Oficial Când are loc meciul de baraj dintre Oțelul și ”U” Cluj: anunțul LPF
Mircea Lucescu
Exclusiv Mircea Lucescu a spus lucrurilor pe nume, după ce Dan Șucu ar fi ales noul antrenor al Rapidului
Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Mesajul lui Radu Drăgușin, după prestația excelentă din Tottenham - Manchester City 0-2
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
2 - 1
FC Arges FC Arges
Du 14.05.2023 18:15

U Craiova 1948 - FC Argeș 2-1. Piteștenii, pe loc retrogradabil înaintea ultimei etape

14.05.2023, 20:13

• La Liga: Las Palmas - Real Betis, joi, 20:30, DGS 4

• La Liga: Almeria - Barcelona, joi, 22:30, DGS 1

U Craiova 1948 a câștigat partida cu FC Argeș cu scorul de 2-1, în etapa a opta din play-out-ul SuperLigii.

În clasament, FC Argeș este pe penultima poziție a play-out-ului, cu 21 de puncte, astfel că formația din Trivale ar putea retrograda direct la finalul sezonului. De cealaltă parte, U Craiova 1948 este lider în play-out, cu 35 de puncte.

U Craiova 1948 - FC Argeș 2-1. Piteștenii, aproape de retrogradare

Oltenii au deschis scorul în minutul 13, prin Aurelian Chițu, care l-a învins pe Straton cu un șut cu stângul din interiorul careului.

Baeten putea marca din lovitură liberă în minutul 19, însă portarul piteștenilor a reușit să rețină. Scorul a devenit 2-0 în favoarea oltenilor în minutul 31, când Chițu a punctat din nou la o fază asemănătoare cu cea a primului gol.

Pe finalul primei reprize, Chițu a fost aproape să înscrie pentru 3-0, cu un șut din interiorul careului.

Totuși, în repriza secundă, piteștenii au pus presiune și au pus pericol la poarta adversă. Garita a fost aproape să marcheze cu călcâiul în minutul 52.

Straton s-a remarcat și el în minutul 53, la șutul lui Albu.

Piteștenii au redus din diferența de pe tabelă în minutul 59, când Zebic a înscris cu capul. Garita a mai irosit câteva situații de gol.

Barbu i-a arătat cartonașul roșu lui Henriques pentru un fault, însă după ce a mers la monitorul VAR, acesta a revenit asupra deciziei.

Chițu a fost aproape să facă ”tripla” pe final, însă a nimerit bara transversală.

În prelungiri, Turda a văzut cartonașul roșu și nu va evolua la ultimul meci, cu Petrolul.

VIDEO Rezumatul partidei U Craiova 1948 - FC Argeș 2-1

Oltenii și-au asigurat deja biletele pentru barajul de Conference League, asta după rezultatele bune din play-out.

De cealaltă parte, cei de la FC Argeș au mari emoții în privința rămânerii în prima ligă. Momentan, piteștenii sunt pe o poziție care i-ar duce direct în al doilea eșalon, dar speră că UTA Arad se va încurca și astfel vor putea profita.

În sezonul regulat, oltenii s-au impus în fața celor de la FC Argeș, 2-0, în deplasare, și 1-0, acasă.