Manchester United v Newcastle United, EFL Carabao Cup, Fourth Round, Football, Old Trafford, Manchester, UK - 01 Nov 2023
Manchester United - Newcastle, LIVE VIDEO, 22:00, pe DGS 2. Continuă lupta pentru Europa
bentancur-criza-nervi
Video Colegul lui Radu Drăgușin, criză de nervi în Tottenham - Man. City 0-2: i-a speriat pe cei din jurul său
FOTBAL:SARBATOARE FCSB CASTIGAREA SUPERLIGII (11.05.2024)
Banu` contează! Gigi Becali a refuzat să plătească petrecerea FCSB-ului: replică surpriză pentru jucători
LIVE Liga Digi Sport

Video Liverpool - Tottenham 4-3. Ce nebunie! 3-0 în minutul 15, două bare în 31 de secunde și goluri în minutele 93 și 94

30.04.2023, 20:20

Meci cu final dramatic în Premier League. Liverpool s-a impus cu un incredibil 4-3 în fața lui Tottenham, după ce a condus cu 3-0 în minutul 15. Spurs a avut două bare în 31 de secunde.

Liverpool FC v Tottenham Hotspur - Premier League
Diogo Jota a marcat pentru Liverpool în minutul 90+4 al meciului cu Tottenham / Foto: Getty Images
  • Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

Liverpool - Tottenham 4-3. "Cormoranii" au avut 3-0 în minutul 15

Startul a fost unul fulminant pentru Liverpool, care a marcat 3 goluri în interval de 12 minute, iar în minutul 15 era deja 3-0. Jones a deschis scorul în minutul 3, Diaz a marcat peste două minute, iar Salah a înscris din penalty, după un sfert de oră de joc.

Pe finalul primei reprize, Tottenham a revenit și a marcat prin Kane în minutul 40, iar până la pauză, a mai avut o ocazie prin Kulusevski.

Liverpool - Tottenham 4-3. Spurs a egalat la 3 în minutul 90+3, iar "Cormoranii" au marcat în minutul 90+4

În repriza secundă, Tottenham a avut două bare în interval de 31 de secunde, prin Son și Romero. În minutul 77, gluma s-a îngroșat pentru echipa lui Klopp, care a primit golul al doilea din partea lui Son.

Prelungirile au fost halucinante. În minutul 90+3, Spurs a egalat la 3 prin rezerva Richarlison, numai că peste un minut, Jota a marcat golul de 4-3. După acest rezultat, Liverpool a făcut schimb de locuri cu Spurs și a trecut pe 5, cu două puncte peste rivali.

VIDEO cu rezumatul meciului Liverpool - Tottenham 4-3:

LIVE VIDEO Liverpool - Tottenham 4-3

Min. 90+4: Gol Liverpool. Jota recuperează o minge din fața lui Lucas Moura, pătrunde în careu și marchează.

Min. 90+3: Gol Tottenham. Son centrează din lovitură liberă, iar Richarlison înscrie cu capul.

Min. 77: Gol Totenham. Romero pasează excelent pentru Son, care preia și inscrie pe sub Alisson.

Min. 54: Bară Tottenham. Kane centrează în careu, iar Romero reia acrobatic, dar nimerește bara.

Min. 54: Bară Tottenham. Son primește o pasă de pe dreapta și șutează de la 19 metri, dar nimerește bara.

Min. 41: Ocazie Tottenham. Robertson pierde mingea în fața lui Kulusevski, care scapă spre poartă, dar nu-l poate învinge pe portar.

Min. 40: Gol Tottenham. Perisic îl driblează pe van Dijk și centrează pentru Kane, care înscrie cu un șut din voleu.

Min. 15: Gol Liverpool. Salah înscrie din penalty.

Min. 14: Penalty pentru Liverpool, după un duel dintre Romero și Alexander Arnold.

Min. 5: Gol Liverpool: Gakpo întoarce o minge pentru Diaz, care face 2-0.

Min. 3: Gol Liverpool. Alexander Arnold pasează perfect, iar Jones deschide scorul.

Min. 1: Începe meciul.

Echipele de start:

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Konate, van Dijk, Robertson - Elliott, Fabinho, Jones - Salah, Gakpo, Diaz
Antrenor: J. Klopp

Tottenham: Forster - Romero, Dier, Davies - Porro, Skipp, Hjolbjerg, Perisic - Kulusevski, Son - Kane
Antrenor: R. Mason

Liverpool - Tottenham, Live Video, 18:30, Digi Sport 1. Trupa lui Klopp încă speră la locul 4

Meciul este important pentru Europa League, iar ambele echipe sunt despărţite doar de un punct.  Liverpool ocupă locul 7 cu 53 de puncte în Premier League, în timp ce Tottenham este pe locul 5 cu 54 de puncte.

Locul 7 asigură calificarea în Conference League, o competiţie mică pentru un club mare, cum e Liverpool. Tocmai de aceea, pentru că matematic mai este posibil, "cormoranii" nu au renunțat la prinderea locului 4, pe care acum se află Man. United, cu 60 de puncte, dar aceasta din urmă are 31 de jocuri.

Formația lui Klopp a câștigat ultimele trei meciuri din tot atâtea disputate, cu West Ham, 2-1, cu Nottingham, 3-2, și cu Leeds, 6-1.

Liverpool, la rândul său, are un meci mai puţin disputat decât adversara de astăzi, astfel că o victorie ar putea să rezolve în bună parte acest duel cu Tottenham pentru locul de Europa League. Pentru trupa lui Jurgen Klopp va urma din vară o perioadă de reconstrucţie după ce mai mulţi jucători vor părăsi clubul.

Mai mulţi foşti campioni ai Angliei sub comanda lui Jurgen Klopp se despart de club, precum Roberto Firmino, Alex Oxlade-Chamberlain și Naby Keita, care urmează astfel plecării vedetei Sadio Mane, vândut în 2022 la Bayern.

În schimb, mai mulţi jucători de la Chelsea se pot duce pe Anfield pentru a relansa echipa. Cel mai cunoscut dintre aceștia este Mason Mount (24 de ani), al doilea jucător este fundașul central Levi Colwill (20 de ani), care este împrumutat de Chelsea la Brighton, iar al treilea este Conor Gallagher (23 de ani).

Partida din sezonul trecut de pe Anfield s-a terminat la egalitate, scor 2-2.

Liverpool - Tottenham, echipe probabile

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnodl, Konate, Van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Thiago - Salah, Gapko, Nunez
Antrenor: Jurgen Klopp

Tottenham: Forster - Romero, Dier, Langlet - Porro, Skipp, Hoejbjerg, Perisic - Kulusevski, Kane, Son
Antrenor: Ryan Mason

Arbitru: Paul Tierney

Clasamentul Premier League

Etichete: liverpool , premier league , tottenham , sadio mane , video liverpool - tottenham

Bărbatul omorât în bătaie de doi tineri de 16 și 20 de ani lângă Parcul Crângași a încercat să apere două fete

Bărbatul de 46 de ani care a fost omorât de doi tineri, de 16 și 20 de ani, lângă Parcul Crângași...

Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Nota primită de Radu Drăgușin, după ce a jucat peste 100 de minute cu Manchester City

Nu mai există dubii: Tottenham i-a decis viitorul lui Radu Drăgușin!
Radu Dragusin la meciul amical de fotbal dintre Romania si Irlanda de Nord, desfasurat pe Arena Nationala, vineri 22 mar
Cristi Tănase nu a stat pe gânduri, după ce soția a obținut ordin de restricție împotriva sa pentru 12 luni
tanase-sotie
Radu Drăgușin i-a făcut pe spanioli să exclame ”Incredibil! Inexplicabil!” în meciul cu City. Reacția lui spune totul
8.300.000€ vrea Gigi Becali: trei echipe din Franța sunt interesate de fotbalistul adus cu 600.000€ la început de sezon

Fanii lui Tottenham, despre Radu Drăgușin: "Reziliați-i contractul!"
Tottenham Hotspur Team Training, Hotspur Way Training Centre, Enfield, UK - 17 Apr 2024
”Câinii” fac ”infern” pe Arena Națională! Câte bilete s-au vândut la Dinamo - Csikszereda, cu 5 zile înainte de meci
dinamo7
Ce a pățit Neil Lennon, la puțin timp după ce a fost căutat de Dan Șucu. ”Prea des”
Premier League Manchester City v Everton
Kyle Walker ”i-a dezumflat” pe fanii lui Arsenal, după succesul cu Tottenham: ”Ne-au ratat”
Kyle Walker of Man City during the Premier League match between Tottenham Hotspur and Manchester City at Tottenham Hotsp
Enervat de acuzațiile lui Wayne Rooney, Erik Ten Hag i-a dat replica
Mădălina Ghenea, doar în costum de baie la bordul unui avion privat, pregătită de vară. "Pilotul se va prăbuși", i-au scris fanii
A venit motivarea deciziei! Lovitură dură primită de FCSB și Gigi Becali: nu poate emite drepturi asupra palmaresului
Fostul milionar din fotbalul românesc e sărac lipit. Acum a ajuns să ”discute cu extratereștrii”
Orlando Bloom, dezvăluiri despre Johnny Depp la filmările pentru seria „Pirații din Caraibe”. Comportamentul actorului american l-a uimit
Fosta iubită a lui Dorian Popa, super distracție în Dubai. Bruneta de 41 de ani și-a luat la ea numai ținute scurte, decupate și mulate
Corvinul Hunedoara, opera unui antrenor despre care se vorbește prea puțin
Amenzi de până la 4.000 lei pentru românii care fac acest lucru. Dacă recidivează, suma se dublează
Adevărul despre aflarea locației unui contact din WhatsApp, fără să știe
Ora de start a meciului Simonei Halep. Românca joacă la Paris, dar visul numit Roland Garros s-a spulberat
Video Cum a trăit iubita lui Radu Drăgușin Tottenham - Man. City 0-2, meciul în care fundașul român s-a remarcat