Manchester, England, 27th April 2024. Alejandro Garnacho of Manchester United, ManU reacts during the Premier League mat
”Curățenie generală” la Manchester United! Doar 3 jucători scapă. Inclusiv starul și căpitanul echipei sunt ”pe tarabă”
Manchester City v Newcastle United - Premier League
Pep Guardiola, ”în al 9-lea cer” după victoria cu Nottingham Forest: ”Este o victorie mare”
lacatus
Exclusiv Marius Lăcătuș cere explicații de la CSA Steaua: ”Nu mi se pare normal”

Video Manchester United - Manchester City 1-3. ”Cetățenii”, cu un picior în finala Cupei Ligii Angliei

07.01.2020, 23:51

Manchester United și Manchester City se întâlnesc în semifinala Cupei Ligii Angliei, într-un meci care promite spectacol, astăzi, marți, de la ora 22:00, în direct pe Digi Sport 1, dar și pe digisport.ro, pentru abonații RCS/RDS.

Manchester United a pierdut duelul cu rivala Manchester City, scor 3-1/ Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

Sub ochii legendelor Ryan Giggs şi Wayne Rooney, Manchester United a fost umilită pe Old Trafford de rivala din oraş, în turul semifinalei din Cupa Ligii. Golul meciului a fost cel din care Bernardo Silva a deschis scorul pentru City.

Deținătoare a trofeului, echipa lui Guardiola și-a mai trecut în cont două goluri până la pauză. Rivalii pregătiți de Solkjaer nu au putut decât să reducă din handicap prin Rashford, care are gol marcat în fiecare meci din competiție. Returul pentru calificarea în finala Cupei Ligii va fi pe 29 ianuarie, iar în această seară, în direct la Digi Sport 2, de la ora 22:00, se joacă și cealaltă semifinală, Leicester - Aston Villa.

Echipele de start:

Manchester United: De Gea - Wan-Bissaka, Jones, Lindelof, Williams, Fred, Andreas, James, Lingard, Rashford, Greenwood

Manchester City: Bravo - Walker, Otamendi, Fernandinho, Mendy, Rodrigo, Gundogan, Mahrez, De Bruyne, Bernardo, Sterling

Minutul 90+3: Final de meci pe Old Trafford! Manchester City câștigă pe terenul rivalei și pornește cu un avantaj în meciul retur, programat pe data de 29 ianuarie, în direct pe Digi Sport 1.

Minutul 70: GOOOL Manchester United! Greenwood profită de o gafă în defensiva ”cetățenilor”, trimite către Rashford, iar decarul ”diavolilor” nu iartă din interiorul careului.

Minutul 64: Încă o schimbare în tabăra lui Manchester United! Iese Daniel James și intră Angel Gomes.

Minutul 46: S-a reluat jocul pe Old Trafford! Solskjaer l-a scos pe Jesse Lingard, iar în locul său a fost introdus Nemanja Matic.

Minutul 45: Pauză!

Minutul 39: GOOOOOL Manchester City! De Bruyne îl driblează pe Jones în careu, trimite mingea spre poartă, iar De Gea respinge mingea în piciorul lui Pereira, care înscrie în propria poartă.

Minutul 32: GOOOL Manchester City! Bernardo Silva trimite o minge pe poziție viitoare către Mahrez, acesta îl driblează pe De Gea și înscrie în poarta goală.

Minutul 16: GOOOL Manchester City! Bernardo Silva deschide scorul pe terenul rivalei  cu un șut puternic, din afara careului, fără nicio șansă pentru David De Gea.

Minutul 1: Fluier de start pe Old Trafford!

"Diavolii roșii" vor înfrunta echipa pregătită de Pep Guardiola după două meciuri fără victorie, eșecul cu 2-0 în fața celor de la Arsenal și remiza "albă" în compania celor de la Wolves. Formația lui Ole Gunnar Solskjaer a pierdut doar două meciuri în ultimele 10 partide și a obținut șase victorii.

Manchester City a înregistrat tot două înfrângeri în ultimele 10 jocuri, însă toate celelalte opt partide au fost victorii.

Manchester United s-a impus cu 2-1 în ultima confruntare directă

Manchester United a trecut, la scor de neprezentare, 3-0, de Colchester, în timp ce Manchester City s-a impus cu scorul de 3-1 în fața celor de la Oxford United.

În ultimele cinci întâlniri directe, "cetățenii" au câștigat de trei ori, în timp ce echipa de pe Old Trafford a câștigat s-a impus de două ori.

Cele două formații au disputat o partidă chiar în urmă cu o lună, pe 7 decembrie, în care United a câștigat, în deplasare, cu 2-1.

Etichete: manchester city , manchester united , pep guardiola , manchester , cupa ligii angliei , ole gunnar solksjaer

"Nu există așa ceva". Reacția unui bărbat venit din Cehia la o terasă în România unde i s-au pus pe masă cârnați și mici

Turiștii care au ajuns în vestul țării, la Băile Felix, s-au bucurat de o baie în piscină, dar și...

sabalenka
La o lună și jumătate de la moartea fostului ei iubit, Aryna Sabalenka ar avea o nouă relație. Milionarul ar fi căsătorit

Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A
A cerut-o în căsătorie, apoi, în decurs de doar o săptămână, a fost surprins cu alte trei femei: ”Viața e frumoasă”
ryan-garcia
Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat
Daniel Niculae / Foto: Instagram-@danielniculae21
Are 38 de ani și a iscat multe discuții după ce s-a aflat ce dietă ține. ”N-ar trebui să te lauzi cu asta”
Irina Shayk / Foto: Instagram@irinashayk
lacatus

”Vă asociați cu Țiriac și cu Lucescu pentru a investi la Dinamo?” Nicolae Badea a oferit răspunsul pe loc
0.FOTBAL:PANDURII TARGU JIU-DINAMO BUCURESTI 0-0,CUPA ROMANIEI (8.11.2006)
Fotbaliștii de la FCSB, dezvăluiri neașteptate la un an după ce Farul a luat titlul. ”Nu meritau un comportament civilizat”
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (27.04.2024)
Ange Postecoglou, reacție sinceră după ce Tottenham a ajuns la trei înfrângeri consecutive: ”Este corect să spun”
Chelsea v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Stamford Bridge, London, UK - 02 May 2024
Starul lui Man. United ”arăta ca o felină care mâncase din mâna ei”
Captură de ecran 2024-05-01 114027
"Toată lumea săruta un bărbat de 80 de ani". Văduva lui Hugh Hefner, despre partea întunecată a traiului cu milionarul
Dan Șucu și Marius Șumudică au avut o întâlnire de o oră și 30 de minute! Prima reacție a patronului Rapidului
Cât costă atacantul sud-african pe care îl vrea Gigi Becali la FCSB! A dat două goluri și a fost desemnat omul meciului
Pierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”
Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place
„Săptămâna Patimilor" se încheie incendiar: fotbalul nostru oferă trei meciuri tari, cu mize uriașe
VIDEO Povestea „Ratei", a autobuzului Roman Diesel 111 care a transportat România zeci de ani
Fotbalistului considerat mai talentat decât Hagi și care nu s-a înțeles niciodată cu Dobrin. 32 de ani de la tragica moarte a lui Bogdan Bănuță
Revenire fantastică în a doua semifinală de la Madrid Open. Ce jucătoare se vor întâlni în ultimul act
Căpitanul lui Manchester United a reacționat, după ce a fost pus pe lista de transferuri
Manchester United, ManU v Bayern Munich Champions League 12/12/2023. Bruno Fernandes (8) of Manchester United looks deje

Cum să fierbi ouăle de Paște fără să le spargi. Metoda simplă pe care trebuie să o încerci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”