darius olaru
Video Darius Olaru a oferit declarația serii, iar apoi s-a dat de gol fără să vrea despre viitorul la FCSB
CLUJ-NAPOCA: CFR CLUJ - CELTIC FC, Uefa Champions League
Dan Petrescu a explicat care a fost diferența dintre FCSB și CFR Cluj în acest sezon
LIVE Digi Sport Matinal
Viitorul Viitorul
3 - 2
Hermannstadt Hermannstadt
Du 28.07.2019 22:00

Viitorul - Hermannstadt 3-2. Racheta lui Ciobanu și călcâiul lui Stoica, cele mai frumoase goluri ale sezonului

28.07.2019, 22:50

• Premier League: Man. United - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

S-au marcat goluri de pus în ramă la Viitorul - Hermannstadt, din etapa a treia. După 0-0 la pauză, cele două echipe s-au dezlănțuit în repriza secundă. Țîru a deschis scorul, după un corner, însă câteva minute mai târziu, sibienii au cerut penalty la intervenția lui De Nooijer asupra lui Petrescu.

Drăguș a ratat apoi o ocazie imensă, după ce a preferat să șuteze în loc să-i paseze lui Eric, care era liber. Viitorul și-a dublat avantajul în minutul 63, când Eric a marcat golul 62 în Liga 1 și este la două lungimi de recordul lui Wesley, care e cel mai bun marcator străin din istoria campionatului românesc.

Viitorul - Hermannstadt 3-2

Apoi, Viitorul a mai ratat o șansă mare, la voleul lui Ciobanu. Sibienii au înscris și ei, după ce portarul Viitorului a respins greșit, însă a urmat apoi poate cel mai frumos gol al acestui început de sezon. Ciobanu a executat o lovitură liberă ca din tun, iar "racheta" sa l-a învins pe Cristiano.

Până la final, Hermannstadt a redus din diferența, printr-o nouă superexecuție cu călcâiul a lui Stoica. Tsoumou a ratat ultima ocazie a meciului, care s-a terminat cu victoria Viitorului, scor 3-2. Constănțenii au punctaj maxim după 3 etape.

Jucătorii Viitorului nu au timp de pauză. Au meci în Liga 1 la numai trei zile după înfrângerea suferită în Belgia. Campioana din 2017 primeşte vizita lui FC Hermannstadt astăzi, de la ora 21:00, în direct la Digi Sport 1.

Viitorul a înscris de şase ori în primele două etape ale Ligii 1, dar tot atâtea goluri a primit în această săptămână, de la Gent. Învinşi de belgieni în preliminariile Europa League, jucătorii lui Hagi speră să se revanşeze printr-o victorie cu FC Hermannstadt. Îşi doresc cu orice preţ să revină pe primul loc, mai ales că sibienii nu şi-au trecut în cont niciun punct în acest sezon.

"Un meci destul de dificil, cu o echipă foarte bună. Chiar dacă au avut două rezultate negative eu zic că vor fi montaţi şi vor încerca să-şi repare greşelile. Noi vrem să ne facem jocul şi să luăm cele trei puncte", a declarat Denis Drăguş.

"Va fi o partidă dificilă, mai ales că noi venim după acest meci din Belgia. Am făcut şi foarte mult pe drum, dar noi, dacă suntem mental bine, sunt sigur că vom face un meci bun", a spus şi Marco Dulca.

Viitorul s-a apărat perfect cu Dinamo şi Chindia. Constănţenii speră să reuşească o performanţă similară şi contra sibienilor.

Viitorul - FC Hermannstadt va fi astăzi, de la ora 21:00, în direct la Digi Sport 1. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro şi m.digisport.ro.

• 90+4 fr2

Final de meci. Viitorul învinge Hermannstadt și are punctaj maxim după 3 etape.

• 90+3 oc oc

Tsoumou ratează ultima șansă a meciului, după ce primește o pasă perfectă de la Blănaru.

• 90 cg cg

Boboc primește cartonaș galben.

• 89 g g

GOOOOOOL Hermannstadt! După un corner bătut de Jo, Stoica reia cu călcâiul, din săritură și marchează un gol superb.

• 85 s s

Tsoumou intră în locul lui Caiado.

• 80 g g

GOOOOOL Viitorul! Ciobanu execută o lovitură liberă incredibil, cu un șut-bombă care se oprește în vinclu.

• 75 g g

GOOOOOL Hermannstadt! Mățel trage la poartă, de la distanță, portarul boxează, iar Yazalde urmărește mingea și trimite un lob în plasă.

• 71 s s

Dulca intră în locul lui Calcan.

• 70 oc oc

Drăguș centrează de pe stânga, iar Ciobanu trage din voleu, dar portarul lui Herman reține.

• 69 oc oc

Ocazie mare a celor de la Hermannstadt. Mățel centrează de pe dreapta, iar Yazalde trimite cu capul din câțiva metri, dar ratează execuția.

• 63 g g

GOOOOOL Viitorul! După o combinație cu Calcan, Eric trimite în poartă și marchează golul 62 în Liga 1.

• 62 s s

Yazalde intră în locul lui Buzan.

• 62 s s

Blănaru intră în locul lui Debeljuh.

• 59 oc oc

De Nooijer îi pasează perfect lui Drăguș, care intră în careu și preferă să șuteze la colțul lung, deși Eric era liber în fața porții.

• 58 fm

Hermannstadt cere penalty, după ce De Nooijer i-a pus mâna în piept lui Petrescu, în careu.

• 51 s s

Houri intră în locul lui Tîrcoveanu.

• 51 g g

GOOOOOOL Viitorul! Eric execută un corner, Ghiță deviază cu capul, iar Țîru împinge mingea în plasă, din apropiere.

Începe repriza secundă.

• 45+3 fr1

La pauză, Viitorul și Hermannstadt sunt la egalitate, 0-0.

• 45+2 oc oc

De Nooijer e lansat perfect în careu de Târcoveanu, dar olandezul dorit de FCSB își face preluarea prea lungă și portarul are timp să iasă și să rețină din fața sa.

• 38 s s

Denis Drăguș intră în locul lui George Ganea.

• 36 cg cg

Buzan primește cartonaș galben.

• 34 oc oc

Șutul lui Jo Santos, din lovitură liberă, e respins de Tordai.

• 22 oc oc

Calcan trimite un șut cu efect, cu exteriorul, din pasa lui Eric, dar mingea trece pe lângă.