Video Nottingham Forest - Man. City 0-2 / Tottenham - Arsenal 2-3. Rezultatele zilei în Premier League
vandijk
Lovitură pentru Liverpool! Virgil van Dijk este dorit de o altă forță a Europei
Screenshot 2024-04-28 at 23.20.51
Exclusiv Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit

Video Chelsea - Norwich 1-1 (5-3 d.l.d.). Calificare cu mari emoții pentru Chelsea, cu doi eliminați în prelungiri

18.01.2018, 00:00

Chelsea s-a calificat cu mari emoții în 16-imile de finală ale Cupei Angliei. La rejucarea cu Norwich, din turul al treilea, echipa lui Conte a avut nevoie de prelungiri, după ce a condus cu 1-0 și a fost egalată cu doar câteva secunde înainte de fluierul final. Scorul a rămas 1-1 și în prelungiri, iar "albaștrii" s-au impus cu 5-3 la loviturile de departajare.

Chelsea Norwich City calificare emotii penalty
Getty Images
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Chelsea a ratat cele mai mari ocazii ale primei reprize cu Norwich, prin Azpilicueta (9) și Drinkwater (25). Ultimul dintre ei a zguduit transversală. Belgianul Batshuayi a spart gheața pentru campioana Angliei după 54 de minute, punând capăt unei perioade de 323 de minute consecutive fără gol marcat de "albaștri" în toate competițiile.

Divizionara secundă a dat replica imediat, dar bara (60) și o paradă a lui Caballero (65) au salvat echipa lui Antonio Conte. Goalkeeper-ul spaniol nu a mai putut face nimic, însă, când Jamal Lewis a dat lovitura la ultima fază, cu o frumoasă lovitură de cap (90+3).

Scorul a rămas neschimbat în cele două reprize de prelungiri, dar Chelsea i-a pierdut pe Pedro și pe Morata, ambii eliminați. Primul, după un fault din spate la care a primit al doilea cartonaș galben (pe primul îl văzuse pentru o simulare în minutul 62). Cel de-al doilea a văzut două galbene în doar câteva secunde, chiar când cele două echipe de pregăteau de ultimul fluier al jocului: pe primul pentru o simulare prin care a încercat să obțină un penalty și pe cel de-al doilea pentru proteste vehemente.

În cele din urmă, Chelsea s-a impus cu 5-3 la loviturile de departajare. Singurul care a ratat de la punctul cu var a fost Nelson Oliveira, primul executant de la Norwich.

În 16-imile Cupei Angliei, Chelsea o va întâlni pe Newcastle.

Echipele:

Chelsea (3-4-3): Caballero -Azpilicueta, David Luiz, Ampadu (81 Christensen) - Zappacosta, Bakayoko, Drinkwater (100 Hazard), Kenedy (86 Kante) - Willian, Batshuayi (81 Morata), Pedro;
Antrenor: Antonio Conte;

Norwich City (3-4-1-2): Gunn - Hanley (86 Cantwell, 120+2 Stiepermann), Zimmerman, Klose - Pinto (116 Tettey), Reed (82 Hoolahan), Vrancic, Lewis - Maddison - Murphy, Oliveira;
Antrenor: Daniel Farke.

PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

Loviturile de departajare

Chelsea - Norwich 5-3: Gol și calificare pentru Chelsea! Eden Hazard a transformat penalty-ul decisiv cu un șut în dreapta portarului, care plonjase în direcția greșită.

Chelsea - Norwich 4-3: Gol Norwich. Murphy a punctat cu un șut în forță, spre vinclul din drepta portarului. Chiar dacă ar fi ghicit colțul, Caballero nu ar fi avut ce să facă.

Chelsea - Norwich 4-2: Gol Chelsea! Kante a șutat pe sus, aproape de vinclu și a marcat, chiar dacă Gunn plonjase în direcția corectă.

Chelsea - Norwich 3-2: Gol Norwich! Vrancic a șutat pe mijloc, iar Caballero a plonjat în dreapta.

Chelsea - Norwich 3-1: Gol Chelsea! Azpilicueta a transformat și el. A șutat pe sus, în stânga portarului, care s-a dus în direcția greșită.

Chelsea - Norwich 2-1: Gol Norwich! Maddison a șutat în dreapta portarului și a marcat.

Chelsea - Norwich 2-0: Gol Chelsea! David Luiz a transformat și el fără probleme, cu un șut în stânga portarului.

Chelsea - Norwich 1-0: Ratare! Apără Caballero! Portarul lui Chelsea a ghicit colțul șutului puternic al lui Nelson Oliveira și a reușit să respingă.

Chelsea - Norwich 1-0: Gol! Willian a șutat pe jos, în dreapta portarului și a transformat. L-a fentat pe portar, care a plecat în direcția opusă.

Chelsea execută prima

VIDEO Loviturile de departajare

LIVE VIDEO&SCORE

Min. 120+2: Fluier final. Vom avea parte de lovituri de departajare pentru a afla cine merge în 16-imile de finală ale Cupei Angliei

Min. 120: A doua eliminare la Chelsea! Alvaro Morata a căzut în careu după un duel cu un adversar și a căzut, cerând lovitură de la 11 metri. Când arbitrul i-a dat galben pentru simulare, atacantul spaniol a protestat vehement și l-a primit și pe al doilea, fiind eliminat de pe teren.

VIDEO Eliminarea lui Morata

Min. 117: Eliminare la Chelsea! Pedro încasează al doilea cartonaș galben, pentru o intrare din spate și este eliminat.

VIDEO Eliminarea lui Pedro

Min. 106: Începutul celei de-a doua reprize de prelungiri.

Min. 105+1: Pauză. Urmează ultimele 15 minute ale meciului dintre Chelsea și Norwich, din turul 3 al Cupei Angliei.

Min. 92: Arbitrul apelează la arbitrajul video, la o fază în care Chelsea a cerut penalty după o intervenție asupra lui Willian în careul lui Norwich. În cele din urmă, nu a acordat lovitură de la 11 metri.

VIDEO

Min. 91: Începutul primei reprize de prelungiri.

Min. 90+4: Fluier final al timpului regulamentar de joc. Avem parte de prelungiri pe Stamford Bridge.

Min. 90+3: GOOOOL Norwich! Lewis a egalat la ultima fază, cu o excelentă lovitură de cap la capătul unei centrări de pe stânga.

VIDEO Golul lui Norwich

Min. 54: GOOOOL Chelsea! Batshuayi a deschis scorul, în sfârșit! Atacantul belgian a punctat din fața porții, cu o reluare din prima, la capătul unei mingi trimise de Willian.

* Până acum, Chelsea avea 3 meciuri la rând încheiate cu scorul de 0-0 (cu Norwich pe 6 ianuarie, cu Arsenal pe 10 ianuarie și cu Leicester pe 13 ianuarie). Dacă adăugăm și primele 53 de minute din acest meci, rezultă o perioadă de 323 de minute fără gol marcat pentru Chelsea, căreia Batshuayi i-a pus capăt.

VIDEO Golul lui Batshuayi

Min. 46: Începutul reprizei secunde.

Min. 45: Pauză pe Stamford Bridge, acolo unde Chelsea și Norwich se află la egalitate, în rejucarea din turul al treilea al Cupei Angliei.

Min. 1: Fluier de start al meciului dintre Chelsea și Norwich - rejucare din turul al treilea al Cupei Angliei. Meciul a început cu 15 minute întârziere, din cauza unei probleme a transportului public din Londra, care i-a determinat pe organizatori să mute ora de începere de la 21:45 la 22:00, pentru a le oferi timp spectatorilor să ajungă la stadion.

Pe 6 ianuarie, Norwich și Chelsea au remizat, scor 0-0 (VIDEO&DETALII), iar egalul a determinat rejucarea partidei.

Echipele:

Chelsea (3-4-3): Caballero - Azpilicueta, David Luiz, Ampadu - Zappacosta, Bakayoko, Drinkwater, Kenedy - Willian, Batshuayi, Pedro;
Rezerve: Eduardo - Christensen, Sterling, Kante, Musonda, Hazard, Morata;

Norwich City (3-4-1-2): Gunn - Hanley, Zimmerman, Klose - Pinto, Reed, Vrancic, Lewis - Maddison - Murphy, Oliveira;
Rezerve: McGovern - Husband, Hoolahan, Stiepermann, Raggett, Tettey, Cantwell;

Meciul dintre Chelsea și Norwich - rejucare din turul al treilea al Cupei Angliei - a fost amânat cu un sfert de oră: nu va mai începe la ora 21:45, așa cum era programat, ci la 22:00 și va fi transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 2. Organizatorii au luat decizia din cauza unei probleme cu transportul public în Londra, pentru a le permite suporterilor întârziați să ajungă la stadion.

Echipele:

Chelsea (3-4-3): Caballero -Azpilicueta, David Luiz, Ampadu - Zappacosta, Bakayoko, Drinkwater, Kenedy - Willian, Batshuayi, Pedro;

Rezerve: McGovern, Husband, Hoolahan, Stiepermann, Raggett, Tettey, Cantwell;

Chelsea - Norwich se joacă ÎN DIRECT pe Digi Sport 2 și LIVE VIDEO&SCORE pe www.digisport.ro și m.digisport.ro.

Etichete: cupa angliei digisport , cupa angliei digi sport , amanare chelsea , chelsea - norwich , chelsea - norwich cupa angliei , video chelsea - norwich , video chelsea - norwich 1-1 (5-3 d.l.d.) , video chelsea - norwich 1-1 (5-3 d.l.d.) digi sport , video chelsea - norwich cupa angliei

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta. România va cere extrădarea acestuia

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul
Screenshot 2024-04-28 at 00.03.15
Gabi Tamaș, gata să dea afară șase fotbaliști: ”Salariu mare și nu faci nimic”
tamas

Au luat titlul cu FCSB și acum urmează să semneze contractele + Cine va pleca de la campioană
Screenshot 2024-04-28 at 19.13.53
Exclusiv ”Dacă vine Gigi Becali cu un milion?”. Laszlo Dioszegi a dat răspunsul și și-a anunțat decizia finală
FOTBAL:PREZENTARE SERGIU BUS LA FCSB (14.07.2020)
Transferul lui Florinel Coman e ”99% gata”
Screenshot 2024-04-13 at 16.11.18
Pep Guardiola, ”în al 9-lea cer” după victoria cu Nottingham Forest: ”Este o victorie mare”