CFR Cluj v Farul Constanta - SuperLiga, Cluj-Napoca, Romania - 30 Oct 2023
Constantin Budescu are interzis la un club din SuperLiga: declarația patronului echipei
Echipa din play-off ”decimată” pentru următoarea etapă: ”Abia dacă avem 15-16 jucători”
fcsb-ghencea
”Jucăm sigur în Ghencea”. FCSB se pregătește să revină în ”templul fotbalului românesc”
LIVE Baraj Superliga: Botosani-Mioveni
Mentinere/Promovare
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
1 - 0
Sepsi Sepsi
Lu 09.10.2023 21:00

U Cluj – Sepsi 1-0. În cel mai bun sezon al carierei, Nistor le aduce victoria ”Șepcilor Roșii”

09.10.2023, 21:00

• SuperLiga: CFR - Farul, sâmbătă, 21:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - Sepsi, sâmbătă, 21:00, DGS 1

U Cluj s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 1-0, în etapa a 12-a din SuperLiga României. Eroul clujenilor a fost Dan Nistor (35 de ani), care a ajuns la șapte goluri și trei pase decisive, cele mai bune cifre din cariera sa.

În urma acestui rezultat, U Cluj urcă pe locul opt în clasament, cu 15 puncte acumulate, în timp ce Sepsi ocupă a 11-a poziție, cu 12 puncte.

U Cluj – Sepsi 1-0. Clujenii urcă pe locul opt în clasament

Prima repriză a înfruntării a stat sub semnul echilibrului, însă au fost câteva momente în care scorul de pe tabelă s-ar fi putut modifica.

În minutul 22, Ninaj a fost aproape să trimită în propria poartă, însă intervenția lui Niczuly a oprit balonul să intre în poartă.

Apoi, în minutul 34, Nistor l-a găsit bine în careul covăsnenilor pe Silaghi, dar acesta a nimerit bara laterală.

Formația pregătită de Liviu Ciobotariu a dat replica în minutul 39, când Safranko a șutat puțin pe lângă poarta lui Plamen Iliev.

Pe finalul primului act, ”Șepcile Roșii” au mai avut o ocazie de gol la o centrare a lui Oancea și o execuție cu capul a lui Silaghi.

Echilibrul s-a menținut și după pauză, iar prima șansă importantă a venit abia în minutul 64, când Nistor l-a căutat pe Popa, care a scăpat singur cu portarul. Totuși, atacantul ardelenilor a trimis imprecis, iar asistentul a ridicat fanionul.

Covăsnenii au nimerit și ei bara în minutul 75, după o centrare a lui Ștefănescu și o reluare cu capul a lui Debeljuh.

Tabela s-a modificat în minutul 82, atunci când Dan Nistor a transformat un penalty obținut tot de el.

VIDEO Rezumatul partidei U Cluj - Sepsi 1-0

U Cluj și Sepsi se întâlnesc doar pentru a trei oară în SuperLiga de fotbal a României. Chiar dacă formația din Cluj a ajuns la 1660 de partide disputate pe prima scenă, pe Sepsi nu a apucat să o întâlnească decât sezonul trecut, după promovarea echipei!

• Meciul poarte fi urmărit ACUM, în direct pe Digi Sport 1, iar abonații RCS-RDS pot urmări partida și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport.

Ambele meciuri au fost câștigate de formația din Sfântu Gheorghe, după care Sepsi a evoluat în play-off, iar U Cluj în play-out. Dar finala Cupei României a fost disputată de cele două echipe, meci câștigat tot de Sepsi, la lovituri de departajare, scor 5-4.

Cine va câștiga va avea parte de două săptămâni, cât este pauza internă pentru meciurile naționalelor României, mult mai liniștite decât echipa care va pierde, asta dacă nu cumva se va termina la egalitate.

Cele două echipe sunt vecine de clasament, pe locurile 10 și 11, și au același număr de puncte, 12. Însă impresia generală lăsată de fiecare dintre ele este total diferită. Clujenii sunt lăudați de toată lumea, mai ales după 2-2 cu FCSB, de la București, în timp ce la Sepsi sunt scoase în evidență problemele și se spune că echipa este într-un picaj inexplicabil.

Altfel, U Cluj are 3 victorii, iar Sepsi două, în timp ce la înfrângeri situația este 3-4. Numai că la oaspeți toate cele patru meciuri pierdute au venit unul după celălalt!

Laszlo Dioszegi le cere jucătorilor să joace ca la începutul sezonului pentru a nu ajunge în zona periculoasă a clasamentului

Iar percepția nu este doar externă. Inclusiv patronul echipei, Laszlo Dioszegi, amintește că echipa riscă să aibă probleme cu menținerea în SuperLigă dacă lucrurile nu se schimbă rapid.

”Nu am fost niciodată supărat pe jucători sau staff. Dar cu mentalitatea pe care au arătat-o în ultimele meciuri ne scufundăm. Unii spuneau după primele 6 meciuri că am putea fi candidata secretă la titlu, acum suntem în pericol să ajungem la retrogradare!

Avem ședință, va fi ținută și cu Attila Hadnagy și cu staff-ul tehnic. Nu este vorba de ceva care să afecteze staff-ul tehnic, e vorba de mentalitate. Trebuie ca jucătorii să înțeleagă că așa nu se mai poate.

Nu am avut o înfrângere în primele 6 meciuri și acum avem 4 la rând. Nu este vorba că ne-a bătut CFR Cluj, FCSB sau Farul, problema este că am pierdut lamentabil. Vreau să văd în ochii jucătorilor dorința de a lupta”, a declarat Laszlo Dioszegi, pentru iamsport, după recentul 0-3 cu CFR Cluj, în restanța din SuperLigă.