goluri pe tabelă după reușita lui Cvijic, moment în care Aurelian Roșca cere time out

Min 10: HCM - Buducnost 3-5. Pineau este singura jucătoare de la HCM care a marcat în acestă partidă. Două dintre goluri au venit din acțiune, iar celălalt dintr-o aruncare de la 7 metri. Franțuzoaica a și ratat o aruncare de la 7 metri

Min 3: GOL HCM! Pineau marchează primele două goluri ale formației din Baia Mare. Scorul este egal, 2-2

Min 1: A început partida dintre HCM și Buducnost. Oaspetele au marcat primul gol al meciului prin Mehmedevic

Etichete: liga campionilor , buducnost , cristina neagu , liga campionilor digi sport , hcm buducnost , live hcm , video hcm baia mare - buducnost , video hcm baia mare - buducnost 24-29 , video hcm baia mare - buducnost 24-29 digi sport , video hcm baia mare - buducnost 24-29 liga campionilor , video hcm baia mare - buducnost 24-29 handbal , video hcm baia mare - buducnost 24-29 handbal liga campionilor digi sport

Trupul unei tinere a fost turnat în beton în urmă cu peste 50 de ani. Abia acum polițiștii au aflat cine este și povestea ei ciudată

Detectivii din New York au identificat rămășițele unei femei găsite îngropate în ciment, în urmă cu...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit
Screenshot 2024-04-28 at 23.20.51
”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”
andreea-prisacariu2
Gigi Becali: ”Vine!”. A doua mutare a verii confirmată la FCSB
Screenshot 2024-04-28 at 16.43.12
Un fotbalist de la CFR a intrat pe internet și l-a înjurat pe David Miculescu! Cei de la FCSB s-au răzbunat în autocar
Screenshot 2024-04-28 at 20.00.07

Video ”Execuție” în 21 de minute! Ostapenko nu a suportat umilința și a izbucnit. Gestul făcut și la finalul meciului
ostapenko
Real Madrid s-a decis! L-a pus pe lista de transferuri pe unul dintre jucătorii sosiți vara trecută
Real Madrid vs FC Barcelona, Barca - LaLiga EA Sports 2023/2024 MADRID, SPAIN - APRIL 21: Jude Bellingham of Real Madrid
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-TEAM ESBJERG, LIGA CAMPIONILOR (7.05.2023)
Amal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York
Ermal Krasniqi, ofertă din Bundesliga de la Werder Bremen. Câți bani a cerut Rapid pentru transfer
Horațiu Moldovan dă din lac în puț! Atletico îl vinde pe Oblak, dar Simeone a luat decizia transferului unui alt gigant
Sofia Vergara, selfie-uri doar în body-uri mulate, în oglinda din baie. "Cineva să-mi ridice fața de pe podea", i-a scris Nicole Scherzinger
Christina Aguilera, mai slabă ca oricând. Artista a făcut spectacol în Las Vegas într-un body nude și cizme lungi
România, la ani-lumină de un trend global: Londra tocmai a realizat un record la care nici nu putem visa
România ia din SUA, la suprapreț, tancuri Abrams ce nu pot fi transportate pe drumurile țării
Tunelurile și catacombele secrete de sub România: Există peste 500 de astfel de structuri, iar Ceaușescu voia să circule cu mașina pe sub București
Neluțu Varga face anunțul mult așteptat: ”Petrescu se va ocupa de mâine ”
Gigi Becali și-a făcut calculele pentru sezonul următor: ”Iau 20-30 de milioane!”