Laszlo Boloni (entraineur du FC Metz) FOOTBALL : Olympique de Marseille vs FC Metz - Ligue 1 Uber Eats - Marseille - 09/
Laszlo Boloni, mesaj optimist înaintea duelului cu Mbappe. Partidă crucială pentru Metz
luis-enrique
Luis Enrique a anunțat ”revoluția”, după plecarea lui Mbappe: ”Va fi foarte greu să joci pentru PSG”
razvan-lucescu
Răzvan Lucescu, unic în istoria de 98 de ani a lui PAOK! Cui i-a dedicat titlul: ”Boss, e pentru tine”

VIDEO Nancy - Ajaccio 1-1. Mutu i-a lăsat cu gura căscată pe corsicani

24.11.2012, 11:34

Adrian Mutu a fost omul-orchestră pentru Ajaccio în partida încheiată la egalitate de corsicani în deplasarea de la Nancy. "Briliantul" a reprezentat un permanent pericol pentru poarta lui N`dy și a reușit să înscrie singurul gol al echipei sale, care a fost echivalent cu un punct.

mutu executa
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Gazdele au început în forță partida, dar Puygrenier a trimis puțin pe lângă poarta lui Ochoa. Mutu a replicat imediat prin două ocazii la interval de 40 de secunde, dar nici el nu a reușit să deschidă scorul.

Bakar a făcut-o în schimb în minutul 8, atunci când s-a distrat cu centralii lui Ajaccio și a șutat puternic de la 22 de metri, sub bară, fără speranțe pentru Ochoa.  Până la sfârșitul primei reprize, Mutu a mai ratat de trei ori egalarea, dar cel mai aproape a fost în minutul 37 – din lovitură liberă, Briliantul a trimis la colțul scurt, portarul era bătut, dar defensiva lui Nancy a avut noroc cu bara.

După o jumătate de oră fără prea mari realizări nici de-o parte, nici de cealaltă, în minutul 76 s-a petrecut faza care a pecetluit soarta meciului. Oaspeții au primit o lovitură de pedeapsă după hențul evident al unuia dintre fundașii lui Nancy.

Adrian Mutu a decis să execute penalty-ul și a făcut-o extraordinar. L-a învins pe goalkeeper-ul lui Nancy printr-o scăriță și a readus egalitatea pe tabela de marcaj, rezultat care s-a menținut până la ultimul fluier al arbitrului.

După acest egal Nancy române pe ultimul loc în Ligue 1 cu o singură victorie din 14 etape, iar Ajaccio reușește să se mențină peste linia retrogradării, pe locul 15, chiar dacă a obținut o singură victorie în ultimele cinci meciuri.

LIVE SCORE

Min 90+2. Final de meci. Echipa lui Adrian Mutu obține un punct pe terenul lui Nancy!

Min 90. Partida va fi prelungită cu doar două minute. Ajaccio domină finalul de meci în căutarea celor trei puncte.

Min 77. Ocazie pentru Ajaccio de a trece la conducere. Diarra trage de la 20 de metri la colțul scurt, N`Dy intervine salvator.

Min 76. GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL AJACCIO! GOOOOLL  MUTU!!  Briliantul îl execută pe portarul advers de la punctul cu var printr-o scăriță de efect.

Min 73. Penalty pentru Ajaccio! Echipa lui Mutu primește lovitură de pedeapsă după un henț evident în careu.

Min 70. Nancy a primit gol în fiecare dintre ultimele 13 meciuri de pe teren propriu

Min 54. Mutu mai trage odată spre poartă din apropierea careului, dar mingea nu prinde spațiul porții.

Min 52. Nou-intratul Moukandjo trage puternic de la mare distanță, dar portarul Ochoa reușește să rețină în doi timpi.

Min 46. A început repriza a doua.

Min 45+3. S-a încheiat prima repriză. Nancy are avantaj minim pe tabelă după primele 45 de minute.

Min 45+2. Mutu trage puternic din lovitură indirectă din interiorul careului, însă mingea lovește zidul format din jucătorii lui Nancy.

Min 37. Bară MUTU!! Atacantul român execută aproape perfect o lovitură de la 22 de metri, mingea ajunge la colțul scurt. Portarul gazdelor era bătut, dar balonul izbește stâlpul din dreapta porții.

Min 28. Nancy își apără avantajul firav de pe tabelă, iar atacurile lui Ajaccio nu pun în pericol poarta lui N'Dy.

Min 16. Diawara îi centrează excelent lui Mutu, dar lovitura de cap a românului trece la o palmă peste transversală.

Min 8. GOOOOOOOOOOOOL NANCY! Bakar a întors doi fundași ai lui Ajaccio și a șutat năpraznic de la 25 de metri sub transversală.

Min 6. Mutu trimite cu capul pe lângă poartă din interiorul careului mic.

Min 5. Mutu trage primul şut la poartă pentru echipa sa. Portarul reţine

Min 2. Ocazie mare pentru gazde, la o lovitură liberă executată de Puygrenier, din lateral

Min 1. A început partida

ECHIPELE DE START

Nancy (4-4-2): N'Dy - Sami, Andre Luiz, Puygrenier, Muratori - Karaboue, Sane, Loties, Grange - Zanke, Bakar. Antrenor: Jean Fernandez

Ajaccio (4-2-3-1): Ochoa - Diawara, Medjani, Poulard, Felipe Saad - Mostefa, Faty - Belghazouani, Mutu, Diarra - Eduardo. Antrenor: Alex Dupont

Etichete: nancy ajaccio , live score nancy ajaccio , nacy ajaccio live score , nancy ajaccio mutu

Starea președintelui iranian Raisi e „incertă” după ce elicopterul în care se afla s-a prăbușit. TV iraniană difuzează „rugăciuni”

Un elicopter care îl transporta pe președintele iranian Ebrahim Raisi „a aterizat forțat” duminică...

profimedia-0361486840
Simona Halep, OUT! Fostul lider mondial a luat decizia

Nota surprinzătoare primită de Radu Drăgușin după ce a jucat 103 de minute în ultimul meci al sezonului pentru Tottenham
radu-dragusin
"Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk
profimedia-0874301808
S-a supărat și nu mai semnează prelungirea cu Real Madrid! I-au promis un salariu uriaș și i-au garantat locul de titular
Real Madrid celebration of 36th Title of LaLiga in Cibeles, Nadrid, Spain - 12 May 2024
Ce nebunie: cea mai titrată echipă din Europa vrea un jucător din SuperLigă! Prețul: 8.000.000 €
albion-rrahmani

Video Gestul cu care Drăgușin a devenit favoritul fanilor lui Tottenham: ”Le-a arătat jucătorilor de la Spurs cum se face”
Sheffield United v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Bramall Lane, Sheffield, UK - 19 May 2024
Dramatic! Echipa retrogradată s-a decis după al cincilea criteriu de departajare
profimedia-0872346706
Video Dan Șucu a făcut anunțul! Când va semna noul antrenor al Rapidului + Ce se întâmplă cu Lobonț: ”Îi mulțumim”
dan-sucu
Un bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”
Florin Talpan, ultimele informații despre procesul cu FCSB de la EUIPO: "Luni trimit documentele"
Surpriză uriașă în lotul României la EURO 2024! Ce atacant le-a luat fața lui Louis Munteanu și Florin Tănase
Regizorul "Mad Max", adevărul despre tensiunile dintre Charlize Theron și Tom Hardy: "Doi actori foarte diferiți"
Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine