Exclusiv A fost la un pas de EURO 2024, dar acum trăiește momente grele
gigi
Motivul pentru care Gigi Becali ”nu a îndrăznit” să îl aducă pe Mircea Lucescu la FCSB
rapid
Exclusiv Cine ar fi, până la urmă, noul antrenor al Rapidului: "5 titluri și 4 cupe!"
FC Voluntari FC Voluntari
0 - 3
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
Sb 22.10.2022 17:00

FC Voluntari – Chindia Târgoviște 0-3. Ce victorie pentru trupa lui Anton Petrea! ”Triplă” pentru Doru Popadiuc

22.10.2022, 18:56

• Media: Fotbal Club, vineri, 19:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

Chindia Târgoviște a învins-o fără drept de apel pe FC Voluntari cu scorul de 3-0, în etapa a 15-a din Liga 1, partidă în care eroul dâmbovițenilor a fost Doru Popadiuc care a marcat toate golurile.

Cu această victorie, Chindia Târgoviște a ajuns la 15 puncte, la egalitate cu U Craiova 1948 și ocupă locul 14. De cealaltă parte, FC Voluntari ocupă locul 8, cu 17 puncte.

FC Voluntari – Chindia Târgoviște 0-3. Meci perfect făcut de echipa pregătită de Toni Petrea

Prima ocazie a partidei le-a aparținut ilfovenilor în minutul 6, când Rață a șutat lângă poartă din afara careului. Dâmbovițenii au dat replica în minutul 12, când șutul lui Daniel Popa a lovit bara transversală.

Elevii lui Toni Petrea au deschis scorul două minute mai târziu, când Doru Popadiuc a preluat foarte bine în careu și l-a învins pe Mihai Popa.

Ilfovenii au fost aproape să restabilească egalitatea la scurt timp, însă Căbuz l-a încurcat foarte bine pe Damașcan.

Prima fază controversată a partidei a avut loc în minutul 29, când jucătorii Chindiei au cerut penalty pentru o intervenție asupra lui Căpușă, însă centralul a lăsat jocul să continue.

În minutul 33, Damașcan a trimis balonul în poarta lui Căbuz după o fază fixă, însă reușita sa a fost anulată pentru un ofsaid anterior.

În repriza secundă, a mai fost o fază controversată. Cătălin Popa a dictat penalty la un contact între Damașcan și Orozco, însă după ce a mers la monitorul VAR, acesta a revenit asupra deciziei și a dictat fault în atac.

Scorul a devenit 2-0 în minutul 68, când Popadiuc a rămas singur cu Mihai Popa și l-a învins pe portarul ilfovenilor.

Tot Popadiuc a fost cel care a închis tabela, în minutul 82, când l-a surprins pe Mihai Popa ieșit mult din poartă și a expediat un șut de la jumătatea terenului.

VIDEO Rezumatul partidei FC Voluntari - Chindia Târgoviște 0-3

FC Voluntari – Chindia Târgoviște 0-3

Statistica este total de partea târgoviștenilor, atât la întâlnirile directe, cât și în ”duelul” antrenorilor.

Cele două echipe s-au întâlnit până acum de nouă ori în Liga 1. De trei ori s-au impus ilfovenii, de patru ori au câştigat dâmboviţenii, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 7 octombrie 2019, FC Voluntari - Chindia 0-1 (autogol Julio Rodriguez). În returul sezonului regulat 2019-2020, FC Voluntari a câştigat în deplasare cu 2-1, graţie golului reuşit de Cătălin Ţîră în minutul 90+3.

Cea mai recentă confruntare directă din campionat: 22 ianuarie 2022, Chindia - FC Voluntari 0-0.

Liviu Ciobotariu şi Anton Petrea s-au mai întâlnit de patru ori din postura de antrenori, palmaresul fiind favorabil tehnicianului oaspeţilor, care s-a impus de două ori şi a terminat o dată la egalitate.

Voluntari - Chindia LIVE VIDEO, 17:00, Digi Sport 1 | Echipele probabile

Totuși, cei de la Voluntari au un moral foarte bun pentru că sunt neînvinşi în ultimele cinci etape, interval în care au reuşit două victorii şi trei remize. De partea cealaltă, instalarea lui Anton Petrea se dovedeşte a fi o mutare inspirată. Cu actualul antrenor pe bancă, dâmboviţenii au câştigat precedentele trei paritde din campionat.

524 de pase corecte a strâns FC Voluntari în meciul din etapa a 14-a, 0-0 cu FC Argeş, capitol la care a fost depăşită doar de Universitatea Craiova (600 pase reuşite), potrivit lpf.ro.

Nouă driblinguri a reuşit Cristian Neguţ în partida cu CS Mioveni din runda anterioară, cele mai multe dintre toţi jucătorii prezenţi pe teren în cele opt jocuri. Căpitanul Chindiei a fost şi fotbalistul care a suportat cele mai multe faulturi - 6.

Echipele probabile

FC Voluntari: Popa – Meleke, Matricardi, Armaș – Costin, Govea, Droppa, Aliji – Damascan, Ad. Nemec, V. Rață
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Chindia: Căbuz – Căpușă, Celea, Obiang, Dumitrașcu – Vorobjovas, Akhmatov – Șerban, Popadiuc, Neguț- D. Popa

Gol Chindia Targoviste

Doru Popadiuc îl surprinde pe Mihai Popa ieșit din poartă și marchează cu un șut de la jumătatea terenului.