FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - AFC HERMANNSTADT SIBIU, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (12.05.2024)
CFR, Rapid și U Cluj ”se bat” pe fotbalistul-revelație din SuperLiga
Celtic v CFR Cluj - UEFA Europa League - Group E - Celtic Park
Neil Lennon a luat decizia, după ce Hibernian a intrat pe fir ca să-l deturneze de la Rapid
cupa romaniei trofeu logo
Corvinul Hunedoara - Oțelul Galați, LIVE VIDEO, 20:30, la Digi Sport 1. Duel final pentru trofeu și Europa League. ECHIPELE
LIVE Cupa Romaniei: Corvinul Hunedoara-Otelul Galati
Finala
Hermannstadt Hermannstadt
2 - 2
Academica Clinceni Academica Clinceni
Sb 29.08.2020 19:00

Hermannstadt - Academica Clinceni 2-2. Final nebun la Sibiu: s-au marcat două goluri în prelungiri!

29.08.2020, 19:40

• Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

Hermannstadt și Academica Clinceni au remizat, scor 2-2, în a doua etapă din Liga 1. Ultimele două goluri s-au marcat în minutele 90+1 și 90+5.

Academica Clinceni a început în ofensivă meciul cu Hermannstadt, iar Cristian Dumitru a trecut pe lângă deschidere scorului, în minutul 7. Puștiul care tot face naveta între Academica și FCSB a reluat cu capul din marginea careului, dar balonul a lovit bara.

Hermannstadt a rezistat și a reușit să deschidă scorul după prima jumătate de oră. Petrișor Petrescu a centrat perfect în șase metri, iar Adrian Bălan a împins mingea în plasă, cu talpa. Oaspeții au reclamat un henț înainte ca Bălan să înscrie, dar centralul Marius Avram a validat golul, după ce asistentul Mircea Orbuleț a făcut semn că jocul poate continua.

Alexandru Boiciuc putea egala în startul reprizei secunde, când a scăpat singur cu portarul advers. Boiciuc a șutat puternic din interiorul careului, dar mingea l-a izbit în figură pe Cristiano și nu a intrat în poartă. Academica a egalat în cele din urmă în minutul 67, când căpitanul Răzvan Patriche a rezolvat o formalitate, după o bară a colegilor săi.

Meciul se îndrepta spre o remiză, dar Fabio Fortes a dat lovitura în minutul 90+1! Sibienii erau siguri că vor câștiga meciul, dar Marian Șerban a egalat incredibil în minutul 90+5, iar cele două formații și-au împărțit punctele.

Meciul Hermannstadt - Academica Clinceni, din cadrul etapei a doua a Ligii 1, se dispută ACUM și poate fi urmărit în direct pe Digi Sport 1 și în aplicația Digi Online, de către abonații RCS-RDS.

Hermannstadt s-a întărit în această vară, reușind să transfere jucători precum Claudiu Belu, Adrian Scarlatache sau Soni Mustivar, și a început cu un egal noua stagiune, 1-1 pe Arena Națională, împotriva lui Dinamo.

LIVE VIDEO Hermannstadt - Academica Clinceni, de la 18:00, pe Digi Sport 1

De partea cealaltă, Academica Clinceni, formație care a rămas fără Alexandru Albu, Gabi Matei, Robert Ion, Adrian Șut sau Jakub Vojtus, jucători de bază anul trecut, a pierdut etapa trecută, 1-2 cu CFR Cluj, meci în care, totuși, a arătat un joc solid.

În ultimele săptămâni, Academica Clinceni a reușit să acopere locurile lăsate libere de fotbaliștii plecați, transferând jucători precum Florin Gardoș, Alexandru Boiciuc, Cristi Dumitru, împrumutat de la FCSB, sau Ciprian Gliga.

LIVE VIDEO Hermannstadt - Academica Clinceni, echipele probabile

• Hermannstadt: Cristiano - Vodă, Scarlatache, Stoica, Bușu - Pires, Dâlbea - Belu, Jo Santos, Buzan, Fortes
  • Clinceni: Vâlceanu - Pașov, Jutric, Patriche, Dobrescu - Achim, Cebotaru, Ventura, Dumitru, Markovic, Boiciuc
  • 90+5 final

Fluier final! Meciul se termină după golul de 2-2 marcat de Academica Clinceni.

• 90+5 g g

GOOOL! Ce final nebun! Marian Șerban egalează incredibil la ultima fază și salvează un punct pentru Academica Clinceni.

• 90+1 g

GOOOL! Fabio Fortes înscrie primul său gol în Liga 1 și poate decide acest meci!

• 80 s s

Schimbare la gazde: Intră Fabio Fortes, iese Adrian Bălan.

• 77 s s

A patra mutare la Clinceni: Intră Paul Pârvulescu, iese Florin Achim.

• 77 s s

A treia schimbare la Clinceni: intră Asen Chandarov, iese Alexandru Boiciuc.

• 75 s s

Intră David Caiado, iese Petrișor Petrescu.

• 75 s s

Intră Sorin Bușu, iese Raul Opruț.

• 75 s s

Schimbare la gazde: intră Soni Mustivar, iese Romario Pires.

• 67 g g

GOOOL! Răzvan Patriche egalează la Sibiu. Mingea a ricoșat norocos după o bară a ilfovenilor, iar căpitanul oaspeților a trimis puternic în plasă.

• 63 s s

A doua schimbare la oaspeți: intră Ciprian Gliga, iese Eugeniu Cebotaru.

• 62 s s

Schimbare la oaspeți: intră Marian Șerban, iese Cristian Dumitru

• 57 s s

Prima schimbare a meciului. Intră Andrei Sîntean, iese Alexandru Vodă.

• 54 oc oc

Ocazie mare pentru Academica Clinceni. Alexandru Boiciuc a scăpat singur cu portarul advers, dar șutul său l-a izbit în figură pe Cristiano. Rămâne 1-0 pentru Hermannstadt, iar portarul Cristiano are nevoie de îngrijiri medicale.

• 46 sr2 sr2

S-a reluat meciul.

• 45+3 fr1

Pauză la Sibiu. Gazdele conduc cu 1-0.

• 44 oc oc

Ocazie pentru Hermannstadt. Vâlceanu respinge în lateral execuția lui Vodă. Jo a încercat apoi să înscrie din foarfecă, dar fără succes.

• 31 oc oc

La un pas de egalare! Boiciuc a reluat pe lângă poartă dintr-o poziție ideală.

• 27 g g

GOOOL! Adrian Bălan înscrie ca un vârf autentic, din șase metri, cu talpa. Oaspeții au solicitat un henț înainte ca Petrișor Petrescu să centreze pentru Bălan, dar golul a fost validat.

• 7 oc oc

Bară! Cristian Dumitru a trimis cu capul din marginea careului, dar mingea a lovit stâlpul din stânga lui Cristiano. Rămâne 0-0.