Screenshot 2024-05-14 083442
OUT! Gică Hagi a anunțat că-l dă afară pe cel mai bine plătit jucător de la Farul. Lovitură și pentru FCSB
farul craiova
Farul - Univ. Craiova 3-3. Oltenii au revenit spectaculos de la 0-3 și rămân în cursa pentru locul 2
Nu! Mircea Lucescu s-a întâlnit cu Dan Șucu, i-a dat răspunsul final și i-a spus pe cine să pună antrenor la Rapid
Fotbal Club
UTA UTA
0 - 1
Farul Farul
Vi 24.02.2023 20:30

UTA - Farul 0-1. Adrian Mazilu a decis meciul, la patru minute de la intrarea în teren

24.02.2023, 22:30

• La Liga: Real Madrid - Alaves, marți, 22:30, DGS 2

• Premier League: Tottenham - Manchester City, marți, 22:00, DGS 1

Farul Constanța s-a impus pe terenul celor de la UTA Arad, scor 1-0, în etapa cu numărul 27 din Liga 1.

În urma acestui rezultat, liderul Farul ajunge la 58 de puncte, în timp ce UTA rămâne pe penultimul loc în clasament, cu  24 de puncte.

UTA Arad - Farul 0-1. Constănțenii obțin trei puncte la Arad

Încă din minutul 5, arădenii au pus probleme la poarta lui Aioani. După o fază frumoasă construită de Laszlo Balint, Roger șutează în blocajul portarului celor de la Farul.

În minutul 21, Borza a șutat de la distanță, dar balonul a trecut departe de poartă.

Ubbink a șutat pe lângă poartă în minutul 24, iar un minut mai târziu, Batha a fost aproape de gol după o combinație frumoasă cu Milosevic.

Câteva minute mai târziu, Batha a încercat un șut de la distanță, care a trecut, însă, pe lângă poarta constănțenilor.

Alibec a încercat să marcheze și el de la distanță, însă tentativa sa a fost lipsită de precizie.

Arădenii au avut cea mai mare ocazie a primei reprize, în prelungiri, când Chindriș a trimis cu capul puțin pe lângă poartă.

Constănțenii au deschis scorul în minutul 60, după o cursă formidabilă a lui Mazilu, care a marcat după doar patru minute după ce Gică Hagi l-a trimis în teren.

Arădenii puteau restabili egalitate pe final, însă Benga a trimis puțin pe lângă poartă din afara careului.

VIDEO Rezumatul partidei UTA Arad - Farul 0-1

UTA Arad - Farul 0-1

Cele două formații s-au întâlnit de șase ori în Liga 1, după ce UTA a promovat în 2020. Au fost înregistrate 4 rezultate de egalitate și câte o victorie de fiecare parte.

Farul nu a reușit niciodată să se impună la Arad. Mai mult, constănțenii nici nu au înscris în cele trei confruntări de pe terenul celor de la UTA:

• 15.01.2021 - UTA - Viitorul 0-0
  • 16.04.2021 - UTA - Viitorul 1-0
  • 18.07.2021 - UTA - Farul 0-0

Cei mai buni marcatori ai arădenilor sunt Otele și Postolachi, cu câte cinci reușite, iar Denis Alibec, cu 11 goluri, este golgheterul Farului.

Laszlo Balint și Gică Hagi s-au întâlnit de două ori în calitate de antrenori, ambele jocuri încheindu-se la egalitate, 0-0.

UTA Arad - Farul | LIVE VIDEO, ora 20:30, Digi Sport 1. Gică Hagi: ”O să jucăm cu Sali”

"La UTA, o să jucăm cu Sali, în locul lui Mazilu. Băgăm unul din 2006. Avem tineri foarte buni. O dată joacă unul, altă dată joacă celălalt, o dată e Cojocaru. E nevoie de timp, trebuie să găsim și spațiu pentru ei.

Mazilu a jucat foarte bine, suntem mulțumiți de el, dar fiecare are momentul lui și țansa lui și noi trebuie să-i băgăm, pentru că ne bat la ușă și trebuie să avem grijă de ei.

Eu nu sunt singur, muncim cu toții foarte bine, e meritul jucătorilor, în primul rând. Noi îi ajutăm, îi sprijinim să îi aducem în formă foarte bună, să joace un fotbal bun.

Dar noi suntem foarte mulți, mai ales acum, comunitatea din Constanța, Dobrogea. Avem un club cu mulți angajați, care muncesc atât administrativ, cât și tehnic, muncim alături de jucători. Ei sunt artiștii, ei sunt protagonoștii și ei fac rezultatele", a precizat Gică Hagi, la conferința de presă premergătoare meciului.

UTA UTA
Farul Farul
  • 90+5 final
  • 90+4 oc
    Ocazie UTA

Benga șutează din afara careului, dar balonul trece puțin pe lângă poartă.

• 81 oc
    Ocazie UTA

Otele centrează de pe partea stângă, dar balonul ajunge în brațele lui Aioani.