Mircea Sandu
Mircea Sandu, mesaj pentru Gigi Becali după ce FCSB a câștigat titlul: ”Chiar dacă s-a oferit la Liverpool, e greu”
gigi-becali
Exclusiv Gigi Becali, sfătuit să îl transfere urgent pe Denis Alibec. ”Singurul jucător care poate face asta”
Rencontre de football en ligue 1 Uber Eats - Paris Saint-Germain (PSG) contre Nice ŕ Paris
Ce lovitură! A antrenat în Ligue 1 și a fost convins să vină în SuperLigă
FCSB FCSB
1 - 1
Botoşani Botoşani
Sb 04.07.2020 21:00

FCSB - FC Botoșani 1-1. Încă un pas greșit al gazdelor, într-un meci nebun, cu supergoluri și două eliminări

04.07.2020, 21:50

• SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

FCSB a făcut încă un pas greșit. În meciul cu FC Botoșani, Coman l-a pus la încercare pe Pap din lovitură liberă, în minutul 3, însă nu a mai ratat ținta după 10 minute, din lovitură liberă.

Gazdele au rămas în 10 oameni din minutul 16, după ce Iulian Cristea a primit roșu direct la un fault asupra lui Haruț. Același Haruț l-a evidențiat pe Andrei Vlad, iar imediat moldovenii au egalat, după un eurogol al lui Țigănașu.

FCSB - Botoșani 1-1. Încă un pas greșit al roș-albaștrilor în lupta la titlu

Egalitatea numerică s-a restabilit în minutul 31, după eliminarea lui Eriko Papa. Imediat după aceea, Florin Tănase și-a încercat norocul din lovitură liberă, dar Pap a fost pe fază. În startul părții secunde, Ashkovski a ratat și el, iar Petre n-a reușit să dea gol de două ori în interval de câteva secunde.

Dennis Man a ieșit și el la rampă, dar nu l-a putut învinge pe Pap, apoi Moruțan n-a nimerit poarta. Puștiul Cîmpanu a executat o lovitură liberă direct în brațele lui Vlad, însă FCSB a fost aproape de victorie în minutul 86, când Tănase a ratat exasperant.FCSB - Botoșani s-a terminat 1-1.

Meciul dintre FCSB și FC Botoșani poate fi urmărit, de la 20:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS și pe aplicația Digi Online.

FCSB nu își mai permite pași greșiți în campionat după înfrângerea cu Astra, scor 3-2. Ieșită din lupta pentru titlu, vicecampioana ”țintește” locurile de Europa League, iar pentru asta are nevoie de victorie împotriva celor de la FC Botoșani, echipă aflată la egalitate de puncte cu FCSB, 27.

În prezent, Astra ocupă locul trei în Liga 1, dar nu deține licența pentru a merge în cupele europene.

Pentru FCSB ar mai exista și varianta Cupei României pentru un loc în competițiile europene, acolo unde au mari șanse de a ajunge în finală după meciul tur cu Dinamo, câștigat la scor de neprezentare, 3-0.

FC Botoșani, victorie la Mediaș

Moldovenii au un moral bun după prima victorie din play-out, scor 2-0 pe terenul lui Gaz Metan Mediaș. Cu o victorie, Botoșaniul poate urca pe locul trei, cu 30 de puncte. Marius Croitoru nu se poate baza în această partidă pe Jonathan Rodriguez, jucătorul depistat pozitiv cu noul coronavirus și internat în spital.

Valeriu Iftime: ”Rodriguez este deja la spital”

„Rămâne pentru mine o pierdere pentru că voiam să fie pregătit pentru meciul de sâmbătă.

Rodriguez este deja luat la spital. Ce să fac acum? El oricum nu juca la noi, a venit târziu. E un mare ghinion pentru el că a fost depistat pozitiv. El nu va juca. Echipa sigur că pierde într-un fel și altul. Sper să îi găsească înlocuitorul potrivit și să îl ajute Dumnezeu să se facă sănătos și să revină”, a spus Valeriu Iftime, pentru Digi Sport.

• 87 oc oc

Ocazie FCSB. Vînă îl lansează pe Crețu pe dreapta, care centrează în careu, iar Cristi Dumitru trimite cu capul peste poartă.

• 86 oc oc

Ocazie uriașă FCSB. O combinație dintre Dennis Man, Popescu și Tănase e finalizată de ultimul, dar Pap respinge.

• 82 oc oc

Ocazie Botoșani. Cîmpanu execută o lovitură liberă, dar Vlad prinde.

• 81 cg cg

Crețu primește cartonaș galben.

• 75 s s

Mendoza intră în locul lui Ashkovski.

• 74 oc oc

Ocazie FCSB. Moruțan șutează din poziție centrală, dar pe lângă poartă.

• 70 s s

Vînă intră în locul lui Petre.

• 69 s s

Alexandru George Cîmpanu intră în locul lui Keyta.

• 69 s s

Cîmpanu intră în locul lui Keyta.

• 66 oc oc

Ocazie FCSB. Dennis Man interceptează o minge, pătrunde pe dreapta, intră în careu și șutează din unghi, dar Pap resinmge.

• 60 cg cg

Șeroni primește cartonaș galben.

• 54 s s

Cristian Dumitru intră în locul lui Florinel Coman.

• 50 oc oc

Ocazie FCSB. Petre șutează din unghi, dar Pap respinge. Faza continuă, iar mingea ajunge din nou la Petre, dar atacantul trimite peste poartă din centrul careului.

• 48 oc oc

Ocazie Botoșani. Ashkovski pătrunde pe dreapta, driblează scurt și șutează, dar dar Vlad respinge.

• 32 oc oc

Ocazie FCSB. Tănase șutează din lovitură liberă, dar Pap respinge.

• 31 cgr cgr

Eliminare Botoșani. Enriko Papa primește al doilea galben pentru un fault la Coman.

• 22 g g

GOOOOOOL Botoșani! Florescu bate pe jos un corner, mingea e respinsă până la Țigănașu, care înscrie de la aproape 30 de metri!

• 18 oc oc

Ocazie Botoșani. Haruț execută superb o lovitură liberă, dar Andrei Vlad respinge.

• 16 cr cr

Eliminare FCSB. Haruț îl lansează pe Keyta, care scapă spre poartă, dar e întâmpinat de Iulian Cristea, care îl faultează și este eliminat direct.

• 13 g g

GOOOOOL FCSB! Coman deschide scorul, după o combinație cu Man și Olaru.

• 12 cg cg

Papa primește cartonaș galben.

• 3 oc oc

Ocazie FCSB. Florinel Coman îl pune la încercare pe portarul Pap, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri.