”Am avut un secret!”. MM Stoica a dezvăluit totul, după ce FCSB a câștigat titlul
FOTBAL:FCSB-RAPID BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (5.11.2023)
MM Stoica, mesaj cu mai puțin de 24 de ore înainte de FCSB - Farul: ”Să punem punct”
Du 12.09.2021 22:00

FCSB - Dinamo 6-0 | Victorie istorică pentru roș-albaștri. ”Câinii”, umiliți de echipa lui Edi Iordănescu

12.09.2021, 23:55

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

FCSB a obținut o victorie istorică în fața lui Dinamo, scor 6-0, în etapa cu numărul opt din Liga 1.

Câinii au avut parte de un meci-dezastru: șase goluri primite, o eliminare, un fault în careu și un autogol.

FCSB - Dinamo 6-0. Victorie istorică pentru roș-albaștri în derby-ul României

FCSB a deschis scorul în minutul 26, prin golul înscris de Claudiu Keșeru. Acesta a executat impecabil o lovitură liberă, exact în vinclul porții lui Eșanu.

”Câinii” au rămas în zece jucători după eliminarea lui Steliano Filip. Acesta a văzut cartonașul roșu după o intervenție asupra lui Valentin Gheoghe. Filip nu a fost de acord cu decizia arbitrului și a protestat în fața lui Istvan Kovacs, însă acest lucru nu l-a făcut pe arbitru să revină asupra deciziei.

Octavian Popescu a marcat al doilea gol al partidei în minutul 43. ”Perla” lui Becali a înscris după o fază frumoasă realizată de Cordea în flancul drept.

Dezastrul a continuat și în prelungirile primei reprize. Paulo Vinicius și-a trecut numele pe lista marcatorilor cu o lovitură perfectă de cap.

Mihai Eșanu a comis un fault în interiorul careului în ultimele clipe ale primei reprize. Kovacs a dictat lovitură de la unsprezece metri. Cel care a executat penalty-ul a fost Andrei Cordea, jucătorul căruia Keșeru i-a cedat șansa la gol.

Nici în cea de-a doua repriză situația nu a fost mai bună pentru Dinamo. Keșeru l-a văzut foarte bine pe Valentin Gheorghe. Acesta a făcut față foarte bine defensivei dinamoviste și l-a învins pe Mihai Eșanu cu un șut superb, din unghi.

Asaltul asupra porții lui Eșanu a continuat în minutul 67. Miron a trimis spre poartă, Grigore a încercat să respingă balonul, dar acesta a ajuns în propria poartă.

VIDEO Rezumatul partidei FCSB - Dinamo 6-0

FCSB și Dinamo joacă ACUM, în direct la Digi Sport 1, în etapa a opta a Ligii 1

UPDATE, ora 16:30: Florin Prunea o vede pe FCSB favorită în derby, dar nu și o pretendentă la titlu.

Roș-albaștrii, care nu-și mai permit pași greșiți dacă vor să păstreze șanse pentru cununa cu lauri, se laudă cu noile achiziții Claudiu Keșeru (34 de ani), Valentin Gheorghe (24 de ani) și Constantin Budescu (32 de ani). Dintre aceștia, Budescu și Keșeru au șanse de a fi chiar titulari, în timp ce Gheorghe, cel mai probabil, va începe ca rezervă.

De partea cealaltă, Dinamo, după Gabriel TorjeRăzvan PopaConstantin Nica și Cosmin Matei, i-a mai legitimat pe Mirko Ivanovski, Plamen Iliev, Cătălin Itu și Cătălin Țîră. Astfel, ”câinii” au adus opt jucători noi după ridicarea interdicției.

FCSB - Dinamo, 21:00 LIVE VIDEO, Digi Sport 1 | Formațiile probabile

FCSB: Al. Vlad - V. Crețu, Vinicius, Miron, Radunovic - Olaru, Ov. Popescu - Cordea, Budescu, Oct. Popescu - Keșeru
Antrenor: Edi Iordănescu

Dinamo: Eșanu - Nica, Giafer, Popa, Filip - Matei, Răuță, Itu - Torje, Ivanovski, Sorescu.
Antrenor: Dario Bonetti

Duelul de pe Arena Națională se bucură de un interes major din partea fanilor, care au cumpărat din timp bilete. FCSB, clubul organizator, a pus, inițial, biletele în vânzare doar online, unde s-au vândut nu mai puțin de 11.000 de tichete, cu trei zile înainte de meci.

De partea cealaltă, Dinamo a primit 8.000 de tichete și este de așteptat ca acestea să se vândă în totalitate, iar fanii formației din ”Ștefan cel Mare” să umple peluza rezervată oaspeților la derby-ul de pe Arena Națională.

FCSB - Dinamo, 21:00 LIVE VIDEO, Digi Sport 1 | Mihai Stoica anunță spectacol la FCSB - Dinamo!

La partida de pe Arena Națională există șanse mari să asiste aproximativ 41.000 de spectatori, adică 75% din capacitatea stadionului, conform protocolului COVID-19 în vigoare.

Mihai Stoica, managerul general de la FCSB, a anunțat, vineri, cu mai bine de două zile înainte de meci, că formația sa a vândut deja peste 25.000 de bilete pentru derby.