Fotbalistul dorit de Gigi Becali ar fi perfect pentru FCSB: ”E top! Își poate arăta calitățile mai bine acolo”
Video Adrian Mititelu s-a dus ”glonț” în vestiar după ce FCU Craiova a retrogradat! Anunțul făcut de patronul oltenilor
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
2 - 1
Sepsi Sepsi
Lu 27.11.2023 17:30

FCU Craiova - Sepsi 2-1. Oltenii au bifat prima victorie cu Giovanni Costantino pe bancă

27.11.2023, 19:22

• Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

FCU Craiova a obținut o victorie în extremis, pe teren propriu, în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 2-1, în etapa a 17-a din SuperLiga României.

Cu cele trei puncte obținute din meciul cu Sepsi, oltenii au ajuns la 18 puncte în clasament și ocupă a 14-a poziție, în timp ce Sepsi nu a reușit să ajungă pe locul șapte în ierarhie și rămâne pe a zecea poziție.

FCU Craiova - Sepsi 2-1. Oltenii au învins in extremis

Oltenii au deschis scorul încă din al zecelea minut al partidei, prin Blănuță care a apărut foarte bine în fața porții la un balon trimis de Chițu.

Covăsnenii au încercat să restabilească egalitatea și au pus presiune la poarta adversă. Golul egalizator a venit abia în minutul 31 și i-a aparținut lui Cosmin Matei.

După pauză, oltenii au fost mult mai periculoși și au pus în pericol poarta adversă în mai multe rânduri. Achim a șutat foarte bine în minutul 57, dar intervenția lui Niczuly a păstrat egalitatea pe tabelă.

Apoi, au urmat ocaziile irosite de Blănuță, care a lovit bara de două ori în doar două minute.

Oltenii au înscris golul victoriei în prelungiri, când Lacroaix s-a înălțat bine la centrarea lui Chițu și l-a învins cu capul pe Niczuly.

VIDEO Rezumatul partidei FCU Craiova - Sepsi 2-1

Pe 16 martie 2023 se disputa Sepsi - FCU Craiova, scor 4-0, joc programat la 46 de zile distanță de singurul meci din SuperLigă suspendat pentru scandări xenofobe. Rezultatul a însemnat calificarea echipei din Sf. Gheorghe în play-off, tocmai în dauna adversarilor. La vremea respetivă a fost un adevărat război al declarațiilor de-a lungul perioadei în care comisiile judecau speța. Iar ultimul verdict a fost ca meciul să se rejoace din minutul 1, deși fusese întrerupt în minutul 26.

În total, cele două echipe s-au întâlnit de 6 ori, iar de 4 ori a câștigat Sepsi și o dată FCU Craiova.

• FCU Craiova - Sepsi, va începe la 17:30, în direct pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații RCS-RDS mai pot viziona jocul pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro

Giovanni Costantino contra Liviu Ciobotariu înainte de FCU Craiova - Sepsi

Sepsi a participat în cupele europene, la fel cum s-a întâmplat și înainte cu alte echipe. Ne așteaptă un meci dificil, dar având o pauză de două săptămâni în care ne-am pregătit bine așteptăm un meci bun.

Este timpul să câștigăm, știm că ne așteaptă un meci greu. Venim după două meciuri bune, consider că nu am fi meritat să pierdem cu FCSB. Au fost două săptămâni la dispoziție pentru a pregăti partida, ne interesează nu neapărat să avem un joc extraordinar, ci să reușim să luăm cele trei puncte.

Știu că Sepsi este o echipă bună, o cunosc bine”, a spus Giovanni Costantino, antrenorul oltenilor.

Va trebui să fim foarte atenți și să avem o organizare defensivă impecabilă. Jucătorii noștri sunt motivați. Clasamentul este foarte strâns, așa că vom merge la Craiova să câștigăm. Avem lotul complet”, a transmis tehnicianul covăsnenilor în conferința de presă care a prefațat confruntarea din Bănie.

Echipa din Oltenia este pe locul 14, cu 15 puncte, iar cea din Sf. Gheorghe se află pe 9, cu 20 de puncte.

Sepsi Sepsi
  • 90+5 final
  • 90+2 g
    Gol FCU 1948 Craiova

Aurelian Chițu centrează foarte bine de pe partea stângă, iar Lacroaix se înalță și trimite cu capul în poarta lui Niczuly.

• 84 oc
    Ocazie Sepsi

Varga centrează din corner, Păun reia cu capul, dar Albu scoate de pe linia porții.