Pică recordul! Nebunie pe piața transferurilor: clauza de 127.000.000€, gata să fie achitată!
Oficial Chelsea ”a demis” un antrenor în Premier League: OUT după 5 ani!
Screenshot 2024-05-14 141858
Anunțul făcut de președintele lui ”U” Cluj, după ce Gigi Becali a spus că-l așteaptă pe Alex Chipciu să semneze cu FCSB
Fotbal Club

Video Chelsea - Bournemouth 2-0. Londonezii și-au adjudecat victoria încă din prima repriză

27.12.2022, 21:30

Meciul dintre Chelsea și Bournemouth s-a terminat cu victoria elevilor lui Graham Potter, scor 2-0.

Mason Mount a marcat cu Bournemouth / Foto: Getty Images
  • La Liga: Real Madrid - Alaves, marți, 22:30, DGS 2

• Premier League: Tottenham - Manchester City, marți, 22:00, DGS 1

Chelsea - Bournemouth 2-0. Succes obținut de londonezi încă din prima repriză

Prima parte a meciului dintre cele două formații a fost dominată de gruparea antrenată de Graham Potter.

După ce Havertz a ratat o lovitură cu capul, iar Pulisic a cerut o lovitură de la 11 metri în minutul 12, londonezii au deschis scorul în minutul 16.

Același Kai Havertz s-a aflat în fața porții și a punctat simplu din șase metri. În minutul 24, Mason Mount a dus scorul la 2-0, după un șut superb din afara careului mare.

Repriza s-a încheiat tot cu Chelsea în atac. Pulisic a marcat în minutul 44, dar arbitrul a dictat fault în atac la Havertz.

Partea a doua a meciului nu a fost la fel de spectaculoasă ca prima. Anthony și Havertz au încercat să șuteze la poartă, dar mingile lor nu și-au atins ținta.

Mason Mount a trimis un șut pe poartă în minutul 65, iar lovitura de cap a lui Koulibaly din minutul 73 s-a dus pe lângă poartă.

Christie putea să reducă din diferență în minutul 79, dar șutul său din partea dreaptă a fost reținut de Kepa. Solanke și-a încercat și el norocul în minutul 90+5, dar fără succes.

Meciul s-a terminat cu victoria elevilor lui Graham Potter, după golurile reușite în prima parte a jocului.

În urma rezultatului din această rundă, Chelsea a urcat pe locul opt în Premier League, unde a acumulat 24 de puncte. Bournemouth se află pe locul 14, cu 16 puncte.

VIDEO Rezumat Chelsea - Bournemouth 2-0

Chelsea - Bournemouth 2-0, în etapa 17 din Premier League

FINAL DE MECI

Min 90+5: Solanke a reluat pe lângă poarta lui Chelsea.

Min 79: Șutul lui Christie din partea dreaptă este apărat de Kepa Arrizabalaga.

Min 73: Lovitură de cap a lui Koulibaly la un corner. Mingea s-a dus pe lângă poartă.

Min 65: Mason Mount a șutat din partea stângă a careului mic. Balonul a fost respins în corner de Travers.

Min 60: Șutează și Havertz, după o acțiune pe cont propriu în partea dreaptă. Acesta a pătruns în interior, apoi a șutat la colțul scurt. Mingea s-a dus pe lângă.

Min 59: Anthony a șutat de la distanță, dar balonul a ajuns ușor în brațele lui Kepa.

Min 46: A început repriza a doua.

PAUZĂ

Min 44: Pulisic înscrie, dar reușita este anulată, după ce în primă fază colegul Kai Havertz a faultat în atac.

Min 24: GOOOL Chelsea! Mason Mount înscrie din marginea careului mare. Accesta a plasate perfect mingea la colțul scurt.

Min 16: GOOOL Chelsea! Kai Havertz înscrie simplu din șase metri, din alunecare și duce scorul la 1-0 în favoarea formației de pe Stamford Bridge.

Min 12: Pulisic a cerut o lovitură de la 11 metri pentru ținere, însă arbitrul nu a dictat nimic.

Min 9: Havertz a reluat cu capul o centrare, dar balonul s-a dus mult peste poartă.

Min 2: Șut al lui Billing de la distanță, dar mingea este reținută fără probleme de Kepa Arrizabalaga.

Min 1: A început meciul.

Echipele de start:

Chelsea: Arrizabalaga - James, Koulibaly, Silva, Cucurella - Jorginho, Zakaria, Mount - Sterling, Havertz, Pulisic

Rezerve: Bettinelli - Humphreys, Hall, Giraud-Hutchinson, Gallagher, Chukwuemeka, Chalobah, Azpilicueta, Aubameyang

Bournemouth: Travers - Smith, Senesi, Kelly, Zemura - Stacey, Cook, Lerma, Billing - Solanke, Moore

Rezerve: Plain - Stephens, Rothwell, Pearson, Marcondes, Lowe, Dembele, Christie, Anthony

Londonezii au avut un sezon tumultuos până acum, în care și-au schimbat și antrenorul, iar Graham Potter este omul însărcinat cu misiunea de a o face pe Chelsea să termine în primele 4 la finalul stagiunii.

De cealaltă parte, Bournemouth este nou-promovată, însă rezultatele nu au fost dezastruoase dat fiind contextul. Formația pregătită de Garry O'Neil a avut un eșec răsunător în actuala ediție, 0-9, pe Anfield Road, cu Liverpool, și va căuta să abordeze cu prudență partida de pe Stamford Bridge.

Ultimul meci oficial dintre cele două s-a jucat în februarie 2020 și s-a terminat cu o remiză, 2-2. Marcos Alonso, plecat între timp la Barcelona, a marcat pentru londonezi, în timp ce Lerma și Joshua King au punctat pentru Bournemouth.

Echipele probabile:

• Chelsea: Kepa - James, Chalobah, Koulibaly, Cucurella - Gallagher, Jorginho, Mount - Sterling, HAzertz, Aubameyang
  • Bournemouth: Travers - Smith, Senesi, Mepham, Zemura - Christie, Cook, Lerma, Billing - Solanke, Moore

Clasament Premier League

Etichete: chelsea , boxing day , bournemouth , etapa 17 premier league , runda 17

BBC: „Nu a fost un eșec. A fost trădare!” Un comandant ucrainean povestește cum rușii au invadat Harkovul trecând granița nestingheriți

În ultimele zile, forțele ruse au ocupat în jur de 100 de kilometri de teritoriu ucrainean din...

amp
Anamaria Prodan, toate detaliile despre nunta cu Gavril. Cine va cânta și unde se va organiza

”Cu mine vorbești cu 'domnul Rotaru', Iliuță!”. Mihai Rotaru, reacție arogantă la adresa lui Ilie Dumitrescu
Collage Maker-22-Mar-2023-07-04-PM-3494
E gata: primul transfer al FCSB-ului! Ce salariu va primi jucătorul
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (12.02.2024)
Ce nu s-a văzut la TV! Gigi Becali și-a aruncat telefonul în direct și la scurt timp a rămas fără șapca de 450 € | VIRAL
gigi
"Coșmar! Nu putea fi mai rău pentru Simona Halep!" Presa din SUA, reacție tranșantă
simo

Cel mai savuros mesaj înainte de Tottenham - Man. City: ”Dacă nu pierd, nu mai râd de ei toată viața!”
ozil
Barcelona i-a stabilit prețul de vânzare fotbalistului adus în iarnă: Xavi nu se mai bazează pe el
profimedia-0850229978
Alex Chipciu, reacție de șase cuvinte după ce Gigi Becali a anunțat că îl vrea la FCSB
Ce a descoperit o fată despre iubitul ei, imediat ce l-a părăsit. "Am realizat că toți prietenii lui și familia știau și mi-au ascuns"
De ce îl vrea Gigi Becali pe Chipciu la FCSB? Schimbare radicală de strategie pentru Champions League
Reacția lui U Cluj despre transferul lui Alex Chipciu la FCSB! Marele vis al căpitanului: ”Cred că are o șansă reală”
Cameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill
Bebe Rexha, într-o zi obișnuită, fără machiaj de scenă. A ieșit la plimbare cu simpaticul ei cățel, pe străzile din Los Angeles
Ce se schimbă la CNP-urile românilor
Cine sunt românii care au salarii între 6.000 și 10.000 de lei? Uneori nu ai nevoie de facultate
Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România
WTA Roma: cum s-a terminat disputa dintre Danielle Collins și Irina Begu, după ce românca a salvat cinci mingi de meci
Mauricio Pochettino, anunț de nicăieri: ”Nu va fi sfârșitul lumii la Chelsea”

Misterul locului în care a fost pictată Mona Lisa a fost rezolvat. Indiciile care au dus la poziționarea exactă a capodoperei lui Da Vinci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”