dan alexa
Dan Alexa a retrogradat în Liga 3, la o lună după ce a fost numit antrenor principal
Exclusiv Verdictul dat în privința Rapidului, după înfrângerea cu Universitatea Craiova: ”Nu trebuie să ne mai ascundem”
sucu-14
Video&Foto Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova
Politehnica Iași Politehnica Iași
4 - 0
Dunărea Călăraşi Dunărea Călăraşi
Sb 11.05.2019 19:00

Poli Iași - Dunărea Călărași 4-0. Echipa lui Stoican face spectacol și se îndepărtează de zona retrogradării

11.05.2019, 19:55

• EHF European League: Skjern - Dinamo, marți, 19:45, DGS 2

• Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid, marți, 22:00, DGS 1

Poli Iaşi - Dunărea Călăraşi 4-0. Călăraşiul lui Alexa a căzut pe loc de baraj după înfrângerea la scor din Copou. Fără victorie acasă de cinci meciuri, Iaşiul a deschis scorul pe finalul primei reprize, prin Platini.

În repriza secundă, moldovenii au rezolvat partida în două minute. Teixeira a marcat din penalty după un henţ în careu, iar Cioinac a făcut 3-0 în urma unui corner. În prelungiri, Patrick Petre a driblat şi portarul pentru primul gol din acest sezon.

După 4-0 cu Călăraşi, Iaşiul are marţi meci la Mediaş, iar Călăraşiul cu Botoşani, în direct la Digi Sport și digisport.ro, pentru abonații RCS-RDS.

Știrea inițială

Partida de la Iași se anunță a fi una extrem de interesantă. În primul rând, trupa lui Dan Alexa este obligată să câștige pentru a încerca să părăsească zona minată a clasamentului. Dunărea ocupă înaintea rundei poziția a 6-a, care duce la ”baraj”, 21 de puncte, cu două mai puține față de FC Voluntari și cu patru sub Poli Iași, clasată acum pe locul 4.

Asta înseamnă că nici elevii lui Flavius Stoican n-au motive să stea liniștiți, un singur eșec aruncându-i în malaxorul retrogradării. În plus, Poli Iași are deja patru meciuri consecutive în play-out, fără victorie.

• 90+3 final

Final de meci.

• 90+2 g g

Goool Iași! Patrick Petre închide tabela de marcaj.

• 86 cg cg

Patrick Petre vede cartonașul galben.

• 80 s s

Iese Cioinac și intră Mihăiescu.

• 78 s s

Schimbare la Călărași. Iese Ammari și intră Keyta.

• 73 g g

Goool Iași! Cioinac duce scorul la 3-0, cu o lovitură de cap.

• 71 g g

Goool Iași! Teixeira transformă lovitura de la 11 metri.

• 69 p p

Penalty pentru Iași, după un henț făcut în careu de un jucător al lui Alexa.

• 58 oc oc

Ocazie mare pentru Călărași. Iancu bate foarte bine o lovitură liberă, însă mingea lovește transversala.

• 55 oc oc

Ocazie pentru Iași. Mihalache șutează periculos din interiorul careului mic, însă Straton respinge în corner.

• 46 cg cg

Souda vede galbenul.

A început repriza secundă.

Schimbare la Călărași. Iese Henderson și intră Honciu.

• 45+3 fr1

Pauză.

• 44 cg cg

Ammari vede cartonașul galben.

• 39 g g

Goool Iași! Platini deschide scorul după ce Patrick Petre îl lasă singur în preajma punctului de la 11 metri.

• 24 oc oc

Ocazie importantă pentru Iași. Nascimento șutează periculos de la aporximativ 16 metri, însă Straton este la post și respinge.

• 23 fm fm

Benzar șutează din interiorul careului, însă în blocajul lui Sin.

• 22 s s

Prima schimbare la moldoveni. Iese Burlacu, accidentat, și intră Patrick Petre.

• 3 oc oc

Prima ocazie a meciului le aparține celor de la Iași. Cioinac șutează bine, dar mingea trimisă de el este respinsă în corner de portarul advers.