FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (29.04.2024)
Cel mai slab Rapid de după Revoluție! Cifrele care arată dezastrul girat de Bergodi și de Lobonț
Cosmin Matei, surprins de victoria la scor cu Farul: ”Nu ne așteptam”. Ce a spus despre cazul său
Posibilii adversari ai Corvinului în preliminariile Europa League, după câștigarea Cupei României
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 0
Sb 02.12.2023 20:30

Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-0. Oltenii obțin a treia victorie consecutivă sub comanda lui Ivaylo Petev

02.12.2023, 22:48

• La Liga: Las Palmas - Real Betis, joi, 20:30, DGS 4

• La Liga: Almeria - Barcelona, joi, 22:30, DGS 1

Universitatea Craiova a învins-o pe CFR Cluj, pe teren propriu, scor 1-0, în etapa a 18-a a SuperLigii.

Unicul gol al acestei partide a fost marcat de Elvir Koljic (minutul 90).

Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-0

În primul act, Universitatea Craiova și-a creat prima ocazie în acest meci în minutul 27, când Alexandru Mitriță (28 de ani) a executat o lovitură liberă din apropierea careului advers și a trimis mingea pe poarta lui Răzvan Sava (21 de ani), însă goalkeeperul ardelenilor a respins balonul peste transversală.

Ulterior, în minutul 30, Ciprian Deac (31 de ani) a trimis mingea pe spațiul porții Universității Craiova dintr-o lovitură liberă, dar Laurențiu Popescum (26 de ani) a respins balonul în corner.

În prelungirile primei reprize, în minutul 45+1, oaspeții și-au mai creat o ocazie importantă de a înscrie prin Panagiotis Tachtsidis (32 de ani), care a șutat puternic de la aproximativ 30 de metri, însă mingea s-a dus în bara transversală.

În actul secund, în minutul 65, același Tachtsidis a lovit bara transversală, după ce a șutat puternic din interiorul careului.

În cele din urmă, oltenii au dat lovitura pe final prin Elvir Koljic (28 de ani), care a șutat puternic din mijlocul careului, pe jos, și a trimis mingea în poarta lui Sava.

În urma acestui rezultat, Universitatea Criaova se află pe locul al 3-lea în SuperLigă, cu 32 de puncte acumulate după 18 meciuri. De cealaltă parte, CFR Cluj ocupă poziția a 2-a a ierarhiei, cu 32 de puncte obținute după 18 runde (ardelenii au un golaveraj mai bun ca al oltenilor).

În turul sezonului regulat, CFR Cluj și Universitatea Craiova au remizat, scor 1-1.

Ce a spus Ivaylo Petev despre meciul cu CFR Cluj

Sperăm să avem o prezență bună și să câștigăm, împotriva noastră o să fie o echipă foarte bună cu jucători cu experiențe. Știm că nu o să fie ușor, trebuie să muncim și să dăm totul de la noi ca să câștigăm mâine cu susținerea suporterilor noștri.

Dacă o să fie închis sau deschis nu știm, nu o să fugim de ceea ce o să fie și ce vrem. Trebuie să căutăm o viziune mai bună față de meciul anterior. Am mare încredere în jucători și sunt siguri că toți care vor participa la meci vor da maxim.

Trebuie să ne folosim de noi, echipa noastră este cea mai importantă și trebuie să facem totul posibil pentru a fi bine. Când vrei să ai succes mereu este presiune și niciodată nu este ușor, dacă nu poți să joci sub presiune atunci nu este bine.

Fiecare echipă vrea să câștige pentru că așa este normal, important este să fim liniștiți și să căutăm ceea ce ne dorim. Scopul nostru este să câștigăm mâine, iar la următoarele ne mai gândim. Nu îmi plac calculele acestea, împart toate meciuri și joc meci după meci.

Scopul este să arătăm mai bine și să câștigăm cele trei puncte. Ștefan Vlădoiu a avut probleme în meciul anterior, acum este totul cum trebuie. Ceea ce se dorește de la noi în fiecare zi o facem și acel lucru este să muncim. Fiecare victorie dă stimă de sine, dă încredere, iar noi trebuie să stăm cu picioarele pe pământ.

Nu aș vrea să comentez decizia lor. Pot să joace și cu patru sau cinci fundași, totul depinde de noi. Jucătorii pe care îi avem nu au atins potențialul maxim. Repriza a doua nu a fost rea indiferent de condițiile grele, dar acest fapt este terminat și trebuie să ne concentrăm pe ce urmează mâine”, a transmis antrenorul celor de la Universitatea Craiova, la conferința de presă.

Ce a transmis Andrea Mandorlini înaintea meciului cu Universitatea Craiova

Nu cred că se pot face calcule în fotbal. Trebuie să jucăm fiecare partidă în parte. Ne gândim la prima și mai apoi la Rapid și la FCSB. Nu putem face calcule.
Trebuie să avem noroc să nu fie accidentări.

I-am recuperat pe Camora și Krasniqi, alți jucători încă se recuperează. Eu voi da oportunitatea tuturor. Nu pot juca aceiași jucători în toate aceste trei partide și voi încerca să evaluez bine și să ofer oportunitatea de a juca tuturor. Toți trebuie să fie pregătiți. Aceasta este mentalitatea unui club mare”, a spus Andrea Mandorlini, la conferința de presă.