Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare
Superliga Stage 27: CFR 1907 CLUJ vs. FC DINAMO BUCURESTI
Ce concluzie a tras Zeljko Kopic, după Dinamo - FC Voluntari 1-1
rapid
Live Video&Text Rapid - Universitatea Craiova 0-1, ACUM, Digi Sport 1. Andrei Ivan a deschis scorul în Giulești
Etapa 7 Superliga: Rapid-Universitatea Craiova
Play-off
FC Botosani FC Botosani
1 - 0
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
Sb 18.03.2023 14:30

FC Botoșani - Chindia 1-0. Final dramatic! Moldovenii dau lovitura în minutul 90. Mailat, din nou eroul gazdelor

18.03.2023, 14:25

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

FC Botoșani a câștigat la limită meciul de pe teren propriu contra celor de la Chindia, scor 1-0, în cadrul primei etape de play-out în Liga 1.

Chindia a trimis primul avertisment în minutul 6, prin Dulca, dar mingea a fost respinsă de Ducan. Tot oaspeții puteau deschide scorul 22 de minute mai târziu, când Popa a trimis balonul în transversală.

În repriza a doua, moldovenii au încercat să caute primul gol, iar în minutul 79 lovitura de cap a lui Mutombo a trecut peste poartă.

În final, defensiva târgoviștenilor a cedat în minutul 90. Mailat a fost din nou eroul moldovenilor după ce a decis meciul cu o scăriță de efect.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a urcat pe locul 9 în play-out, cu 19 puncte, în timp ce Chindia rămâne pe poziția a treisprezecea, cu 16 puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Botoșani - Chindia 1-0:

FC Botoșani - Chindia 1-0

Ambele formații speră la un nou început odată cu startul primei etape din cadrul play-out-ului Ligii 1.

Atât FC Botoșani, cât și Chindia, nu au mai câștigat un meci oficial în Liga 1 de șase etape.

În ultimele șase jocuri din sezonul regulat, cei de la FC Botoșani au obținut doar două remize, în timp ce elevii lui Toni Petre au obținut patru rezultate de egalitate.

Ultimul meci dintre cele două formații s-a terminat la egalitate, scor 2-2, pe terenul celor de la Chindia.

Înaintea confruntării directe din prima etapă a play-out-ului Ligii 1, cele două formații se află pe locurile șase și șapte în clasament, cu câte 16 puncte.

Clasament play-out Liga 1

clasament play-out
Clasament play-out / Foto: Digi Sport

Ce a spus Flavius Stoican înaintea meciului cu Chindia

Avem un nou campionat, trebuie să fim foarte atenți la fiecare meci în parte. Întâlnim o echipă care a urcat meci de meci, au avut și ei sincopele lor, o grupare care are în componență jucători la care trebuie să fim atenț și mă refer în primul rând la Neguț și Cooper, cu execuții foarte bune.

Important este să-i anihilăm. În ceea ce ne privește pe noi chiar dacă suntem lipsiți de aportul lui Edy Pap, suspendat și Sadiku accidentat, sunt doi jucători care au făcut parte din primul unsprezece, asta nu înseamnă că cei care le vor lua locul nu sunt pregătiți și nu sunt conștienți de importanța acestui prim meci.

Tot focusul nostru este pentru a juca bine primul meci, nu ne gândim la obiective, ne gândim doar la meciul de acasă cu Chindia. Jucătorii au fost dezamăgiți după meciul cu Mioveni fiindcă au scăpat cele trei puncte printre degete, într-adevăr nu am avut o evoluție foarte bună repriza a doua.

La ultimele două antrenamente i-am văzut foarte dornici și determinați. Vreau să le vedem pe teren, fiindcă tot vorbim despre aceste lucruri. Am conștientizat că trebuie să lucrăm pe adresivitate, să câștigăm duelurile, să recuperăm mingea a 2-a, au fost antrenamente complexe.

Suporterii cu siguranță o să fie alături de noi atâta timp cât văd pe teren dorință, implicare. Sunt convins că oamenii să ne susțină, important este să ne facem noi treaba. Dorința jucătorilor este de a pleca cu dreptul în acest nou campionat”, a spus antrenorul lui FC Botoșani, la conferința de presă.

• 90+4 final
  • 90+4 cg
    Cartonaş galben FC Botosani Ivanov este avertizat.
  • 90+1 s
    Schimbare Chindia Targoviste

A ieșit Dulca, a intrat Mihaiu.

• 90 g
    Gol FC Botosani

Mailat deschide scorul cu o scăriță elegantă peste portarul advers.

• 85 s

A ieșit Popa, a intrat Buș.

• 79 oc
    Ocazie FC Botosani

Lovitura de cap a lui Mutombo se duce peste poartă.

• 74 s
    Schimbare FC Botosani

A ieșit Dragu, a intrat Roman II.

• 73 s

A ieșit Ioniță, a intrat Dumitrașcu.

• 73 s

A ieșit Popadiuc, a intrat Andrei Șerban.