costel-galca
Costel Gâlcă a impus obiectivul înainte de Farul - Universitatea Craiova: ”Va fi un pas foarte important pentru noi!”
Louis Munteanu se bucura dupa un gol marcat in meciul de fotbal dintre Rapid Bucuresti si Farul Constanta, din cadrul Pl
Gigi Becali și Dan Șucu, în alertă! Farul a dezvăluit care este situația lui Louis Munteanu
gigi-becali1
Exclusiv Gigi Becali nu s-a mai abținut după FCSB - CFR: ”Spune, bă, adevărul! Nota 2 pentru obrăznicie”
Farul Farul
1 - 1
Sb 02.03.2024 20:00

Farul Constanța - CFR Cluj 1-1. Trupa lui Hagi tremură pentru play-off. Ardelenii, la 11 puncte de liderul FCSB

02.03.2024, 21:50

• Premier League: Man. United - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

Partida dintre Farul Constanța și CFR Cluj s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1, în etapa cu numărul 29 din SuperLiga României.

În urma acestui rezultat, Farul nu reușește să își asigure calificarea în play-off și trebuie să aștepte ultima etapă. Echipa lui Gică Hagi ocupă locul cinci în clasament, cu 42 de puncte, la doar două lungimi în fața celor de la Hermannstadt și UTA Arad, și la patru puncte de U Cluj, care are însă un meci mai puțin. De cealaltă parte, CFR Cluj ajunge la 50 de puncte și ocupă a treia poziție a clasamentului la un singur punct în urma celor de la Rapid.

Farul Constanța- CFR Cluj 1-1. Constănțenii nu reușesc să își asigure calificarea în play-off

Constănțenii au controlat prima parte a partidei, dar elevii lui Gheorghe Hagi au irosit mai multe șanse importante de gol. Louis Munteanu putea deschide scorul în minutul 18, după o pătrundere superbă a lui Grigoryan, dar atacantul Farului a fost blocat de defensiva adversă.

”Marinarii” au ratat o ocazie mare și în minutul 23, iar cea mai mare oportunitate din prima repriză a venit în minutul 30. După o intervenție stângace a lui Sava, balonul a sărit la Munteanu, care a șutat bine, dar Ajeti a respins de pe linia porții.

Câteva minute mai târziu, portarul ardelenilor și-a reparat greșeala și a avut o paradă superbă la șutul lui Louis Munteanu.

Constănțenii au deschis scorul în minutul 65 prin Ronaldo Deaconu, care a marcat cu un șut din interiorul careului.

Totuși, ardelenii au marcat golul egalizator în minutul 83, prin Ajeti, care l-a învins pe Buzbuchi cu un voleu superb.

439
Clasamentul din SuperLiga României / Foto: Flashscore

VIDEO Rezumatul partidei Farul Constanța - CFR Cluj 1-1

Înainte de această partidă, Farul Constanța se află pe locul cinci în campionat, 41 de puncte, și are nevoie de cele trei puncte pentru a se califica matematic în play-off-ul SuperLigii. În plus, elevii lui Gică Hagi se pot apropia la un punct de Universitatea Craiova.

De cealaltă parte, CFR Cluj o poate depăși pe Rapid și să urce temporar pe poziția secundă. Elevii lui Adrian Mutu sunt siguri de locul de play-off în acest moment.

Ardelenii s-au impus în meciul tur, din Gruia, cu scorul de 3-1. Totuși, clujenii au pierdut la limită ultima deplasare de la Constanța, din sezonul trecut, 0-1.

Gică Hagi: ”Nu fac socoteli, nu mă pricep”

Gică Hagi se așteaptă la un meci dificil pe teren propriu contra ardelenilor. ”Regele” nu se gândește la calculele pentru calificarea în play-off.

Avem un meci acasă cu un adversar foarte puternic, care se bate la campionat. Ne dorim cele trei puncte, să facem un meci foarte bun, complet.

Sper să avem capacitatea să găsim la trei zile soluţii, să fim puternici, să avem reacţie, să avem o atitudine bună şi să facem un meci mai bun ca ei, pentru că sunt un adversar foarte bun. Şi noi avem nevoie de puncte.

Avem nevoie de această victorie şi sperăm să o obţinem. Am încredere că vom face un meci foarte bun. Suntem în faţa unui meci important acasă şi concentrarea trebuie să fie totală.

Trebuie să fim toţi inspiraţi pentru a face un meci foarte bun, pentru că adversarul este foarte puternic. Nu fac socoteli, nu mă pricep la astfel de lucruri, chiar dacă sunt și eu în fotbal. Nu îmi place, să zic mai bine!

Știu că jucăm meci acasă și e nevoie să facem totul pentru a câștiga. Mentalitatea noastră este să luăm trei puncte la fiecare meci”, a spus Gică Hagi, la conferința de presă.

Gol CFR Cluj

Filip centrează din corner, balonul este respins și sare la Ajeti care înscrie cu o execuție superbă.