Mircea Rednic a ”tunat” la conferința de presă! Ce a spus despre Șumudică și Gâlcă
Brazil v Argentina: Final - Copa America Brazil 2021
News Alert Copa America 2024, în EXCLUSIVITATE la Digi Sport! Messi caută să-și apere trofeul cucerit cu Argentina
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
1 - 0
UTA UTA
Du 01.05.2022 19:00

U Craiova 1948 - UTA 1-0. Controversă la golul oltenilor. Cele două echipe fac rocada în clasament

01.05.2022, 20:51

• La Liga: Las Palmas - Real Betis, joi, 20:30, DGS 4

• La Liga: Almeria - Barcelona, joi, 22:30, DGS 1

U Craiova 1948 a câștigat meciul de pe teren propriu cu UTA Arad, scor 1-0, în etapa cu numărul 7 din play-out-ul Ligii 1, în direct pe Digi Sport 1.

U Craiova 1948 și UTA Arad au scăpat de grija retrogradării

În urma acestui rezultat, ambele echipe sunt sigure de prezența în Liga 1 și în sezonul următor. U Craiova 1948 urcă pe locul patru în play-out, cu două puncte mai mult decât UTA.

U Craiova 1948 putea să deschidă scorul în primele secunde ale meciului, dar portarul Florin Iacob a avut o intervenție excelentă, cu prețul unei accidentări. Florin Iacob a fost schimbat cu Dragoș Balauru, după ce a fost lovit de către Andrea Compagno.

În minutele 22 și 27, UTA a avut două ocazii mari de gol. Otele le-a ratat pe ambele, din poziție ideală.

În minutul 33, Otele a scăpat din nou singur cu portarul, dar Popa a avut o intervenție excelentă.

Oaspeții au trimis mingea în bară în minutul 45+3, prin Ubbink, care nu l-a putut învinge pe portarul Popa din a doua încercare.

Singurul gol a fost înscris de către Dominik Kovacic, în minutul 50, cu o lovitură de cap, după o fază fixă.

Faza golului a fost precedată de un fault clar al lui Bauza asupra portarului Balauru. Arbitrul Sorin Costreie a acordat fault pentru U Craiova 1948 și cartonaș galben pentru portarul echipei din Arad, o decizie greșită.

În minutul 61, David Miculescu a fost protagonistul unei ratări imense. “Perla” arădenilor a trimis mingea peste poartă, din careu, din poziție ideală.

La ultima fază, UTA a cerut penalty, după intervenția neglijentă a lui Kovacic asupra lui Otele, chiar la marginea careului.

VIDEO Rezumatul meciului U Craiova 1948 - UTA 1-0 (Kovacic 50')

Clasamentul Ligii 1, play-out

UTA UTA
  • 90+5 fr2
    Final repriza 2 Final de meci! Victorie la limită pentru U Craiova 1948!
  • 90+4 oc
    Ocazie UTA

UTA cere penalty pentru intrarea neglijentă a lui Kovacic asupra lui Otele.

• 90 cg
    Cartonaş galben FCU 1948 Craiova

Portarul Robert Popa este avertizat pentru trageri de timp.

• 86 oc
    Ocazie UTA

Otele scapă singur spre poartă, lateral stânga, dar portarul Popa iese excelent și respinge mingea.

• 84 oc
    Ocazie UTA

Debutantul Rareș Mihai Pop este aproape de gol, dar trimite mingea peste poartă, din voleu, lateral dreapta.

• 81 s
    Schimbare FCU 1948 Craiova

Iese Bauza, intră Bălan.

• 80 s
    Schimbare UTA

Iese David Miculescu, intră Rareș Mihai Pop, debutant în Liga 1.

Ocazie UTA

Ratare imensă a lui David Miculescu, care trimite mingea peste poartă, din careu, din poziție ideală.

• 50 g
    Gol FCU 1948 Craiova

Din lovitură liberă, Baeten centrează pentru Kovacic, care trimite mingea în poartă.

• 48 cg
    Cartonaş galben UTA

Portarul Dragoș Balauru primește cartonașul galben!

• 48 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Fază controversată! Portarul de la UTA, Dragoș Balauru, iese în afara careului și este faultat de către Juan Bauza. Arbitrul dă lovitură liberă pentru U Craiova 1948.

• 46 oc

Andrea Compagno șutează din voleu, dar mingea se duce pe centrul porții lui Balauru.

Iese Samuel Asamoah, intră Francois Marquet.

Iese Vlad Achim, intră Dragoș Albu.

Începe repriza a doua în Bănie!

• 45+3 fr1

După 45 de minute, cele două echipe sunt la egalitate, 0-0.

• 45+3 oc
    Ocazie UTA

Ubbink șutează din voleu, dar portarul Popa respinge mingea în bară, apoi parează din nou șutul mijlocașului olandez.

• 33 oc
    Ocazie UTA

Otele scapă singur cu portarul, lateral stânga, dar Popa intervine din nou excelent și respinge mingea.

• 31 cg

Idriz Batha are o intrare periculoasă, prin alunecare, și este avertizat.

• 27 oc
    Ocazie UTA

Vukcevic pătrunde în careu din banda dreaptă și centrează pentru Otele, la colțul lung, dar atacantul lovește mingea modest, cu capul.

• 22 oc
    Ocazie UTA

Ubbink îi pasează excelent lui Otele, care scapă singur cu portarul, dar Popa intervine perfect și respinge mingea.

• 14 oc

În urma unui corner, Asamoah șutează pe spațiul porții, dar Balauru are o intervenție excelentă.

• 4 s

Portarul Florin Iacob a fost lovit de către Andrea Compagno și nu mai poate continua jocul. Dragoș Balauru intră în poarta oaspeților.

• 1 oc

Gafă mare în apărarea oaspeților! Batha pasează mingea eronat, dar portarul Iacob iese excelent și degajează în ultimul moment, din fața lui Compagno.