săpun
Reacția lui Cristi Săpunaru, după ce Rapid a încheiat un play-off ”de coșmar”: ”S-a pierdut totul”
cfr tragere
Posibilii adversari pentru CFR Cluj în preliminariile Conference League, după ce a terminat pe 2 în SuperLiga
razvan-lucescu
Răzvan Lucescu, unic în istoria de 98 de ani a lui PAOK! Cui i-a dedicat titlul: ”Boss, e pentru tine”
Poli Iasi Poli Iasi
2 - 3
Farul Farul
Vi 01.12.2023 20:00

Poli Iași - Farul 2-3. Trupa lui Gică Hagi a obținut prima victorie după 6 etape de campionat

01.12.2023, 22:11

• Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Poli Iași a pierdut, pe teren propriu, în fața celor de la Farul Constanța, scor 2-3, într-un meci din etapa a 18-a din SuperLiga.

Golurile din această partidă au fost marcate de Shayon Harrison (minutul 55) și Alin Roman (minutul 64) pentru ieșeni, respectiv Constantin Budescu (minutul 9), Rivaldinho (minutul 16) și Louis Munteanu (minutul 45+8).

Poli Iași - Farul Constanța 2-3

Prima repriză a fost dominată categoric de constănțeni, care au reușit să puncteze de trei ori pe tabelă. Astfel, Constantin Budescu (34 de ani) a marcat în minutul 9, în poarta goală, după o pasă decisivă a lui Rivaldinho (28 de ani).

Ulterior, în minutul 16, oaspeții au reușit să-și dubleze avantajul pe tabelă prin Rivaldinho, care a marcat cu o lovitură de cap din apropierea porții apărate de Silviu Lung (34 de ani), după ce a fost servit excelent de Ionuț Vînă (28 de ani).

În prelungirile primei reprize, Louis Munteanu (21 de ani) a marcat din nou pentru Farul Constanța în minutul 45+8, după ce a fost găsit în centrul careului de Constantin Budescu, care a trimis o pasă cu exteriorul spre atacantul dobrogenilor.

În actul secund, gazdele au forțat revenirea pe tabelă și au reușit să marcheze prin Shayon Harrison în minutul 56, care a introdus mingea în poarta adversă din câțiva metri. Ulterior, două minute mai târziu, același Harrison a șutat de la marginea careului de 16 metri, însă mingea a izbit bara din dreapta porții.

Gazdele nu au renunțat și au marcat din nou în minutul 64 prin Alin Roman (29 de ani), care a prins un șut puternic pe jos de la marginrea careului de 16 metri, care l-a învins pe Marian Aioani (24 de ani) pentru a doua oară în acest meci.

În cele din urmă, gazdele nu au mai reușit să marcheze și golul al treilea, iar partida s-a terminat cu victoria celor de la Farul Constanța, cu scorul de 3-2.

În urma acestui rezultat, Farul Constanța se află pe locul al 7-lea în clasamentul SuperLigii, cu 25 de puncte acumulate după 18 partide. De partea cealaltă, Poli Iași ocupă poziția a 12-a a ierarhiei, cu 19 puncte obținute după 18 runde.

VIDEO Rezumat Poli Iași -Farul Constanța, scor 2-3

"Fiecare meci devine foarte important. Am făcut multe greşeli până acum. Sper că de acum încolo să avem o reacţie foarte bună, şi să devenim mult mai pragmatici, mult mai atenţi la tot ce se întâmplă, pentru că chiar am primit goluri multe. Avem victorii puţine.

E o situaţie care normal că ne îngrijorează, normal că suntem preocupaţi, dar cred că trebuie să reacţionăm la toată situaţia asta. Va fi o luptă grea, dar cred eu că echipa are resurse să facă lucrurile astea.

Adversarul este foarte periculos, atât în deplasare cât şi acasă, pentru că are ritm, are intensitate în tot ce face.  E un adversar care e activ din minutul 1 până minutul 90. Joacă pe teren propriu. Încercăm să facem un meci complet, un meci foarte bun ca să venim cu ceva pozitiv la Constanţa.

Au crescut de la meci la meci, au făcut foarte bine în meciurile din deplasare, acasă au făcut la fel, au jucat bine. Atât timp cât marchezi trei goluri echipei CFR în sezonul acesta înseamnă că ceva au. Leo a făcut o muncă bună şi toţi cei din staff. Şi cred că au crescut şi ei de la meci la meci, aşa cum a făcut-o şi Galaţiul”, a spus Gică Hagi la conferința de presă.