Dan Șucu a decis: Neil Lennon, noul antrenor al Rapidului!
g
Planul măreț al lui Gigi Becali: ”Stadion de 100.000 de locuri în Pipera!”
Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Nota primită de Radu Drăgușin, după ce a jucat peste 100 de minute cu Manchester City
Sepsi Sepsi
1 - 0
UTA UTA
Sb 16.04.2022 15:00

Sepsi - UTA Arad 1-0. Final nebun! Gazdele înscriu la ultima fază, după două bare, ocazii uriașe și două posibile penalty-uri

16.04.2022, 16:50

• Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

Sepsi a trecut, provizoriu, pe primul loc în play-out, după un meci nebun cu UTA, decis la ultima fază. Bălașa a adus cele trei puncte, într-un meci cu două bare și două posibile penalty-uri.

Sepsi - UTA 1-0. Gazdele au avut două bare și au cerut două penalty-uri

UTA a început mai așezat meciul și a avut două șanse, prin Cardoso și Otele, în timp ce covăsnenii au dat replica prin Bălașa și Shlyakov, după care au avut două bare în două minute, prin Ștefănescu și Tudorie.

Pe finalul primei reprize, UTA a avut o ocazie mare, dar portarul a avut un reflex superb la șutul lui Miculescu.

Sepsi - UTA 1-0. Bălașa a marcat la ultima fază

Repriza a doua le-a aparținut în totalitate celor de la Sepsi. Mai întâi, Iacob a respins spectaculos șutul lui Păun, iar Bălașa a trimis cu capul pe lângă poartă. Mitrea nu a avut nici el noroc, iar apoi mingea trimisă de același Bălașa a fost scoasă de pe linia porții.

A urmat o fază controversată, când Sepsi a cerut penalty în minutul 77, după ce Batha l-a călcat pe Păun. Pe final, Bălașa a ratat o ocazie uriașă, iar apoi trupa lui Bergodi a mai irosit o șansă mare.

În prelungiri, Sepsi a mai cerut un penalty, iar peste câteva secunde, s-au rupt ghinioanele lui Bălașa, care a adus victoria la ultima fază. După acest succes, Sepsi a adunat 4 victorii și o remiză în play-out.

VIDEO cu rezumatul meciului Sepsi - UTA 1-0:

Sepsi Sf. Gheorghe și UTA Arad se întâlnesc ACUM, în direct la Digi Sport 1, în runda cu numărul cinci din play-out-ul Ligii 1.

Sepsi - UTA Arad 0-0, Live Video, Digi Sport 1

Formația pregătită de Cristiano Bergodi este neînvinsă în play-out și are trei victorii și un egal în cele patru meciuri disputate. Sepsi se află pe locul 9 în clasament, cu 30 de puncte acumulate, însă poate trece pe prima poziție în clasament, cel puțin pentru moment, în cazul unui succes în partida de astăzi.

Covăsnenii pot fi devansați de actualul lider, Rapid, care va juca luni, contra celor de la Gaz Metan Mediaș.

"Bătrâna Doamnă" are nevoie de o victorie pentru a rămâne în cursa pentru primele locuri din play-out. Sepsi - UTA Arad, Live Video, 15:00, Digi Sport 1

Arădenii au două victorii și două eșecuri de la începerea play-out-ului și ocupă locul 10 în ierarhie, cu 26 de puncte. În cazul unui succes contra lui Sepsi, UTA s-ar apropia la trei puncte de FC Botoșani, ocupanta ultimei poziții care asigură play-off-ul în vederea participării în Conference League.

Formația lui Ionuț Badea vine după o înfrângere pe teren propriu, scor 0-2, împotriva celor de la Rapid București.

Gol Sepsi

După o centrare din corner, Bălașa înscrie la ultima fază.

• 90+2 fm
    Fază meci Sepsi

Sepsi cere penalty după ce o centrare în careu îl lovește în mână pe Otele.

• 88 s
    Schimbare Sepsi

Dragomir intră în locul lui Ashkovski.

• 87 oc
    Ocazie Sepsi

Bărbuț centrează de pe dreapta în careu, Tudorie ratează voleul, în loc să-i lase mingea lui Ștefănescu, iar portarul reține.

• 83 oc

După o centrare din corner, Bălașa ratează o ocazie uriașă.

• 79 cg
    Cartonaş galben UTA

Vukcevic e avertizat.

• 77 cg

Păun e avertizat.

• 77 fm

Sepsi cere penalty, după ce Păun urcă în careu și cade în duel cu Batha, care îl calcă.

• 71 s
    Schimbare UTA

Matei intră în locul lui Ubbink.

• 62 s

Baravykas intră în locul lui Shlyakov.

• 61 oc

După o centrare din corner, Bălașa trimite cu capul, dar Otele scoate de pe linia porții.

• 60 oc

Tudorie execută o lovituă liberă, mingea lovește zidul și ajunge la Mitrea, care șutează, dar balonul e deviat în corner.

• 56 oc

După o centrare din lovitură liberă, Bălașa reia cu capul pe lângă poartă.

• 53 oc

Păun șutează din prima, cu efect, din afara careului, dar Iacob respinge spectaculos.

• 46 cg

Bărbuț e avertizat.

• 45+1 oc
    Ocazie UTA

David Miculescu șutează plasat, din careu, mingea este deviată, dar Roland Niczuly are un reflex fantastic și respinge balonul în corner.

• 40 oc

Încă o bară, Sepsi! Tudorie trimite mingea cu capul, dar aceasta lovește tranversala.

• 39 cg

Filip Dangubic este avertizat pentru un fault imprudent.

• 38 oc

Marius Ștefănescu șutează puternic, dar mingea lovește bara!

• 35 s
    Schimbare

Filip Dangubic intră în locul lui Dumitru Cardoso.

• 26 oc

Shlyakov încearcă un șut de la distanță, mingea este deviată, iar Niczuly reușește să rețină în siguranță.

• 22 oc

Mihai Bălașa încearcă un șut din lovitură liberă de la 25 de metri, însă mingea trece mult peste poarta lui Iacob.

• 20 cg

Idriz Batha este avertizat!

• 14 oc
    Ocazie UTA

Otele primește o centrare foarte bună în careu, încearcă să o preia, însă mingea sare total aiurea și iese în aut de poartă.

• 12 oc
    Ocazie UTA

Cardoso profită de o greșeală a covăsnenilor, rămâne singur în marginea careului advers, dar șutul său trece pe lângă poarta lui Niczuly.