Surprinzător! La 37 de ani, Olivier Giroud a semnat și pleacă de la Milan
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - AFC HERMANNSTADT SIBIU, SUPERLIGA SUPERBET (08.03.2024)
Napoli, gata să-l transfere pe Philip Otele! Ce plan au italienii cu ”perla” CFR-ului
CFR Cluj v BSC Young Boys - UEFA Champions League: Third Qualifying Round Leg One, Cluj-Napoca, Romania - 03 Aug 2021
Foto Giedrius Arlauskis a avut un mesaj savuros pentru Gigi Becali, după ce FCSB a câștigat titlul
Etapa 7 Superliga: Politehnica Iasi-UTA Arad
Play-out

Video Juventus - Napoli 1-1. Milan - Roma 3-1. Sassuolo - Genoa 1-1, cu Chricheș integralist. Lazio - Empoli 3-3. Toate golurile

06.01.2022, 23:45

Toate meciurile din etapa a 20-a din Serie A au fost transmise în direct pe canalele Digi Sport. Patru dintre partide au fost amânate, din cauza infectărilor cu COVID-19.

napoli gol
Mertens a deschis scorul pentru Napoli, în meciul cu Juventus / Foto: captură Digi Sport
  • SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

În primul derby al zilei, Milan a câștigat cu 3-1 partida cu Roma, după un meci cu două penalty-uri, două bare și două eliminări. Napoli a condus pe terenul lui Juventus, însă a fost egalată. Chiricheș a fost integralist la Sassuolo, în remiza cu Genoa, iar Lazio - Empoli a fost cel mai spectaculos meci al etapei și s-a terminat 3-3.

• Juventus - Napoli 1-1 (Chiesa 54 / Mertens 23)

După o primă ocazie a lui Juventus, Napoli a deschis scorul în minutul 23, prin Mertens, însă Juve a egalat în repriza a doua, prin Chiesa. Meciul nu a avut ocazii prea mari, iar rezultatul final a fost 1-1.

Min. 54: Gol Juventus. Cuadrado centrează în fața porții, mingea e respinsă până la Chiesa, care înscrie cu un șut din marginea careului. Mingea e deviată ușor de Lobotka.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+1: La pauză, Juventus - Napoli 0-1.

Min. 23: Gol Napoli. Insigne, Politano și Mertens combină, iar ultimul deschide scorul cu un șut în diagonală.

Min. 5: Ocazie Juventus. După o centrare din corner, McKennie lovește cu capul, dar mingea trece pe lângă poartă.

Min. 1: Începe meciul.

Juventus: Szczesny - Cuadrado, Rugani, de ligt, Alex Sandro - Locatelli, McKennie, Rabiot - Bernardeschi, Morata, Chiesa
Antrenor: Massimiliano Allegri

Napoli: Ospina - Di Lorenzo, Rrahmani, Jesus, Ghoulam - Lobotka, Demme - Politano, Zielinski, Insigne - Mertens
Antrenor: Marco Domenichini

Serie A, etapa 20:

• AC Milan - Roma 3-1 (Giroud 8, Messias 17, Leao 82 / Abraham 40)

AC Milan a câtigat derby-ul cu AS Roma, după o partidă superbă. "Diavolii" au deschis scorul în minutul 7, după un penalty acordat cu ajutorul VAR-ului, iar Messias a făcut 2-0 peste 10 minute. Trupa lui Mourinho a mai avut două ocazii mari în prima repriză, dar Maignan a arătat de ce Tătărușanu e rezervă. Înainte de pauză, Roma a redus diferența. Repriza a doua a început cu bara lui Brahim Diaz, iar apoi romanii au ratat și ei de două ori în 3 minute. Roma a rămas în 10 oameni în minutul 74, iar apoi Florenzi a nimerit bara, din lovitură liberă. Leao a făcut 3-1, însă în prelungiri, Roma a mai avut un om eliminat, Mancini, care a făcut penalty. Ibrahimovic a ratat însă de la punctul cu var.

Min. 90+4: Ibrahimovic execută penalty-ul pentru Milan, dar Rui Patricio apără.

Min. 90+3: Penalty pentru Milan și eliminare Mancini, pentru al doilea cartonaș galben la faultul asupra lui Leao.

Min. 82: Gol Milan. Ibrahimovic pasează cu pieptul pentru Rafael Leao, care scapă spre poartă și înscrie.

Min. 75: Bară AC Milan. Florenzi execută o lovitură liberă din unghi, dar mingea lovește bara.

Min. 74: Karsdorp (AS Roma) primește al doilea galben și este automat eliminat pentru un fault la Theo Hernandez.

Min. 62: Ocazie Roma. După o centrare din corner, mingea e respinsă și ajunge la Mkhytarian, care trage tare, dar Maignan respinge până la Ibanez, dar acesta era în offside, chiar dacă șutul său a fost din nou respins de portarul lui Milan.

Min. 59: Ocazie Roma. Tammay Abraham șutează plasat, dar Maignan respinge de la rădăcina barei.

Min. 51: Ocazie Milan. După o combinație cu Theo Hernandez, Brahim Diaz șutează din afara careului, dar nimerește transversala.

Min. 45+5: La pauză, Milan - Roma 2-1.

Min. 40: Gol Roma. Veretout centrează din corner, mingea e deviată până Pellegrini, care șutează din marginea careului, balonul e deviat ușor de Abraham și intră în poartă.

Min. 40: Ocazie Roma. Zaniolo șutează din afara careului, Abraham deviază ușor, dar Maignan apără.

Min. 24: Ocazie mare Roma. Kalulu greșește, Zaniolo scapă spre poartă, dar nu îl poate învinge pe Maignan.

Min. 17: Gol Milan. După ce primește o pasă de la adversar, Giroud trimite în bară, mingea e urmărită de Junior Messias, care înscrie.

Min. 7: Gol Milan! Giroud transformă lovitura de pedeapsă.

Min. 4: Penalty pentru Milan. După o centrare din corner, mingea e respinsă până la Theo Hernandez, care șutează din afara careului, portarul apără, însă mingea a fost deviată cu mâna de Abraham.

AC Milan: Maignan - Florenzi, Kalulu, Gabbia, Hernandez - Tonali, Krunic - Saelemaekers, Diaz, Messias - Giroud
Antrenor: Stefano Pioli

AS Roma: Rui Patricio - Mancini, Smalling, Ibanez - Veretout - Karsdorp, Pellegrini, Mkhtaryan, Vina - Zaniolo, Abraham
Antrenor: Jose Mourinho

• Sassuolo - Genoa 1-1 (Destro 6 / Berardi 55)

Vlad Chiricheș a fost integralist la Sassuolo, dar nu a avut ce face la golul marcat cu călcâiul de Destro. Echipa sa a egalat însă în minutul 55.

• Lazio - Empoli 3-3 (Immobile 14, Milinkovic-Savic 66 și 90+3 / Bajrami 6, Zurkowski 8, Di Francesco 75)

Meci superb la Roma. Cu Ștefan Radu rezervă neutilizată, Lazio s-a văzut condusă cu 2-0 după 8 minute, însă echipa lui Maurizzio Sarri a egalat în prelungiri, scor 3-3, după un meci cu o bară, un gol anulat, un penalty transformat și unul ratat.

• Spezia - Verona 1-2 (Erlic 85 / Caprari 59 și 70)

• Sampdoria – Cagliari 1-2 (Gabbiadini 18' / Deiola 55', Pavoletti 71')

Cagliari a câștigat meciul din deplasare cu Sampdoria, scor 2-1, în direct pe Digi Sport 1. Mijlocașul Răzvan Marin a fost integralist la Cagliari și a contribuit la golul egalizator. Fundașul Radu Drăgușin a intrat pe teren în minutul 51 pentru Sampdoria.

• 19:30 Milan – Roma (Digi Sport 1)
  • 21:45 Juventus – Napoli (Digi Sport 1)
  • Meciurile Bologna – Inter, Atalanta – Torino, Salernitana – Venezia și Fiorentina – Udinese au fost amânate.

Prima ligă italiană continuă să se confrunte cu multiple cazuri de infectare cu COVID-19, cele mai recente fiind la AC Milan, trei cazuri noi. Nu au fost date publicităţii numele fotbaliștilor, după ce portarul Ciprian Tătăruşanu a fost deja testat pozitiv la începutul săptămânii.

Clasamentul din Serie A

Etichete: italia , serie a , cagliari , lazio , roma , milan , sampdoria , juventus napoli , verona , genoa , spezia , empoli , sassolo

Sunt extratereștrii pe K2-18b? Telescopul James Webb a fost îndreptat spre planeta pe care au fost detectate semne de viață

Semne de viață extraterestră au fost observate pe o planetă îndepărtată. Potrivit astronomilor, ei...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

S-a aflat de ce Parma l-a exclus din lot pe Dennis Man! Anunțul făcut în Italia
man
Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului
promovare
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18

Live Video&Text Poli Iași - UTA 0-0, LIVE VIDEO, ACUM, pe DGS 1. Meci important pentru echipa lui Tony da Silva
FOTBAL: ACSM POLITEHNICA IASI - AFC UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (08.12.2023)
Bogdan Lobonț a rupt tăcerea, după conflictul cu Ermal Krasniqi
lobont
”Cea mai proastă din istorie. E șocantă”. O româncă a fost ”pusă la zid” pentru ce a făcut la Londra
demetrescu3
Video Juventus - AC Milan 0-0. Gazdele au ratat cât pentru două meciuri și rămân la cinci puncte în spatele ”Diavolului milanez”