Exclusiv Răzvan Zăvăleanu a intervenit în ”cazul Edgar Ie”: ”N-am cum să fiu convins”
Ce nebunie: cea mai titrată echipă din Europa vrea un jucător din SuperLigă! Prețul: 8.000.000 €
1 - 0
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Lu 18.09.2023 21:30

CFR - Petrolul 1-0. Ardelenii câștigă la limită! ”Lupii” au avut un penalty neacordat

18.09.2023, 23:20

• Premier League: Man. City - West Ham, duminică, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - FCSB, duminică, 21:00, DGS 1

CFR Cluj s-a impus la limită în fața celor de la Petrolul Ploiești, scor 1-0, în etapa a noua din SuperLiga României.

CFR Cluj este echipa de pe locul doi în clasamentul SuperLigii, cu 19 puncte, în timp ce Petrolul se află pe locul cinci, cu 13 puncte.

CFR Cluj - Petrolul 1-0. ”Lupii Galbeni” au avut un penalty neacordat

Prima șansă le-a aparținut ploieștenilor în minutul 5, când Jair a șutat periculos din lateralul careului. Totuși, în minutul 12, ardelenii au deschis scorul, prin Avounou, care a șutat imparabil din afara careului.

Ajeti putea dubla avantajul ”Feroviarilor” în minutul 18, însă Zima a intervenit bine și a păstrat scorul neschimbat.

În minutul 32, ”Lupii Galbeni” au cerut penalty, după ce Musi a căzut în careul ardelenilor, după ce s-a împiedicat de picioarele lui Sava, însă Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue.

Prahovenii au cerut penalty și în repriza secundă, după un fault evident al lui Ajeti asupra lui Pedro Justiniano. Totuși, Istvan Kovacs nu a intervenit, iar arbitrii din camera VAR nu l-au chemat la monitor pe central.

Ciprian Deac a avut o execuție superbă în minutul 64, însă a nimerit bara laterală, iar, pe final, Sava i-a salvat pe ardeleni, după un balon trimis cu capul de Paul Papp.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - Petrolul 1-0

Ambele echipe traversează un moment bun, astfel că partida din Gruia se anunță una foarte disputată. Înaintea acestui joc, CFR ocupă locul 3 în România, în timp ce Petrolul este pe 5.

CFR Cluj are 3 victorii la rând, iar Petrolul a pierdut un singur meci în actualul sezon. În sezonul precedent, cele două formații s-au întâlnit de două ori, iar ardelenii au câștigat de fiecare dată, prima dată cu 1-0, apoi cu 5-2.

Andrea Mandorlini a prefațat duelul cu Petrolul

”Au fost două săptămâni în care ne-am pregătit intens, deși nu am avut la dispoziție jucătorii care au jucat pentru echipele naționale. Am fost împreună cu toții abia de miercuri, dar sunt mulțumit. Am lucrat bine în această perioadă pentru partida dificilă cu Petrolul, o echipă bună, periculoasă. Tocmai de aceea, trebuie să fim foarte atenți, concentrați. Jucăm pe teren propriu și vrem să câștigăm, desigur.

Avem această accidentare a lui Manea, nu știm încă cât de gravă este, nu știm încă exact cât va lipsi de pe teren, undeva între trei și patru săptămâni, vestea bună este că nu va fi nevoie de operație și a început deja recuperarea. Avem jucători care nu au jucat la naționale, Camora, Krasniqi, Bîrligea, tinerii de la U20  și U21, suntem bine, atmosfera este una foarte bună ceea ce este un lucru extraordinar. Ne așteaptă o perioadă grea cu șase meciuri în doar trei săptămâni și trebuie să fim pregătiți cu toții pentru ce ne așteaptă.

Îmi pare rău pentru cei care n-au jucat la echipele naționale, dar eu sunt mulțumit că n-au făcut-o. Sună un pic egoist din partea mea, dar sunt antrenor și nu pot gândi altfel, la noi au jucat toate meciurile și dacă ar fi jucat aveau nevoie de o perioadă de refacere, cred că și-ar fi dorit să joace, dar…

Nu mă interesează ce fac celelalte echipe, deocamdată mă interesează doar echipa mea, și vă spun sincer acest lucru. Noi suntem în creștere, sunt foarte mulțumit de jucători, am avut antrenamente foarte bune, mă interesează să facem rezultate bune, și nu jocul rezultatelor celorlalte echipe" a spus Mandorlini, la conferința de presă.