Neil Lennon a luat decizia, după ce Hibernian a intrat pe fir ca să-l deturneze de la Rapid
Preston North End FC v Leicester City FC David Nugent Neil Lennon and Jobi McAnuff ahead of the Preston North End FC v L
Exclusiv Reacția lui Mircea Lucescu după ce Dan Șucu l-ar fi ales pe Neil Lennon antrenor la Rapid
Tennis: US OPEN
Simona Halep, prima reacție după ce a abandonat în primul tur de la Trophee Clarins
LIVE Fotbal Club
Botoşani Botoşani
0 - 2
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Du 19.07.2020 20:30

FC Botoșani - Universitatea Craiova 0-2. Cu două goluri din penalty, oltenii mărșăluiesc spre titlu

19.07.2020, 20:25

• Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

La Botoșani, liderul Universitatea Craiova a avut două ocazii mari în debutul meciului, prin Koljic și Acka.

Moldovenii au replicat prin Carlone, care nu a nimerit poarta. Cosic a avut o șansă mare, dar Pap a respins de pe linia porții. Până la pauză, botoșănenii au cerut penalty la Chindriș, însă la aceeași fază, Dugandzic a fost blocat de Pigliacelli.

FC Botoșani - Universitatea Craiova 0-2. Oltenii fac încă un pas uriaș spre titlu

Botoșănenii au avut o șansă uriașă în debutul reprizei secunde, prin Ashkovski, iar apoi Nistor a irosit și el o ocazie mare pentru Universitatea. Craiovenii au presat, dar Bancu și Koljic nu au avut noroc.

În minutul 77, cel mai lăudat jucător al botoșănenilor, Chindriș, a făcut penalty, iar Cicâldău a transformat. Trupa lui Croitoru a încercat să egaleze prin rezerva Keyta, dar Pigliacelli a fost la post.

În minutul 80, oltenii au avut două ocazii în aceeași fază de atac, prin Baiaram și Bancu, apoi Pap l-a blocat excelent pe Koljic. În prelungiri, același Chindriș a mai făcut un penalty, iar Gustavo a stabilit scorul final, Botoșani - Craiova 0-2.

Oltenii au făcut astfel un nou pas uriaș către primul titlu după 29 de ani. Cu două etape înainte de final, Craiova e lider, cu 4 puncte peste CFR Cluj, încă campioana în exercițiu are un meci mai puțin disputat.

Meciul FC Botoșani - Universitatea Craiova, din cadrul etapei a opta a play-off-ului Ligii 1, se dispută duminică, de la ora 19:30, și poate fi urmărit în direct pe Digi Sport 1 și în aplicația Digi Online, de către abonații RCS-RDS.

Universitatea Craiova este lider în Liga 1 și se poate desprinde la patru puncte de CFR Cluj, formație care nu a jucat în această etapă, când urma să întâlnească FCSB, din cauza infectării cu COVID-19 a lui Adrian Păun. Adversarul oltenilor de duminică, FC Botoșani, se află pe locul patru, cu 29 de puncte.

LIVE VIDEO FC Botoșani - Universitatea Craiova, de la ora 19:30, pe Digi Sport 1

FC Botoșani vine la meciul cu Universitatea Craiova după două rezultate de egalitate consecutive, cu FCSB și Astra, având o singură victorie de la reluarea Ligii 1, cu Gaz Metan Mediaș, 2-0, în urmă cu trei etape.

Universitatea Craiova, în schimb, a avut un parcurs perfect în cele cinci etape disputate după pauza forțată, rezultate ce i-au oferit prima șansă la titlu în prezent.

În cele trei meciuri directe disputate în acest sezon s-au înregistrat un rezultat de egalitate, 1-1 în turul sezonului regular, și două victorii ale Universității Craiova, 3-1 și 2-1.

FC Botoșani - Universitatea Craiova, echipele probabile:

• FC Botoșani: Pap - Haruț, Chindriș, Șeroni, Țigănașu - Mendoza, Florescu - Ashkovski, Babunski, Keyta - Dugandzic
  • Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Cosic, Acka, Bancu - Nistor, Mateiu, Cicâldău - Bărbuț, Koljic, Mihăilă
  • 90+5 gp gp

GOOOOOL Craiova! Gustavo transformă lovitura de pedeapsă.

• 90+4 p p

Penalty pentru Craiova. Chindriș îl faultează în careu pe Gustavo.

• 86 oc oc

Ocazie mare Craiova. Bancu îi pasează lui Koljic, care e întâmpinat excelent de portarul Pap.

• 85 s s

Fili intră în locul lui Ashkovski.

• 80 oc oc

Ocazie dublă Craiova. Șutul lui Baiaram e respins de portarul Pap. Faza continuă, iar Bancu ia o acșiune pe cont propriu, însă Pap e din nou la post.

• 74 oc oc

Ocazie Botoșani. Keyta pătrunde pe stânga și șutează direct în brațele lui Pigliacelli.

• 74 s s

Babunski intră în locul lui Carlone.

• 73 gp gp

GOOOOL Craiova! Cicâldău transformă lovitura de pedeapsă.

• 71 p p

Penalty pentru Craiova. Chindriș îl faultează în careu pe Mihăilă.

• 69 s s

Keyta intră în locul lui Ofosu.

• 67 s s

Baiaram intră în locul lui Bărbuț.

• 65 oc oc

Ocazie Craiova. Bărbuț centrează pentru Koljic, care reia cu capul direct în brațele lui Pap.

• 63 cg cg

Cosic primește cartonaș galben.

• 61 oc oc

Ocazie Craiova. Bancu pătrunde pe stânga și trimite în fața porții, dar Șeroni intervine salavator.

• 59 cg cg

Haruț primește cartonaș galben.

• 55 oc oc

Ocazie mare Craiova. Koljic execută o lovitură liberă în zid, mingea ricoșează la Nistor, care încearcă o scăriță peste Pap, dar nu nimerește poarta.

• 46 oc oc

Ocazie mare Botoșani. Ashkovski pătrunde în careu pe dreapta, centrează, dar Ștefan Vlădoiu respinge greșit până la același Ashkovski, care trimite peste poartă din câțiva metri.

Începe repriza secundă.

La pauză, Botoșani - Craiova 0-0.

• 39 oc oc

Ocazie Botoșani. Florescu execută o lovitură liberă, până la Chindriș, care cade dintre Cosic și Bancu și moldovenii cer penalty. Faza continuă și Pigliacelli respinge în fața lui Dugandzic. Apoi mingea ajunge la Ofosu, care pătrunde în careu, dar este deposedat.

• 17 oc oc

Ocazie Craiova. După un corner, Cosic trimite cu capul, dar Pap intervine de pe linia porții. Craiova cere gol.

• 12 cg cg

Bancu primește cartonaș galben.

• 10 oc oc

Ocazie Botoșani. Carlone șutează din întoarcere, dar mingea ocolește poarta.

• 7 oc oc

Ocazie Craiova. După un corner executat de Cicâldău, Acka trimite cu capul puțin pe lângă poartă.

• 4 oc oc

Ocazie Craiova. Nistor pasează perfect pentru Koljic, care șutează din prima, dar Pap are o intervenție foarte bună.