Gicu Grozav și-a dat acordul și semnează: ”Lucrurile sunt rezolvate”
FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - AFC HERMANNSTADT SIBIU, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (12.05.2024)
FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (11.05.2024)
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
0 - 2
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Du 16.04.2023 18:15

Petrolul - U Cluj 0-2. Ardelenii le provoacă ”Lupilor galbeni” prima înfrângere în play-out

16.04.2023, 20:15

• Baraj SuperLigă: Botoșani - Mioveni, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 22:00, DGS 1

Petrolul și Universitatea Cluj s-au duelat în etapa cu numărul patru din play-out-ul SuperLigii, iar ardelenii s-au impus cu scorul de 2-0.

În urma victoriei de pe ”Ilie Oană”, cei de la ”U” Cluj le-au provocat celor de la Petrolul prima înfrângere din play-out.

Petrolul - ”U” Cluj 0-2, în etapa a patra a play-out-ului

Meciul a început cum nu se putea mai bine pentru ardeleni. Alex Chipciu a marcat în minutul 10, în timp ce Dan Nistor a dublat avantajul în minutul 16, cu un șut din interiorul careului mare.

În minutul 30, Gicu Grozav a venit cu replica. Șutul acestuia a lovit bara transversală. Prima parte a meciului s-a încheiat cu alte două ocazii semnate de Tescan și Jefferson.

În partea a doua a meciului au ieșit din nou în evidență Gicu Grozav, în minutul 50, Alex Chipciu, în minutul 71, și Jefferson, în minutul 77.

Meciul s-a încheiat cu victoria celor de la ”U” Cluj, care au rămas pe poziția a șasea în play-out, cu 23 de puncte.

De partea cealaltă, Petrolul se află pe locul al doilea în play-out, cu 27 de puncte.

VIDEO Rezumat Petrolul - ”U” Cluj 0-2

Știrea inițială

Petrolul - U Cluj, Live Video, ACUM, Digi Sport 1

Petrolul Ploiești traversează un moment foarte bun, iar elevii lui Florin Pîrvu au trei victorii din tot atâtea meciuri în play-out. În ultima rundă, prahovenii au trecut cu scorul de 2-0 de CS Mioveni și ocupă locul doi în clasament, cu 27 de puncte acumulate.

De cealaltă parte, Universitatea Cluj este pe locul 6 în play-out, primul deasupra liniei de retrogradare. Trupa lui Ioan Ovidiu Sabău are o victorie și două eșecuri până acum, iar în ultima etapă a cedat pe teren propriu, scor 1-3, împotriva celor de la U Craiova 1948

Ocazie Petrolul Ploiesti

Jefferson șutează în brațele lui Gorcea.