Antrenorul din România care nu s-a mai abținut: ”Mi-au stricat cariera la care am muncit 10 ani. Și-au bătut joc de mine”
Exclusiv Răzvan Zăvăleanu a intervenit în ”cazul Edgar Ie”: ”N-am cum să fiu convins”
UTA UTA
0 - 0
FC Voluntari FC Voluntari
Sb 30.09.2023 14:30

UTA - FC Voluntari 0-0. Remiză fără goluri la Arad! Primul meci în care ilfovenii nu marchează

30.09.2023, 16:27

• SuperLiga: CFR - Farul, sâmbătă, 21:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - Sepsi, sâmbătă, 21:00, DGS 1

Meciul dintre UTA Arad și FC Voluntari, ultima partidă disputată pe arena ”Francisc Neuman” în acest an, s-a încheiat cu o remiză albă, scor 0-0, în etapa a 11-a din SuperLiga României.

UTA Arad este într-o situație dificilă în clasament. Cu doar nouă puncte, arădenii sunt pe locul 14 în ierarhie, în timp ce FC Voluntari este pe a 12-a poziție, cu 11 puncte.

UTA - FC Voluntari 0-0. Arădenii nu obțin victoria în ultimul meci acasă din acest an

UTA Arad a ratat prima șansă importantă a partidei în minutul 13, când Micovski a șutat din partea stângă, dar Jesus a reușit să intervină salvator.

Tot UTA a irosit o șansă bună în minutul 30, după o pătrundere frumoasă în careul advers a  lui Fabry, dar șutul acestuia a trecut paralel cu poarta.

După pauză, același Fabry a ratat o ocazie importantă, atunci când a trimis din prima cu stângul puțin pe lângă poartă.

FC Voluntari a beneficiat de o lovitură liberă dintr-o poziție avantajoasă în minutul 79, însă șutul lui Sigurjonsson a fost respins de către defensiva adversă.

Pe final, tot Fabry putea marca golul victoriei, dar a trimis cu stângul pe lângă poartă.

VIDEO Rezumatul partidei UTA - FC Vountari 0-0

Cele două formații sune "vecine" de clasament în momentul de față. UTA ocupă locul 14 în clasament, cu 8 puncte acumulate în 9 meciuri jucate, în timp ce FC Voluntari se situează pe poziția cu numărul 13, cu 10 puncte acumulate în 10 meciuri disputate.

Înaintea acestei partide, UTA a câștigat meciul din Cupa României, scor 2-1 cu Gloria Buzău. În campionat, elevii lui Mircea Rednic nu s-au mai impus de la finalul lunii august, atunci când treceau de FCSB, scor 2-1.

De cealaltă parte, FC Voluntari s-a impus și ea în meciul din Cupa României, scor 2-0 cu Farul. În Liga 1, ilfovenii au trei eșecuri la rând.

UTA, ultimul meci din 2023 la Arad

UTA Arad va fi nevoită să plece de acasă în finalul acestui an. Concret, elevii lui Mircea Rednic vor disputa ultimul meci din 2023 în acest weekend, urmând ca după aceea să evolueze pe arena de la Oradea, care a găzduit aseară duelul dintre FC Bihor și FCSB (0-2), din Cupa României.

"Arena Francisc Neuman va fi gazdă pentru UTA Arad ultima oară în acest an. Gazonul urmează a fi schimbat pe frumosul stadion, iar Bătrâna Doamnă va disputa meciurile de pe teren propriu la Oradea", a fost anunțul făcut de SuperLiga României.

Suporterii sunt o parte importantă, indinspensabilă a forței echipei noastre în toate competițiile, de aceea îi așteptăm să fie alături de noi și la Oradea, acolo unde AFC UTA Arad va susține meciurile din campionat și Cupa României, pe perioada de timp necesară lucrărilor de schimbare a gazonului, la Arena Francisc Neuman.

Pe stadionul din Oradea, nu s-a desfășurat de foarte mult timp un meci de liga 1, nu există dotările VAR și omologările necesare, dar beneficiem din toate punctele de vedere, de sprijinul total al Primăriei Oradea și al cluburilor CSM și FC Bihor, astfel încât la ora primului meci, toată logistica necesară să fie rezolvată.

Am ales Oradea pentru suporteri, care, având în vedere distanța acceptabilă, pot și vor fi cu siguranță, alături de echipă dar si pentru publicul din Bihor fiind buni cunoscatori ai fenomenului.

După ultimul joc pe care îl vom găzdui pe teren propriu în acest an, în compania echipei FC Voluntari, vom reveni cu toate detaliile vizând accesul la meciuriile disputate la Oradea, asigurând toți abonații că vom căuta soluții pentru ca disconfortul cauzat de această situație, să fie cel mai mic posibil”, a fost anunțul făcut de UTA, săptămânile trecute.

UTA UTA
  • 90+7 final
  • 90+6 oc
    Ocazie UTA

Fabry preia foarte bine balonul în interiorul careului și șutează cu stângul, dar trimite puțin pe lângă poartă.

• 90+1 s
    Schimbare FC Voluntari

Sigurjonsson este înlocuit cu Bozickovic.

• 85 s

Ricardinho este înlocuit cu Cocian.

• 79 oc
    Ocazie FC Voluntari

Sigurjonsson șutează la poartă din lovitură liberă, însă Albert Stahl reușește să respingă.