Chelsea v West Ham United, Premier League - 05 May 2024
Video Cole Palmer, direct în istoria Premier League
Pep Guardiola a făcut în direct calculele pentru titlul din Premier League, după succesul cu Wolves
Superliga Stage 25: CFR 1907 CLUJ vs RAPID BUCURESTI Romania Superliga stage 25: CFR 1907 CLUJ vs. FC RAPID BUCURESTI, d
Live Video&Text CFR Cluj - Rapid 3-2, ACUM, în direct la Digi Sport 1. Burmaz, execuție spectaculoasă
Etapa 8 Superliga: CFR Cluj-Rapid
Play-off

VIDEO Manchester United - Liverpool 2-1. Van Persie și Vidic, decisivi pentru lider

13.01.2013, 10:05

Manchester United a câștigat cu scorul de 2-1 meciul cu Liverpool, care a reprezentat capul de afiș al etapei a 22-a din Premier League.

united liverpool
  • SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - FCSB, luni, 21:00, DGS 1

Golgheterul stagiunii trecute de Premier League, Robin Van Persie, a deschis repede scorul, în minutul 19, iar Nemanja Vidic a făcut 2-0 în minutul 54. Pentru Liverpool a redus din diferență noul venit Daniel Sturridge, în minutul 57.

Gazdele au dominat autoritar prima repriză, iar minutul 19 a adus și deschiderea scorului, al primul șut pe poartă trimis de Robin Van Persie, din pasa lui Patrice Evra. Portarul lui United, David De Gea, a atins prima oară balonul în minutul 26, la o centrare ratată a lui Glen Johnson. Fără ca Liverpool să pună pericol la poarta lor, "diavolii" au încheiat în avantaj prima repriză.

Elevii lui Sir Alex Ferguson și-au extins avantajul în minutul 54, când, după o lovitură liberă, lovitura de cap a lui Patrice Evra a fost aproape insesizabil deviată cu fața de Vidic, suficient pentru a-l păcăli pe Reina. Trei minute mai târziu, Daniel Sturridge a redus din diferență, cu primul gol marcat în Premier League în tricoul "cormoranilor".

Liverpool a echilibrat jocul și a început să atace mai decis și susținut, iar același Sturridge a mai avut două șanse imense de a readuce egalitatea pe tabela de marcaj (min. 85, min. 90), dar nu a prins spațiul porții. În prelungirile partidei, Van Persie a reluat superb cu călcâiul, pentru a doua oară în această partidă, însă Reina a reținut de lângă bară.

Cu acest succes, United face 55 de puncte, cu 10 mai mult decât concitadina City, care ocupă locul al doilea în clasament și urmează să joace cu Arsenal, în ultimul meci al etapei.

ECHIPELE DE START

Manchester United: De Gea- Rafael, Ferdinand, Vidic, Evra- Young, Carrick, Cleverley, Welbeck- Kagawa- van Persie. Rezerve: Amos, Smalling, Jones, Giggs, Anderson, Valencia, Chicharito Hernandez. Antrenor: Sir Alex Ferguson

Liverpool: Reina- Wisdom, Skrtel, Agger, Johnson- Gerrard, Lucas- Downing, Allen, Sterling- Luis Suarez. Rezerve: Jones, Carragher, Henderson, Sturridge, Borini, Shelvey, Robinson. Antrenor: Brendan Rodgers

LIVE TEXT&VIDEO

Min. 90+4: Fluier final

Min. 90+1: Șansă de gol și pentru United! Robin Van Persie a relaut din nou cu călcâiul, din șase metri, dar Reina a fost atent și a reținut de lângă bară

Min. 90: Ocazie pentru Liverpool! Sturridge a primit o pasă lungă, după o lovitură liberă executată repede de la mijlocul terenului, a pătruns în careu și a tras către colțul scurt, din apropierea liniei de fund, dar numai în plasa laterală

Min. 85: Ratare imensă a celor de la Liverpool! Luis Suarez a pătruns în careu pe centru, dar s-a încurcat cu apărătorii adverși și a pierdut posesia, dar mingea a sărit la Sturridge, liber într-o poziție excelentă, la circa 10 metri, lateral stânga, dar șutul acestuia a trecut peste poartă

Min. 80: Modificare și la Liverpool: iese Joe Allen și intră Jordan Henderson

Min. 79: Schimbare la Manchester United: iese Nemanja Vidic, înlocuit de Smalling

Min. 76:     Johnson încasează și el un cartonaș galben, din cauza unui fault la Evra

Min. 73:     Cartonaș galben pentru Patrice Evra, după un fault asupra lui Stewart Downing

Min. 64: Kagawa șutează de la marginea careului, Reina e mascat, dar reușește să respingă în corner.

Min. 57: GOOOOL LIVERPOOL! GOOOOL STURRIDGE. Gerard a șutat de la marginea careului, De Gea a respins în față, Sturridge a reacționat prompt și a marcat!

Min. 54: GOOOOL MANCHESTER UNITED! GOOOOL EVRA! Van Persie a centrat de pe partea stângă, din lovitură liberă, Vidic trece pe sub balon și Evra reia cu capul, trimițând pe sub Reina.

Min. 53: Skrtel îl faultează pe Welbeck și vede cartonașul galben.

Min. 46: La Liverpool iese Lucas Leiva și intră Sturridge.

Min. 46: Lovit la finalul primei reprize, după ce l-a atacat imprudent pe Agger, Young n-a mai putut continua după pauză și a fost înlocuit cu Valencia.

PAUZĂ

Min. 45+3: Lucas Leiva primește cartonaș galben pentru un fault asupra lui Young.

Min. 45: Rafael pătrunde pe dreapta, după o preluare senzațională, pasează pe jos în fața porții, van Persie reia cu călcâiul, Reina e bătut, dar Skrtel respinge de pe linia porții. Faza continuă, cu Kagawa intrând în Reina și accidentându-l pe portarul oaspeților.

Min. 41. Atac prelungit al gazdelor, mingea e respinsă greșit de Liverpool și de la marginea careului Cleverley șutează din prima, cu stângul, milimetric pe lângă bara din stânga lui Reina.

Min. 35: Danny Welbeck șutează violent pe lângă vinclul porții adverse, de pe partea stângă a atacului echipei sale.

Min. 33: Danny Welbeck a scăpat în careul lui Liverpool după o greșeală a alui Joe Allen și a șutat, dar Agger a reușit să respingă plonjând în fața balonului.

Min. 29: Ashley Young a intrat extrem de periculos la Daniel Agger, dar tot el s-a accidentat, fundașul danez căzând rău peste genunchiul jucătorului lui United. Young a revenit pe teren șchiopătând, după ce a primit îngrijiri medicale.

Min. 27: Van Persie a încercat să-l surprindă pe Reina și a reluat din prima, cu stângul, de la marginea careului, însă a trimis peste poartă.

Min. 19: GOOOOL MANCHESTER UNITED! GOOOOL VAN PERSIE! Evra a centrat de pe partea stângă, pe jos, și van Persie, din centrul careului, trimite cu latul în plasa porții apărată de Reina. A fost primul șut expediat de van Persie în această partidă.

Min. 1: A început partida

Etichete: premier league , fotbal , manchester united liverpool live , manchester united liverpool video , live score&video manchester united liverpool ora 15:30 , manchester united video , liverpool video , video manchester united - liverpool 2-1 , rezumat manchester united - liverpool 2-1 , manchester united - liverpool 2-1

O regină a frumuseții din Ecuador a fost găsită de mafioți după ce a dezvăluit pe Instagram unde se află și nu a mai scăpat cu viață

O fostă concurentă la Miss Ecuador, Landy Parraga Goyburo a fost împușcată mortal în restaurantul...

walker
E gata să plece la 5.000 km distanță, după ce amanta a născut al doilea copil, iar soția al patrulea. Pe cine ia cu el

O actriță celebră din SUA a văzut un român și a izbucnit imediat în râs. Ce a urmat
Sony Pictures' "Spider-Man: No Way Home" Los Angeles Premiere - Red Carpet
A văzut cum a apărut în public la Miami și a întrebat-o direct: ”Ești bolnavă?”. Răspunsul dat imediat de model
miami
OUT de la FCSB, după șapte ani! ”Roș-albaștrii” îi caută deja înlocuitor
andrei-vlad
Dan Petrescu a reînceput treaba la CFR Cluj, soția, Adriana, a plecat la mii de kilometri. Cine a însoțit-o
adriana6

Video CFR Cluj, iertată de un cartonaș roșu în meciul cu Rapid? ”Crampoanele pe gambă” / ”E grav, sincer!”
intrare rrahmani
Ce a spus Postecoglou, după ce Radu Drăgușin a ajuns la 6 meciuri consecutive fără minut jucat
Tottenham Hotspur Men's Team Press Conference, Hotspur Way Training Centre, Enfield, UK - 12 Apr 2024
Exclusiv Verdictul specialistului, după ce Rapid a cerut penalty în derby-ul cu CFR Cluj
faza penalty
Dan Șucu încearcă marea lovitură: Mircea Lucescu la Rapid! Se implică și George Copos
Fotbalistul dorit de Gică Hagi într-un transfer cu schimb de jucători între el și Gigi Becali a luat decizia!
Anne Hathaway, superbă în roșu, într-o rochie fără bretele, cu crăpătură lungă pe picior. E trecută de 40 de ani, dar e neschimbată de două decenii
Cher, adevăratul motiv pentru care se întâlnește cu bărbați tineri: „Cei de vârsta mea sunt toți morți!”
Ceapa verde și beneficiile ei pentru sănătate. Ce persoane trebuie să fie precaute cu consumul acesteia
De câți ani de pensie se bucură un român care a cotizat 35 de ani? Speranța de viață influențează
Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună
Milionarul Arpad Paszkany, cadou de Paște de peste 100.000 de euro pentru noua iubită: ”A venit iepurașul” FOTO
Video Mohamed Salah, ”coșmarul” lui Tottenham
Chelsea v Liverpool, Premier League, Football, Stamford Bridge, London, UK - 13 Aug 2023

O iluzie optică a făcut vâlvă pe rețelele sociale. Poți să ”vezi” cele trei creaturi din imagine în 15 secunde?
Un câine s-a trezit în miezul nopții ca să păzească jucăriile spălate și lăsate la uscat în balcon: ”Se temea să nu-i fie furate!”