FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (29.01.2023)
Anunțul făcut de Gică Hagi, după ce Gigi Becali a spus că-i dă 20.000 de euro pe lună lui Denis Alibec
Exclusiv Singurul regret al lui Gigi Becali, după ce FCSB a primit titlul de campioană pe Arena Națională
Video Ce nu s-a văzut la TV! Gigi Becali și-a aruncat telefonul în direct și la scurt timp a rămas fără șapca de 450 € | VIRAL
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 0
Farul Farul
Lu 07.03.2022 20:30

Universitatea Craiova – Farul Constanța 1-0. Oltenii intră încrezători în play-off! Șase victorii la rând pentru trupa lui Reghecampf

07.03.2022, 22:23

• Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

Universitatea Craiova a câștigat duelul de pe teren propriu cu Farul Constanța cu scorul de 1-0, iar oltenii încheie sezonul regulat pe locul trei în clasament, cu 54 de puncte.

De cealaltă parte, constănțenii rămân pe locul cinci, cu un total de 48 de puncte.

Oltenii au cerut penalty încă din primele minute ale partidei, atunci când Crețu s-a prăbușit în careul oltenilor în urma unui presupus contact cu Crețu, dar centralul partidei l-a avertizat pe jucătorul Universității Craiova pentru simulare.

În minutul 12, Alexi Pitu a șutat din afara careului, dar execuția sa a lăsat de dorit, iar balonul a ieșit în afara terenului.

Cîmpanu a driblat foarte bine la marginea careului în minutul 28, însă a finalizat cu un șut care nu i-a pus probleme lui Aioani.

Oltenii au deschis scorul pe finalul primei reprize, când Vătăjelu a centrat foarte bine în careul lui Aioani, iar Papp s-a înălțat și a finalizat cu capul în poarta constănțenilor.

Papp a șutat din afara careului în minutul 49, dar balonul a trecut mult peste poartă. Andrei Ivan putea marca în minutul 53, când a trimis cu capul la centrarea lui Gustavo, dar a nimerit plasa laterală.

Betancor a șutat puternic de la distanță, în minutul 76, dar Mirko Pigliacelli a reușit să rețină balonul fără dificultăți.

VIDEO Rezumatul partidei Universitatea Craiova - Farul Constanța 1-0

Univeristatea Craiova a reușit să aibă rezultate foarte bune de la reluarea Ligii 1 în ianuarie, iar trupa lui Reghecampf și-a asigurat un loc în play-off, după ce la un moment dat acesta părea amenințat serios.

Oltenii vin după 5 succese la rând, timp în care au marcat de 15 ori și au primit doar două goluri.

În acest moment, cei de la Univeristatea Craiova au 51 de puncte și se află pe poziția a 3-a în clasament. În cazul unei înfrângeri, urmează să înceapă play-off-ul cu 26 de puncte, iar dacă înving, vor avea 27 de puncte, însă distanța față de liderul CFR ar rămâne tot una mare, de 11 puncte.

Universitatea Craiova - Farul Constanța LIVE VIDEO, la 20:30, pe Digi Sport 1 | Oaspeții speră să dea lovitura

Farul Constanța a avut și ea rezultate bune în ultimul timp, care i-au asigurat calificarea în play-off pentu prima dată din 2019.

Trupa lui Gică Hagi vine după două victorii consecutive, 2-0, contra celor de la FC Botoșani și FCSB.

Actualmente, constănțenii au 48 de puncte și în cazul unei înfrângeri încep play-off-ul cu 24 de puncte, iar cu o victorie ar putea să aibă 26 de puncte.

Programul pentru play-off se va stabili după ce se vor cunoaște toate participantele și pozițiile pe care acestea le vor avea.

Clasament Liga 1

Clasament Liga 1 / Foto: Flashscore.ro
Farul Farul
  • 90+1 cg
    Cartonaş galben Universitatea Craiova

Pigliacelli este avertizat pentru tragere de timp.