Duckadam
Exclusiv Helmut Duckadam s-a convins: capitolul la care a excelat FCSB, noua campioană a României
FOTBAL:PREZENTARE SERGIU BUS LA FCSB (14.07.2020)
Exclusiv ”Dacă vine Gigi Becali cu un milion?”. Laszlo Dioszegi a dat răspunsul și și-a anunțat decizia finală

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

VIDEO FCSB - Dunărea Călăraşi 2-0 | FCSB revine pe primul loc în Liga I, după un meci spectaculos cu nou-promovata Dunărea Călărași. Roș-albaștrii n-au mai pierdut de doi ani un duel pe teren propriu în campionat.

Pe stadionul din Voluntari, FCSB a obţinut prima victorie după două etape împotriva nou-promovatei Dunărea Călăraşi şi este din nou lider în Liga I. Bălgrădean a avut o intervenţie perfectă în primul minut, iar roş-albaştrii au deschis scorul la prima ocazie. Dennis Man a marcat în minutul 8. Keyta a irosit o şansă uriaşă de a egala după o jumătate de oră. FCSB a dat replica a imediat, prin Rusescu şi Tănase. Man putea reuşi "dubla" în minutul 37, însă mingea a trecut pe lângă. Rusescu a obţinut penalty, iar Tănase l-a executat perfect în ultimele secunde din prima repriză.

Bourceanu a intrat degeaba în ultimul minut regulamentar de joc impotriva fostei sale echipe. FCSB s-a impus cu 2 la 0 și rămâne neînvinsă pe teren propriu în campionat din octombrie 2016.

FCSB FCSB
  • 90+3 final final

FINAL DE MECI. FCSB câştigă partida cu Dunărea Călăraşi, scor 2-0, şi a revenit pe primul loc.

• 90+2 fm

Alexandru Stan trage de la marginea careului, mingea se scurge pe lângă poarta lui Straton.

• 90 s s

A ieşit Kanda, a intra Bourceanu.

• 89 oc oc

Ocazie FCSB. Man a încercat să dea gol din corner, Straton a respins în corner.

• 84 fm

Fază de atac a celor de la FCSB. Dennis Man trage de la 30 de metri, mingea trece pe lângă poarta lui Straton.

• 79 s s

A ieşit Coman, a intrat Teixeira.

• 78 oc oc

Ocazie FCSB. Romario Benzar trage puternic din unghi, Straton reuşeşte să respingă.

• 74 cg cg

Dorosavlevici este avertizat.

• 71 fm

Fază superbă a roş-albaştrilor, însă pasa lui Moruţan îl găseşte în poziţie de offside pe Ovidiu Popescu.

• 58 oc oc

Încă o ocazie pentru Dunărea Călăraşi. Bălgrădean respinge în lateral, o lovitură de cap.

• 55 oc oc

Ocazie imensă pentru Dunărea Călăraşi. Ndiaye trage din interiorul careului, mingea a lovit bara porţii apărate de Bălgrădean.

Schimbare la FCSB. A ieşit Tănase, a intrat Gnohere.

A început a doua repriză.

FINAL DE REPRIZĂ. FCSB conduce cu 1-0.

• 45 gp gp

GOOOOL FCSB. Florin Tănase a înscris din penalty.

• 43 p p

PENALTY pentru FCSB. Ispas l-a lovit pe Rusescu.

• 37 oc oc

Ocazie imensă FCSB. Man încearcă o execuţie de fineţe, însă mingea trece de puţin pe lângă poarta lui Straton.

• 36 fm

Kanda profită de o eroare a lui Ovidiu Popescu, şutul său trece pe lângă poarta lui Bălgrădean.

• 33 oc oc

Replică fulger a celor de la FCSB. Dublă ocazie Rusescu şi Tănase.

• 33 oc oc

Ocazie imensă imensă pentru Dunărea Călăraşi. Keyta trage de la 20 de metri, mingea trece de puţin pe lângă vinclul porţii apărate de Bălgrădean.

• 30 oc oc

Tănase trage de la 20 de metri, însă şutul acestuia a fost deviat în corner de Dobrosalevici.

• 26 oc

Bâlbaială în careul FCSB, însă Walace nu profită de şansa avută.

• 23 fm

Contracatac al celor de la Dunărea Călăraşi. Kanda a fost lansat de Ndiaye, dar centrarea acestuia a fost greşită.

• 21 oc oc

Ocazie pentru FCSB. Florinel Coman execută o lovitură de la 30 de metri, lateral stânga, Straton a respins în faţă. Din fericire pentru goalkeaperul Dunării Călăraşi, coechipierii săi au reuşit să respingă.

• 18 cg cg

Keita este avertizat.

• 15 fm

Şut de la distanţă al lui Nedelcu, mingea trece mult peste poarta lui Straton.

• 12 fm fm

Corner de pe partea stângă executat de Florinel Coman, Bălaşa se înalţă, însă mingea trece peste poarta lui Straton.

• 8 g g

GOOOL FCSB. Roş-albaştrii au deschis scorul la prima ocazie avută la poarta celor de la Dunărea Călăraşi. Nedelcu a centrat în careu, Man a reluat cu capul, dar Straton a reuşit să respingă în primă fază. Mingea a revenit la Man, iar mijlocaşul celor de la FCSB nu a mai ratat ţinta din câştiva metri.

• 1 oc oc

Prima ocazie a meciului aparţine celor de la Dunărea Călăraşi. M. Ndiaye a scăpat singur cu Bălgrădean, dar portarul roş-albaştrilor a reuşit să reţină balonul.