Capture
10.000 de bilete vândute într-o singură oră! Anunțul făcut de Mihai Stoica despre meciul cu CFR Cluj
mihai-rotaru7
Mihai Rotaru, în culmea fericirii după succesul cu Rapid: ”Te iubesc, dar nu ca pe o victorie în minutul 90”
Ce a titrat L'Equipe, după înfrângerea PSG-ului cu Borussia Dortmund din semifinalele Champions League
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
1 - 3
Lu 03.08.2020 21:30

Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-3. În "finala campionatului", ardelenii au întors scorul și au luat al șaselea titlu

03.08.2020, 21:20

• BASCHET: Fenerbahce - Monaco, miercuri, 20:45, DGS 3

• Champions League: Borussia Dortmund - PSG, miercuri, 22:00, DGS 1

Universitatea Craiova a ratat șansa să ia titlul după 29 de ani. În "finala campionatului", cu CFR Cluj, Nistor a deschis scorul după numai 10 minute, iar oltenii visau cu ochii deschiși.

Ba mai mult, au continuat să atace, iar Mihăilă și Cosic au avut ghinion. CFR a egalat în minutul 36, după o fază specialitatea casei: corner Deac și cap Vinicius.

Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-3. Oltenii au ratat primul titlu după 29 de ani

Craiovenii au ratat apoi cea mai mare șansă a meciului, prin Nistor, al cărui șut a trecut razant cu bara. Până la finalul primei reprize, CFR a mai trecut o dată pe lângă gol, iar apoi a cerut un penalty la un șut al lui Deac în mâna lui Vătăjelu.

Și clujenii au ratat imens chiar la ultima fază a primei reprize, când Pigliacelli a fost la post. În partea secundă, același portar italian a reținut șutul lui Chipciu.

Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-3. Ardelenii obțin al șaselea lor titlu și al treilea la rând

Ardelenii le-au dat o lovitură dură oltenilor prin golul lui Boli, care a profitat de bâlbâielile lui Vlădoiu și Cosic. Când trupa lui Bergodi se străduia să egaleze, arbitrul a dat penalty pentru CFR Cluj la un duel Cosic - Vinicius, iar Deac a transformat.

La 1-3, oltenii știau că nu mai au ce pierde și s-au aruncat în atac, dar Koljic a trimis peste poartă, iar Arlauskis a "zburat" spectaculos în fața lui Burcă. Ultima șansă a meciului i-a aparținut lui Baiaram, iar Craiova - CFR s-a terminat 1-3. După acest rezultat, ardelenii au obținut al șaselea titlu din istoria clubului și al treilea consecutiv.

VIDEO cu rezumatul meciului:

CeX-ul FRF, care s-a reunit de urgență astăzi, a decis că partida va fi cu adevărat o finală. În caz că meciul se va încheia la egalitate, vor urma prelungiri (două reprize de 15 minute). În caz că nicio echipă nu se va desprinde, se vor executa lovituri de la 11 metri.

LIVE VIDEO Universitatea Craiova - CFR Cluj, ora 20:30, pe Digi Sport 1 Echipele de start

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Cosic, Acka, Văteljelu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Bărbuț, Koljic, Mihăilă
Rezerve: Popescu - Mitran, Bălașa, Ivanov, Qaka, Ivan, Gustavo, Baiaram, Nițu

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Vincius, Boli, Camora – Itu, Bordeianu, Deac – Omrani, Rondon, Joca
Rezerve: Rus - Cestor, Burcă, Hoban, Luis Aurelio, Chipciu, Pereira, Petrlia, Costache

Finală adevărată! Prelungiri și penalty-uri la Universitatea Craiova - CFR Cluj, dacă scorul va fi egal

Universitatea Craiova și CFR Cluj se vor întâlni, în ceea ce toată lumea a numit ”finala campionatului”, luni, de la orele 20:30ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS și pe aplicația Digi Online.

CeX-ul FRF, care s-a reunit de urgență astăzi, a decis că partida va fi cu adevărat o finală. Hotărârea a fost luată în unanimitate de către toți membrii.

Astfel, în caz că meciul se va încheia la egalitate, vor urma prelungiri (două reprize de 15 minute). În caz că nicio echipă nu se va desprinde, se vor executa lovituri de la 11 metri.

Decizia a fost luată din cauza meciului Astra Universitatea Craiova, care nu s-a jucat după ce giurgiuvenii au avut un caz de coronavirus. În cazul unui egal la meciul de astăzi, România nu ar fi știut cine e campioană, în contextul în care ierarhia trebuie comunicată la UEFA până pe 3 august.

UPDATE 17:00 Oltenii nu acceptă un eșec în această seară. Mesajul afișat pe "Oblemenco" înaintea finalei cu CFR Cluj. Vezi toate detaliile AICI.

UPDATE 13:28: Cum ar putea arăta echipa de start a CFR-ului pentru meciul cu Universitatea Craiova. Vezi toate detaliile AICI.

UPDATE 12:30: Întrebat dacă Dan Petrescu va fi prezent la acest meci, Bogdan Mara a răspuns: ”Nu ajunge”. Mihai Rotaru are, însă, alte informații. (Vezi toate detaliile AICI)

UPDATE 12:29: Oltenii vor să câștige meciul cu Astra la ”masa verde”. În acest caz, cu o victorie sau un egal în fața CFR-ului ar fi campioni astăzi. Bogdan Mara (Vezi toate detaliile AICI)

UPDATE 12:23: Marius Șumudică știe ce se va întâmpla cu meciul Astra - Craiova. Vezi toate detaliile AICI

UPDATE 11:16: Gică Craioveanu s-a întors în Bănie pentru a asista pe viu la meciul cu CFR Cluj (Vezi toate detaliile AICI)

Meciul care va decide campioana din Liga 1 se va juca în Bănie, pe ”Ion Oblemenco”. CFR Cluj este la un singur meci distanță de al treilea titlu la rând, dar are în fața singurul adversar care i-a pus probleme în acest play-off. Craiova poate câștiga titlul dacă nu va pierde în fața ardelenilor.

Acest lucru stă la mâna CEx-ului care va avea loc astăzi. Acolo se poate decide și dacă meciul dintre Astra și Craiova se va disputa indiferent dacă va influența sau nu campioana.

În cazul lui CFR, lucrurile sunt simple. Cu o victorie, ardelenii vor câștiga matematic al șaselea titlu din istorie și al treilea consecutiv.

Hațegan va arbitra Craiova - CFR, în direct la Digi Sport

Pentru partida decisivă din Bănie, CCA l-a delegat pe cel mai bine cotat arbitru român, Ovidiu Hațegan (40 de ani).

Arădeanul Ovidiu Hațegan va fi ajutat la cele două linii de Octavian Șovre și Vasile Marinescu, în timp ce al patrulea oficial a fost desemnat Radu Petrescu. Observatorul partidei va fi Aron Huzu.

• 90+4 fr2

Final de meci. Craiova - CFR se termină 1-3.

• 90+4 oc oc

Ocazie Craiova. După un corner, Baiaram reia cu capul puțin peste transversală.

• 90+1 cg cg

Pereira primește cartonaș galben.

• 87 oc oc

Ocazie Craiova. Centrarea lui Vătăjelu e respinsă spectaculos de Arlauskis din fața lui Burcă.

• 85 s s

Pereira intră în locul lui Omrani.

• 85 s s

Luis Aurelio intră în locul lui Bordeianu.

• 84 oc oc

Ocazie Craiova. După o lovitură liberă, Koljic reia periculos cu capul, dar puțin peste poartă.

• 77 gp gp

GOOOOOL CFR! Deac transformă lovitura de pedeapsă.

• 76 p p

Penalty pentru CFR, după un duel între Cosic și Vinicius, aflat la limita offside-ului.