bucurie 1
Video Corvinul a produs surpriza! De când nu mai jucase o echipă de Liga 2 în finala Cupei României
florin maxim
Video Florin Maxim, discurs de mare campion după ce Corvinul s-a calificat în finala Cupei României
FOTBAL:CFR CLUJ-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (15.04.2023)
Video CFR Cluj - Sepsi 2-1. Karlo Muhar i-a salvat pe ardeleni în 90+6

Video Craiova - Dinamo 1-0. Bancu i-a dus pe olteni în semifinalele Cupei. Derby plin de tensiune în Bănie!

06.03.2018, 18:55

ÎN DIRECT la Digi Sport 1, Craiova a ajuns pentru al doilea an la rând în semifinalele Cupei României, după 1-0 cu Dinamo, pe teren propriu.

FOTBAL:CS UNIVERSITATEA CRAIOVA-DINAMO BUCURESTI, CUPA ROMANIEI (6.03.2018)
Penedo a greșit la golul decisiv înscris de Bancu
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

La debutul lui Florin Bratu, bucureștenii n-au contat în prima repriză, care a stat sub semnul duelului dintre Mitriţă şi Penedo. Portarul dinamovist s-a opus de trei ori, la două dintre intervenţii cu ajutorul barei.

Torje a încercat să înscrie spectaculos după pauză, dar Bancu a deschis scorul în minutul 56, după ce l-a păcălit pe Penedo.

Apoi, Craiova s-a retras în defensivă, iar Dinamo a presat puternic în căutarea golului de 1-1. Monroy a ratat imediat egalarea, din poziţie foarte bună. Bratu l-a pierdut pe Hanca, accidentat, iar Pesic şi Olteanu au irosit ultimele ocazii ale lui Dinamo, care a fost învinsă cu 0-1 în Bănie.

Ultimul sfert de finală este cel dintre FC Botoşani şi CSM Poli Iaşi, transmis în direct de Digi Sport 1, marţi, de la ora 17:30.

Min. 90+3: Finalul meciului! Craiova - Dinamo 1-0. Oltenii sunt în semifinalele Cupei României!

Min. 86: OCAZIE DINAMO! Fază excelentă a oaspeților, balonul ajunge la Olteanu, însă acesta trimite pe lângă poartă din poziție bună. Tensiune tot mai mare în Bănie, atât pe teren, cât și în tribune.

Min. 78: Schimbare Dinamo: Iese Pesic, intră Popa

Min. 77: OCAZIE MARE DINAMO! Mahlangu trimite pentru Pesic și ultimul trimite tare din unghi, dar peste poartă.

Min. 74: Salomao centrează din bandă, dar Torje nu reușește să ajungă la minge, iar Mitrovic reține. Dinamo presează tot mai tare în Bănie!

Min. 68: Se joacă pe contre în Bănie. Craiova s-a retras în apărare, Dinamo are o posesie mai bună și forțează egalarea.

Min. 62: Schimbare Dinamo: Iese Hanca (accidentat), intră Romera

Min. 58: Dinamo încearcă să egaleze imediat, dar Monroy trimite peste poartă din careu.

Min. 56: GOOOL CRAIOVA! Bancu deschide scorul după o ieșire inoportună a lui Penedo. Mijlocașul înscrie în poarta goală, assist-ul aparținându-i lui Tiago.

Min. 54: Schimbare Craiova: Iese Mitriță (probleme fizice) și intră Burlacu

Min. 52: Pesic scapă singur cu Mitrovic, portarul gazdelor respinge, însă jucătorul lui Dinamo este surprins în offside.

Min. 50: OCAZIE MARE DINAMO! Cea mai mare șansă de gol a oaspeților. Torje trage tare din unghi, însă Mitrovic respinge.

Începe repriza secundă.

Finalul primei reprize. La pauză, Craiova - Dinamo 0-0, după o primă repriză dominată de gazde.

Min. 45+2: OCAZIE MARE CRAIOVA! Mitriță scapă pe contraatac și șutează plasat, dar Penedo este iar la post și evită golul.

Min. 40: OCAZIE MARE CRAIOVA! Același Mitriță șutează excelent din lovitură liberă, însă Penedo scoate din vinclu și deviază apoi în bară. Super intervenție pentru portarul lui Dinamo.

Min. 38: Mitriță trimite foarte bine dintr-o lovitură liberă, însă nu prinde spațiul porții.

INFO: Gazonul arenei din Bănie începe să cedeze în mai multe locuri și rămâne de văzut cum va arăta terenul spre finalul meciului.

Min. 30: Mateiu este avertizat pentru un fault dur la Monroy.

Min. 28: Bancu vede cartonaș galben pentru proteste. Zlatinski și Torje se iau la harță, totul pornind de la un penalty solicitat de olteni, după ce mingea l-a lovit în mână pe Monroy. Zlatinski și Torje văd și ei cartonașul galben.

Min. 20: Dinamo a echilibrat meciul din Bănie, însă n-a reușit până acum să pună în pericol poarta Craiovei. La marginea terenului, Florin Bratu trăiește intens derby-ul.

Min. 12: Mitriță trage cu pământul din afara careului, însă Penedo respinge în corner.

INFO: Probleme între cele două galerii. Se aruncă dintr-o parte în alta cu torțe și petarde, iar suporterii dinamoviști sunt amenințați cu evacuarea de pe stadion.

Min. 7: Același Bancu trimite în careu, însă Katsikas este pe fază și respinge în corner de lângă Gustavo. Debut mai bun de meci pentru echipa lui Mangia.

Min. 3: Bancu trimite periculos din bandă, Penedo iese din poartă și prinde balonul cu emoții.

Min. 1: Martic și Salomao se dau cap în cap după doar câteva zeci de secunde, iar ambulanța pătrunde imediat pe gazon. Cei doi jucători își revin însă și pot continua derby-ul.

Min. 1: Începe meciul dintre Craiova și Dinamo. Oaspeții au lovitura de start!

Se ține un moment de reculegere în memoria lui Davide Astori, căpitanul Fiorentinei decedat la doar 31 de ani.

UPDATE 16:59: Atmosferă superbă pe noua arenă Ion Oblemenco. Stadionul este plin, iar galeria gazdelor este la înălțime. "Toate pânzele sus" și "Bine ați venit în iad" sunt mesajele afișate de suporterii Craiovei.

UPDATE Ora 15:27: ECHIPELE DE START:

Craiova (3-4-3): Mitrovic - Popa, Kelic, Tiago - Martic, Mateiu, Zlatinski, Bancu - Gustavo, Băluță, Mitriță

Rezerve: Calancea, Briceag, Screciu, Bic, Burlacu, Glavina, Bărbuț

Antrenor: Devis Mangia

Dinamo (4-2-3-1): Penedo - Hanca, Maric, Katsikas, Olteanu - Mahlangu, Monroy - Torje, Nistor, Salomao - Pesic

Rezerve: Muțiu – Nica, Palic, D. Popa, Dudea, Romera, Moldoveanu

Antrenor: Florin Bratu

Etichete: cupa romaniei , bratu dinamo , craiova , dinamo cupa , sferturi cupa , dinamo meci , craiova cupa , craiova dinamo , dinamo mutu

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta. România va cere extrădarea acestuia

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul
Screenshot 2024-04-28 at 00.03.15
FCSB este noua campioană a României! Titlul, asigurat matematic după 2-1 cu Farul
fcsb 2

Transferul lui Florinel Coman e ”99% gata”
Screenshot 2024-04-13 at 16.11.18
Reacția lui Răzvan Lucescu, după victoria ”nebună” cu AEK Atena
UEFA Europa Conference League Saison 2023-2024 Toumba Stadion Thessaloniki, 14.12.2023 PAOK Thessaloniki - HJK Helsinki
Paris Saint-Germain a câștigat Ligue 1! Ultimul titlu pentru Kylian Mbappe în Franța
psg
Ermal Krasniqi, ofertă din Bundesliga de la Werder Bremen. Câți bani a cerut Rapid pentru transfer
Gigi Becali a dezvăluit ce mesaj a primit de la Dan Șucu și ce a făcut Cristi Borcea, după ce FCSB a luat titlul!
Cum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul
Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori
De la Smart la Simple: ”Telefonul plictisitor" un nou trend printre tineri. Video
Cum sunt păcăliți șoferii să plătească amenzi care nu le-au fost date de poliție? Cine sunt escrocii
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi
Video Oțelul - ”U” Cluj 2-1. Gălățenii au dat lovitura în minutul 90 și vor juca finala Cupei României cu Corvinul

O fetiță de 10 ani a murit din cauza unei amibe mâncătoare de creier. Tragedia s-a întâmplat în vacanță, după o baie în piscină
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”