FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-PETROLUL PLOIESTI, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (1.04.2024)
Reacția lui Grozav după ce s-a stat 9 minute înainte să se dea penalty în min. 90+13: ”Credeam că n-o să mai dea”
FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (08.03.2024)
Câți copii o vor susține pe Dinamo în meciul cu Petrolul Ploiești
ilie3
Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica
Stirile Digi Sport

VIDEO Petrolul - Steaua 1-2, "roș-albaștrii" își consolidează primul loc!

30.09.2012, 09:56

Steaua a obținut trei puncte mari la Ploiești, pe terenul Petrolului, la capătul unui meci spectaculos, peste media din ultimii ani a campionatului românesc. Cei aproximativ 15.000 de spectatori au creat o atmosferă electrizantă în tribune, iar entuziasmul suporterilor s-a transmis rapid și pe gazon.

bucurie steaua
  • SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Lider consolidat

Elevii lui Mircea Rednic au început meciul cu pedala de accelerație călcată până la podea. După numai șapte minute de la primul fluier, gazdele trecuseră deja de două ori pe lângă deschiderea scorului. Hamza a fost primul care a tras sirena, trimițând din lovitură liberă la câțiva centimetri de bara din dreapta lui Tătărușanu, pentru ca, 60 de secunde mai târziu, tunisianul să-l servească perfect pe Marinescu, care a fost blocat în ultima secundă de Tătărușanu. Prahovenii au continuat să preseze, iar Bokila a avut două acțiuni periculoase (14, 16).

Prima replică solidă a Stelei a venit de abia în minutul 22. Chipciu a șutat puternic din marginea careului, iar Bornescu a scăpat mingea în față, de unde Rusescu a ratat aproape incredibil, permițându-i apoi lui Galamaz să degajeze. Deși jocul se mai echilibrase, prahovenii aveau să deschidă scorul în minutul 38, când Bokila s-a aflat la locul potrivit și a împins balonul în poartă cu vârful piciorului drept, după o recentrare a lui Cristescu. Când toată lumea aștepta deja pauza, Tănase a inventat o pasă superbă peste apărarea Petrolului pentru Chipciu. Acesta nu l-a putut învinge pe Bornescu, dar mingea respinsă de goalkeeper a fost reluată din șase metri de Nikolic, talonat de doi dintre fundașii gazdelor.

După pauză, Tănase a trimis din nou periculos din lovitură liberă (48), în ceea ce a fost cam ultima fază periculoasă până la golul doi al oaspeților. În minutul 62, Latovlevici n-a fost luat în seamă de nimeni și s-a infiltrat în mijlocul careului Petrolului, de unde a lobat elegant balonul cu capul peste Bornescu, în urma unei centrări venite de la Bourceanu. Chiar dacă apoi meciul și-a mai pierdut din intensitate, elevii lui Mircea Rednic puteau termina neînvinși. Gazonul i-a jucat însă o festă uriașă în minutul 81 lui Hamza, care, găsit singur la 13 metri de poarta lui Tătărușanu, a trimis incredibil peste poartă, după ce mingea i-a sărit chiar în momentul șutului. Victorie mare pentru Steaua, care le-a administrat gazdelor prima înfrângere pe teren propriu în actuala ediție de campionat și și-a consolidat astfel prima poziție din clasament.

LIVE TEXT

Min - 90+3: Fluier final, Steaua câștigă cu 2-1, provocându-le gazdelor prima înfrângere pe teren propriu din acest campionat

Min - 81: Ocazie uriașă pentru Petrolul! Bokila îi pasează perfect lui Hamza, dar mingea sare din gazon exact înainte ca tunisianul s-o lovească și șutul se duce mult peste poartă!

Min - 79     : Hoban este avertizat

Min - 77     : Galben pentru Bokila după o intrare dură la Chiricheș

Min - 70: Grozav intră în locul lui Marinescu

Min - 68: Tănase este înlocuit de Adi Popa

Min - 65 GOOOL STEAUA, 1-2: Latovlevici înscrie cu capul din 8 metri după o centrare perfectă a lui Bourceanu!

Min - 62: Hoban intră în locul lui Oprița

Min - 54     : Galben pentru Geraldo Alves

Min - 50: Adrian Cristea intră în locul lui Cristescu, iar la Prepeliță îl schimbă pe Pintilii

Min - 49     : Rusescu urmărește o minge centrată de Latovlevici și se lovește tare de Bornescu. Stelistul primește galben.

Min - 48: Cristi Tănase trimite din lovitură liberă la 1 metru de bara din dreapta lui Tătărușanu

Min - 46: Jocul a fost reluat

Min - 45: Pauză, Petrolul - Steaua 1-1

Min - 45 GOOOL STEAUA: Nikolic egalează din 5 metri la ultima fază a reprizei, după ce mai întâi Chipciu a ratat incredibil în situație de unu la unu cu Bornescu în urma unei pase perfecte a lui Tănase!

Min - 38 GOOOL PETROLUL, 1-0: Bokila înscrie din șase metri după o recentrare a lui Marian Cristescu!

Min - 36     : Galben pentru Galamaz

Min - 35: Rusescu șutează de la 25 de metri, reține Bornescu

Min - 32: Mingea sare ca la carambol prin apărarea Petrolului după un corner, dar fundașii echipei lui Rednic reușesc să respingă

Min - 28     : Pintilii este avertizat

Min - 22: Ocazie uriașă pentru Steaua! Chipciu șutează de la 16 metri, Bornescu nu reușește să rețină, iar Rusescu nu înscrie de la câțiva metri, pentru ca apoi Galamaz să degajeze

Min - 16: Bokila pleacă de la jumătatea terenului și este talonat de Chiricheș în permanență. Intrat în unghi, șutează, dar mingea se duce în plasa laterală

Min - 14: Bokila primește la marginea careului, este contrat de Latovlevici, iar mingea sare spre colțul lung, de unde Tătărușanu respinge în corner

Min - 11: Șut Bourceanu de la 20 de metri pe lângă poarta lui Bornescu

Min - 7: Hamza îl deschide pe Marinescu, acesta scapă singur, dar Tătărușanu îl blochează in extremis în interiorul careului!

Min - 6: Hamza trimite pe lângă poarta lui Tătărușanu din lovitură liberă! Ocazie mare pentru Petrolul!

Min - 1: A început meciul!

ECHIPELE DE START

Etichete: steaua , liga 1 , liga i , petrolul , petrolul steaua

„Putin nu a ordonat uciderea lui Navalnîi”. Răsturnare de situație în cazul morții disidentului rus

Agenţiile de informaţii americane au stabilit că preşedintele rus, Vladimir Putin, probabil nu a...

man
S-a aflat de ce Parma l-a exclus din lot pe Dennis Man! Anunțul făcut în Italia

Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Dennis Man, OUT din lotul Parmei. Ce se întâmplă cu internaționalul român în Italia
Mp Genova 19/01/2024 - campionato di calcio serie B / Sampdoria-Parma / foto Matteo Papini/Image nella foto: esultanza g
Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului
promovare
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
ilie3

fcsb 1
Exclusiv Capitol închis! Gigi Becali a renunțat complet la transferul pe care îl anunța ca și făcut la FCSB
George Becali to Sell FCSB Soccer Team, Bucharest, Romania - 24 Apr 2023
Exclusiv Gabi Balint a vrut să facă gluma serii după ce FCSB a câștigat titlul și nu a realizat gafa comisă
balint
Cu cine joacă FCSB în prima partidă din sezonul 2024-2025. Adversară din Olanda pentru campioni
Lista tuturor adversarelor pe care FCSB le va întâlni în preliminariile Ligii Campionilor, tur cu tur!
Michael Douglas sfidează trecerea timpului. Cum reușește actorul să arate atât de bine la aproape 80 de ani: „Arată cu 20 de ani mai tânăr”
Reacția Biancăi, dansatoarea lui Dorian Popa, după ce a fost acuzată că l-a despărțit pe artist de Babs: „În ce filme sunteți?”
Un medic, triatlonist la 83 de ani, împărtășește reţeta sănătăţii sale: patru principii-cheie ale dietei
Cum trebuie să circule șoferii într-un giratoriu cu 2 sau mai multe benzi pentru a nu încălca legea
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie