Echipa din play-off ”decimată” pentru următoarea etapă: ”Abia dacă avem 15-16 jucători”
FOTBAL: FC BOTOSANI - FC VOLUNTARI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (04.05.2024)
Video Botoșani - Voluntari 0-0. Formația lui Bogdan Andone se menține deasupra locurilor retrogradabile
rapid
Exclusiv Cine ar fi, până la urmă, noul antrenor al Rapidului: "5 titluri și 4 cupe!"
FC Botosani FC Botosani
1 - 2
Sepsi Sepsi
Jo 29.02.2024 16:15

FC Botoșani - Sepsi Sfântu Gheorghe 1-2. Final incendiar în Moldova! Încă un eșec pentru trupa lui Bogdan Andone

29.02.2024, 18:15

• Media: Fotbal Club, vineri, 19:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins-o cu scorul de 2-1 pe FC Botoșani, în etapa cu numărul 28 din SuperLiga României.

Astfel, moldovenii nu reușesc să se apropie de Dinamo și rămân pe ultimul loc al clasamentului, cu doar 20 de puncte. De cealaltă parte, covăsnenii ajung la 37 de puncte în clasament și se apropie o singură lungime de U Cluj, ocupanta locului șase.

FC Botoșani – Sepsi Sfântu Gheorghe 1-2. Încă un eșec pentru trupa lui Bogdan Andone

Partida a început cu un gol anulat al celor de la FC Botoșani. Mitrov a scăpat singur spre poartă în minutul 6 și l-a învins pe Moldovan, însă reușita sa a fost anulată pentru ofsaid.

Apoi, covăsnenii au pus control asupra jocului și au deschis scorul în minutul 24. Păun a ajuns foarte bine la o centrare expediată de pe partea dreaptă și l-a învins cu capul pe Kukic.

Covăsnenilor le-a luat doar șapte minute să își dubleze avantajul pe tabelă. Ștefănescu a nimerit transversala cu un șut puternic de la marginea careului, mingea a sărit la Kallaku, care a trimis în fața porții, de unde Debeljuh a reușit să înscrie.

Moldovenii au beneficiat de un penalty acordat de către arbitrul Andrei Antonie în minutul 63, după o intervenție a lui Dumitrescu asupra lui Lopez. Florescu a mers la punctul cu var, dar nu a reușit să reducă din diferență.

Cel care a făcut-o a fost, însă, Enzo Lopez, în minutul 78, când a profitat foarte bine de o centrare a lui Benzar.

Pe final de meci, covăsnenii au rămas în zece jucători, după ce Andres Dumitrescu a văzut al doilea cartonaș galben.

VIDEO Rezumatul partidei FC Botoșani - Sepsi Sfântu Gheorghe 1-2

În tur, Sepsi Sfântu Gheorghe s-a impus categoric în fața celor de la FC Botoșani, scor 5-2. Pentru covăsneni au marcat Aganovic, Ion Gheorghe, Alimi a semnat o ”dublă”, iar Romario Benzar și-a înscris în propria poartă. David Gabriel și Eduard Florescu au fost marcatorii moldovenilor.

Meciul de astăzi le găsește pe cele două echipe pe locurile 16, respectiv 10. Gazdele au acumulat 20 de puncte după cele 27 de etape, în timp ce oaspeții au 34.

Totuși, Botoșani traversează o formă mai bună decât Sepsi în ultimele cinci etape. Moldovenii au obținut cinci puncte în ultimele cinci meciuri, în timp ce covăsnenii doar unul, chiar în ultima etapă, când au remizat cu ”U” Cluj, scor 0-0.

Cartonaş galben-roşu Sepsi

Dumitrescu vede al doilea cartonaș galben pentru proteste și este eliminat.