”Ce relație ai cu Valentin Mihăilă?”. Dennis Man a răspuns imediat și l-a descris în câteva cuvinte pe colegul de la Parma
scandal
A venit nota de plată după haosul provocat de ultrașii lui FCU Craiova: comunicatul Jandarmeriei
LIVE Stirile Digi Sport

VIDEO Inter – Genoa 1-1. Chivu a intrat la pauză la gazde, dar milanezii sunt la nouă puncte de Juve

22.12.2012, 09:48

Genoa a fost aproape să provoce șocul rundei în Italia! Doar cinci minute le-ar mai fi trebuit “grifonilor” pentru a pleca împreună cu toate cele trei puncte de pe Giuseppe Meazza, unde au condus Interul lui Andrea Stramaccioni prin golul marcat de Immobile în minutul 77.

inter.genoa
  • Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

Prima repriză a fost însă mult sub așteptări. Dacă Genoa a început prudent, baricadându-se în propria jumătate, gazdele au preset, dar aproape fără efect. Prima fază mai periculoasă a venit în minutul 10, când eroul din Cupă, argentinianul Palacio, și-a făcut o minge prea lungă și i-a permis lui Frey să iasă din poartă. Următoarea fază mai răsărită avea să vină de abia în minutul 29, când Immobile l-a încercat pe Handanovic printr-un șut de la distanță, dar goalkeeper-ul lui Inter a fost la post.

Lăsat pe bancă în prima repriză, Chivu a intrat la Inter la reluare, fiind introdus pe partea stângă a apărării. Gazdele și-au îmbunătățit prestația în cea de-a doua repriză, dar Palacio, în cel puțin două rânduri, și Milito au ratat deschiderea scorului. Absolut neașteptat, tabela s-a modificat prima dată în minutul 77, când Immobile a profitat de nesiguranța lui Ranocchia și a marcat pe sub Handanovic, la singura ezitare pe care a avut-o portarul în tot meciul.

Aruncați în careul lui Genoa, cei de la Inter și-au văzut eforturile răsplătite parțial în minutul 85, când Cambiasso a egalat printr-o lovitură de cap. Faza meciului s-a petrecut însă în minutul 90, când nou introdusul Livaja a trimis în bară cu poarta goală din numai doi metri, pentru ca apoi mingea să-l lovească pe Palacio și să ajungă la Cambiasso, care a trimis peste poartă. Nu s-a mai întâmplat însă nimic, iar Inter stă la nouă puncte de liderul Juventus, în timp ce Genoa nu abandonează ideea evitării retrogradării.

LIVE TEXT

Min - 90+6: Fluier final, Inter nu reușește să obțină victoria

Min - 90+4: Toszer trimite puternic din lovitură liberă puțin pe lângă bara din stânga lui Handanovic

Min  - 90: Livaja ratează o ocazie incredibilă cu poarta goală, trimițând în bară de la numai 2 metri!

Min - 85 GOOOL INTER, 1-1: Cambiasso restabilește egalitatea printr-o lovitură de cap din șase metri

Min - 78: Livaja intră la Inter în locul lui Gargano

Min - 77 GOOOL Genoa, 0-1! Immobile profită de o indecizie comună a lui Ranocchia și Handanovic, deschizând scorul printr-un șut din partea stângă

Min - 73: Rossi este înlocuit de Piscitella

Min - 69: Delneri îl schimbă pe Bertolacci cu Anselmo

Min - 51: Palacio și apoi Milito ratează de puțin deschiderea scorului în aceeași fază!

Min - 47: Palacio semnează cea mai mare ocazie de până acum, dar trimite peste poartă din partea dreaptă a careului

Min - 46: Chivu intră pe teren la reluarea jocului în locul lui Juan Jesus

Min - 45: Pauză la Milano, după o primă repriză ștearsă

Min - 30: Alvarez, accidentat, îi lasă locul lui Pereira la Inter

Min - 29: Prima replică mai serioas a oaspeților vine după ce Immobile șutează de la 18 metri, dar Handanovic respinge

Min - 10: Gazdele au prima ocazie prin Palacio, dar acesta preia larg și Frey respinge

Min - 1: A început meciul

ECHIPELE DE START:

Inter: 1 Handanovic - 23 Ranocchia, 25 Samuel, 40 Juan Jesus - 4 Zanetti, 21 Gargano, 19 Cambiasso, 11 Alvarez - 99 Cassano, 8 Palacio, 22 Milito

Rezerve: 27 Belec, 77 Di Gennaro, 6 Silvestre, 17 Mariga, 24 Benassi, 26 Chivu, 31 Pereira, 42 Jonathan, 82 Bessa, 88 Livaja

Antrenor: Andrea Stramaccioni

Genoa: 1 Frey - 31 Sampirisi, 21 Canini, 5 Granqvist, 13 Antonelli - 28 Tozser - 7 Rossi, 33 Kucka, 91 Bertolacci, 8 Vargas - 17 Immobile.

Rezerve: 30 Tzorvas, 9 Melazzi, 15 Kranjinic, 16 Hallenius, 18 Piscitella, 20 Marchiori, 23 Said, 25 Al Hassan, 32 Donnarumma, 89 Anselmo

Antrenor: Luigi Delneri

Inter și Genoa se vor întâlni azi, de la 13:30, în direct la Digi Sport 2, din posturi total diferite. După 17 etape, elevii lui Andrea Stramaccioni sunt pe locul 2 în clasament, dar la zece puncte de liderul Juventus, în timp ce Genoa, clasată pe penultima poziție, cu doar 13 puncte, pare condamnată la retrogradare.

La Inter, Matias Silvestre ar putea părăsi echipa după numai o jumătate de an. Fundaşul argentinian e dorit chiar de Genoa, adversara "nerazzurilor" din meciul de azi. Fostul apărător al lui Palermo a jucat numai patru meciuri pentru Inter în actualul sezon din Serie A și ambele părți sunt interesate de rezilierea contractului.

Etichete: serie a digi sport , inter genoa in direct la , video inter genoa , inter genoa serie a digi sport , silvestre , stramaccioni delneri

De ce a fost descalificat reprezentantul Olandei înaintea finalei Eurovision 2024

Olanda a dezvăluit noi informații despre incidentul care a dus la descalificarea lui Joost Klein de...

FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (11.05.2024)
FCSB a primit o lovitură chiar în seara în care a sărbătorit titlul! Ce se întâmplă în UEFA Champions League

”Mândră de tine”. A venit din Cipru pentru Elias Charalambous și a întors toate privirile în Capitală
charalambous
Se știu meciurile de baraj! Când se vor disputa partidele de menținere/promovare
liga 2
Dinamo a prins ”barajul”! Voluntari și FCU Craiova au retrogradat în Liga 2. Botoșani va merge și ea la meciurile de menținere/retrogradare
Viitorul antrenor al lui Dinamo, anunțat în direct
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (27.02.2024)
scandal

Real Madrid a decis și îi va prelungi contractul
Logo of Spanish football club Real Madrid
Adio, Ianis Hagi! Galatasaray vrea să-l transfere pe fotbalistul de 39.000.000€
Romania v Colombia - International Friendly
Prima ofertă pentru Constantin Budescu, după ce și-a reziliat contractul cu echipa lui Gheorghe Hagi
FOTBAL:FC U CRAIOVA-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (3.09.2023)
Au scris istorie! După 60 de ani, vor juca din nou în UEFA Champions League: ”Privește cerul! E plin de stele”
Serie A - I tifosi attendono l’arrivo del pullman dei giocatori del Bologna dopo la vittoria contro il Napoli
Exclusiv Valentin Mihăilă intră la negocieri pentru un nou contract! Giovanni Becali a dezvăluit totul
VALENTIN MIHAILA, Serie B, 2023-24, Parma vs Cremonese 1-1, 05-05-2024, Esultanza, Celebration, Jubel SERIE B 2023-24 PA
Irina Shayk, apariție surprinzătoare după ce a făcut furori la MET Gala 2024. Cum a fost fotografiată pe străzile din New York
Se pregătește un Dinamo uriaș: planul pus la cale de Nicolae Badea! „S-a bătut palma cu Țiriac, Borcea și Niro"
Primele două transferuri de la Mititelu: Bauza, la CFR sau Rapid, și Baeten, la FCSB!
Cameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill
Fosta lui Dorian Popa, fana ținutelor care-i arată formele voluptoase și bronzul. Babs, în fustă minusculă sau rochie cu spatele gol
De ce se albește părul și ce putem face pentru a stopa procesul, dacă nu avem o vârstă înaintată
VIDEO Bulgaria ia avioane F-16 cu 60.000.000$. De ce România plătește de 3 ori mai mult pentru F-35?
Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România
Gest bădărănesc al lui Florinel Coman după ce a fost scos de pe teren. Cum se justifică fotbalistul
Cum poate CFR Cluj să câștige aproape un milion de euro în mai puțin de o lună fără să facă nimic
cfr logo

Misterul locului în care a fost pictată Mona Lisa a fost rezolvat. Indiciile care au dus la poziționarea exactă a capodoperei lui Da Vinci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”