ROU: Romania V Andorra: Group I - UEFA EURO 2024 European Qualifiers, Bucharest - 15 Oct 2023
Emoții mari pentru echipa națională: încă o accidentare înainte de EURO 2024!
Edward Iordanescu se bucura dupa meciul de fotbal dintre Israel si Romania, din cadrul preliminariilor Campionatului Eur
Jackpot! Salariu de 5 milioane de euro pentru Edi Iordănescu
laca
Exclusiv 36 de milioane €! Marius Lăcătuș e convins: ce urmează în ”războiul” FCSB - CSA Steaua, după verdictul în cazul palmaresului
Botoşani Botoşani
1 - 1
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Du 24.02.2019 17:00

Botoșani - Gaz Metan Mediaș 1-1. Pentru a ajunge în play-off, moldovenii au un adevărat derby cu Viitorul în ultima etapă

24.02.2019, 16:53

• SuperLiga: CFR - Farul, sâmbătă, 21:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - Sepsi, sâmbătă, 21:00, DGS 2

FC Botoșani a început tare meciul cu Gaz Metan Mediaș, din penultima etapă a sezonului regulat, și a ratat primele două ocazii ale partidei, însă apoi medieșenii au nimerit bara, prin Rondon. Iulian Cristea a deschis scorul în minutul 37, după o greșeală a portarului Fraisl, însă până la pauză botoșănenii au egalat. Ongenda a pasat superb, în spatele fundașilor medieșeni, iar Fulop a preluat superb și l-a învins pe Pleșca.

Ardelenii au ratat o ocazie imensă în minutul 73, când lovitura de cap a lui Fofana a fost respinsă în bară de Fraisl. Până a final, Rondon a mai ratat o ocazie mare, iar Botoșani - Gaz Metan Mediaș s-a încheiat 1-1. În etapa următoare, ultima din sezonul regulat, moldovenii vor avea un adevărat derby cu Viitorul pentru un loc în play-off.

• 90 cg cg

Pleșca primește și el cartonașul galben.

• 90 s s

Papa intră în locul lui Ongenda.

• 90 fr2

Final de meci. Botoșănenii obțin doar un punct din acest meci și încă speră la play-off, în ultima etapă din sezonul regulat.

• 88 s s

Rondon e înlocuit cu Yazalde.

• 86 cg cg

Burcă primește cartonaș galben.

• 84 oc oc

Oaidă trage tare de la marginea careului, iar Pleșca repinge peste transversală.

• 82 cg cg

Fofana vede cartonașul galben.

• 82 cg cg

Boubacar Fofana primește cartonaș galben.

• 77 oc oc

Ocazie mare Gaz Metan. Rondon, aflat între doi fundași botoșăneni, trage din prima după o centrare de pe partea dreaptă, dar mingea trece la o palmă de poartă.

• 75 s s

Cătălin Golofca e înlocuit cu Laurențiu Buș.

• 73 oc oc

Ocazie uriașă Gaz Metan. După o centrare din corner, Fofana trimite cu capul din câțiva metri, iar Fraisl are un reflex de portar de handbal și respige în bară.

• 71 oc oc

Medieșenii au o altă ocazie de gol, prin Caiado, care trage defectuos pe centrul porții, iar fundașul Miron respinge.

• 66 s s

Darius Olaru e înlocuit cu Sebastian Mailat.

• 63 cg cg

Andrei Dumitraș primește și el cartonaș galben.

• 61 cg cg

Cristea este și el avertizat cu cartonaș galben.

• 60 cg cg

Soiledis vede și el cartonașul galben.

• 53 cg cg

Darius Olaru, primul jucător de la medieșeni care vede cartonașul galben.

Începe repriza secundă, de la scorul de 1-1.

La pauză, Botoșani și Gaz Metan Mediaș sunt la egalitate, 1-1

• 43 cg cg

Cătălin Golofca primește cartonașul galben.

• 43 cg cg

Lorand Fulop primește cartonașul galben.

• 41 g g

GOOOOOL Botoșani! Ongenda pasează superb, în spatele fundașilor medieșeni, care îl scapă din marcaj pe Fulop, acesta preia superb și egalează.

• 37 g g

GOOOOOL Gaz Metan! Chamed execută un corner, portarul Fraisl iese și respinge aiurea, mingea ajunge la Iulian Cristea, care trimite cu capul în poartă.

• 31 oc oc

Bară Mediaș. Rondon pătrunde pe partea stângă și trage tare, iar mingea lovește bara laterală.

• 27 oc oc

Fulop execută o lovitură liberă direct în brațele lui Pleșca.

• 23 oc oc

Golofca interceptează o minge în propria jumătate de teren, accelerează, îl depășește în viteză pe Fofana, trece de Iulian Cristea și centrează în careu, însă Roman și Fulop se încurcă reciproc, iar mingea e prinsă de portar.

Începe meciul. Botoșănenii au lovitura de start.