Mesajul Rapidului, după ce liderul galeriei giuleștene a fost eliberat din închisoare
Exclusiv Mircea Lucescu a spus lucrurilor pe nume, după ce Dan Șucu ar fi ales noul antrenor al Rapidului
Fără milă! Ce a scris presa din Grecia, după ce Răzvan Lucescu l-a "demis" pe "Împăratul" Fatih Terim
Rapid Rapid
1 - 0
Sepsi Sepsi
Sb 23.04.2022 21:00

Rapid - Sepsi 1-0. Victorie pentru giuleșteni, după golul superb al lui Rareș Ilie

23.04.2022, 23:00

• SuperLiga: CFR - Farul, sâmbătă, 21:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - Sepsi, sâmbătă, 21:00, DGS 2

Rapid a obținut o victorie importantă în etapa cu numărul șase din play-out-ul Ligii 1 în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 1-0, iar partida s-a desfășurat pe stadionul Giulești, într-o atmosferă superbă.

Partida dintre Rapid și Sepsi a început sub semnul echilibrului, fără prea multe ocazii de gol. Prima ocazie importantă a venit abia în minutul 15, când Ioniță a centrat foarte bine, însă balonul a fost respins de Mitrea.

Sepsi a replicat prin centrarea frumoasă a lui Bărbuț care a trecut însă printre Tudorie și Golofca, aceștia nereușind să trimită în poarta lui Horațiu Moldovan.

Covăsnenii au semnat o ocazie importantă în minutul 26, când Golofca i-a pasat lui Dumitrescu în careu, acesta a șutat, dar tentativa sa a fost blocată de portarul giuleștenilor.

Golofca a avut și el un șut bun câteva minute mai târziu, dar portarul de la Rapid a avut o nouă intervenție convingătoare.

Sepsi a dominat până la finalul primei reprize. Ștefănescu a șutat foarte bine la poarta lui Moldovan, dar stopper-ul lui Rapid a fost la datorie.

Rapid a început mai bine repriza secundă. Ioniță a șutat din alunecare, dar balonul a trecut peste poartă. Belu-Iordache putea înscrie un eurogol în minutul 50, când a șutat de la mare distanță. Niczuly a avut o intervenție splendidă și a respins mingea peste poartă.

Rapid putea marca în minutul 65, când Kait a centrat în careu, iar Vojtus a trimis cu capul pe lângă poartă.

Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 80, când Rareș Ilie a demontat de unul singur defensiva covăsnenilor și l-a lobat superb pe Niczuly.

Pe finalul partidei, în prelungiri, Ashkovski a fost aproape să restabilească egalitatea când a apărut foarte bine la o centrare și a trimis cu capul puțin pe lângă poarta lui Rapid.

VIDEO Rezumatul partidei Rapid - Sepsi 1-0

Rapid a reușit scorul campionatului în etapa trecută, 8-0, contra celor de la Gaz Metan, însă se pregătește de un meci mult mai greu contra celor de la Sepsi.

Trupa lui Cristiano Bergodi vine după victoria din Cupa României, 2-1, cu Universitatea Craiova, și speră să învingă pe noul stadion din Giulești și să reușească astfel să-i întreacă pe alb-vișinii în clasament.

În ultima confruntare dintre cele două, disputată la Mioveni, giuleștenii au scos un egal în prelungiri, după un gol marcat de Alex Ioniță. Pentru oaspeți, golul a fost marcat de Marius Ștefănescu.

Ocazie Sepsi

Ashkovski este aproape să marcheze, trimite cu capul, dar balonul trece puțin pe lângă poarta lui Moldovan.

Gol Rapid

Rareș Ilie demontează de unul singur apărarea lui Sepsi și îl marchează cu un lob superb în fața căruia Niczuly rămâne neputincios.