Captură de ecran 2024-05-10 204331
Mircea Rednic a ”tunat” la conferința de presă! Ce a spus despre Șumudică și Gâlcă
lupescu
Exclusiv Mesajul lui Ionuț Lupescu pentru jucătorii lui Dinamo, înaintea meciului crucial cu UTA Arad
dragusinn
Nota primită de Radu Drăgușin, la prima apariție după 6 meciuri în care a fost ”uitat” pe bancă la Tottenham

• SuperLiga: FCSB - CFR Cluj, sâmbătă, 20:00, DGS 1

Partida dintre FC Botoșani și UTA Arad s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, în etapa a zecea din SuperLiga României.

În clasamentul SuperLigii, FC Botoșani ocupă ultima poziție, cu doar șase puncte, în timp ce UTA Arad este pe locul 14, la două lungimi în fața moldovenilor.

FC Botoșani - UTA Arad 2-2. Moldovenii, fără victorie în acest sezon

Prima ocazie le-a aparținut moldovenilor în minutul 2, când Florescu a șutat peste poartă. Arădenii au dat replica în minutul 9, la ocazia lui Benga.

Iacob a avut două intervenții bune la încercarea lui Ilicic din minutul 11 și la ocazia lui Pius.

Moldovenii au deschis scorul în minutul 30, de la 11 metri, prin Florescu, care a transformat un penalty obținut după ce Stolnik a atins balonul cu mâna.

Arădenii au egalat imediat după pauză, prin Carp, fotbalistul introdus la pauză de Mircea Rednic, însă egalitatea nu a durat mult pentru că Ilicic a înscris în minutul 52.

În minutul 82, arădenii au rămas în zece jucători după eliminarea lui Carp și totul indica o remiză, însă Cooper a dat lovitura pe final.

VIDEO Rezumatul partidei FC Botoșani - UTA 2-2

Numai că în Moldova a aterizat UTA Arad, o altă formație care are așteptări foarte mari, dar la care, deocamdată cel puțin, rezultatele întârzie să apară.

Mircea Rednic revine pe bancă după problema importantă de sănătate pe care a trebuit să și-o rezolve, acel infarct suferit la meciul cu FCSB, scor 2-1, ceea ce este un plus pentru echipă.

Cu 21 de jucători aduși la echipă în această vară și cu 24 de fotbaliști îndepărtați din lot, UTA se află în fața unui sezon foarte dificil. Lipsa de omogenitate este evidentă, iar conducerea clubului trebuie să dea dovadă de multă răbdare să nu-l demită pe Rednic dacă rezultatele vor continua să oscileze.

clasament Superliga etapa 9
Clasamentul la zi în Superligă / Foto: Captură Digi Sport
UTA UTA
  • 90+8 final
  • 90+7 g
    Gol UTA

Stahl centrează de pe partea dreaptă, iar Cooper reia cu capul în poarta moldovenilor.

• 90+5 oc
    Ocazie FC Botosani

Dican avansează în flancul drept și pasează în centrul careului pentru șutul lui Zabou, care este blocat de Iacob.

• 89 oc

Florescu expediază un voleu din afara careului, dar balonul trece puțin pe lângă poartă.

Ocazie UTA

Diogo centrează de pe partea dreaptă, iar Vucenovic se înalță și trimite cu capul peste poarta Botoșaniului.

Ocazie UTA

Benga trimite spre poartă, dar balonul este deviat și ajunge în siguranță în brațele lui Ducan.

Gol FC Botosani

Adams îl găsește foarte bine pe Ilicic la marginea careului, acesta driblează și îl învinge pe Iacob cu un șut cu stângul.

• 48 g
    Gol UTA

Pop șutează din careu, Ducan respinge, iar Carp înscrie cu o execuție spectaculoasă din fața porții.