FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - AFC HERMANNSTADT SIBIU, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (12.05.2024)
ZWOLLE, 26-01-2024, MAC3PARK stadion, football, Dutch Eredivisie, season 2023 / 2024, Match between PEC Zwolle - Vitesse
Adrian Mazilu, la un pas de revenirea în SuperLiga! Au început negocierile cu Brighton
LIVE Digi Sport Matinal
0 - 0
UTA UTA
Sb 25.11.2023 20:30

CFR Cluj - UTA Arad 0-0. Secetă de goluri în Gruia! Clujenii au ratat șansa de a urca pe primul loc

25.11.2023, 22:30

• SuperLiga: CFR - Farul, sâmbătă, 21:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - Sepsi, sâmbătă, 21:00, DGS 2

CFR Cluj - UTA Arad s-a încheiat cu o remiză albă în etapa cu numărul 17 din SuperLigă.

Astfel, CFR Cluj a rămas pe locul doi în clasament, cu 32 de puncte, la două lungimi în urma FCSB-ului, în timp ce UTA Arad a egalat-o la numărul de puncte pe Poli Iași, 19, și ocupă poziția 13 în ierarhie.

CFR Cluj - UTA Arad 0-0. Ambele echipe au lovit bara

Prima șansă importantă a venit în minutul 13, atunci când Otele a șutat pe lângă poartă, după o pasă bună a lui Avounou. Ardelenii au cerut penalty un minut mai târziu, după ce Juricic a căzut în careul advers, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

Avounou a avut o ocazie importantă în minutul 20, când a trimis cu capul puțin pe lângă poartă, iar, un minut mai târziu, Muhar l-a pus la treabă pe Iacob.

Arădenii au dat replica în minutul 29, însă Luckassen nu a profitat de o pătrundere frumoasă a lui Mihai.

După pauză, partida a fost ceva mai spectaculoasă, iar clujenii au fost aproape să marcheze imediat după reluarea meciului.

Arădenii au lovit bara în minutul 61, la un șut în forță a lui Căpușă. Și CFR a nimerit bara, în minutul 73, la șutul lui Tachtsidis de la marginea careului.

Abia intrat pe teren, Mario Camora putea da lovitura în minutul 83, însă Iacob a avut o paradă superbă și a păstrat scorul neschimbat.

Bîrligea a trimis mingea în poartă cu câteva minute înainte de fluierul final, dar golul a fost anulat de către Ionuț Coza pentru ofsaid.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - UTA Arad 0-0

Clubul din Gruia se află pe locul secund în clasament, la trei puncte în spatele liderului FCSB. În cazul unei victorii, CFR are șansa să o egaleze la numărul de puncte pe vicecampioană. Este important de precizat că echipele sunt la egalitate la golaveraj.

Formația lui Andrea Mandorlini vine după remiza cu Poli Iași, scor 3-3 și înfrângerea cu Hermannstadt, scor 0-1. În același timp, UTA Arad se află pe locul 12 în SuperLigă, cu doar 18 puncte după cele 16 etape. Echipa lui Mircea Rednic vine în Gruia, după înfrângerea cu Oțelul Galați, scor 2-4.

Andrea Mandorlini a reacționat, după ce au existat zvonuri că va fi înlocuit cu Adrian Mutu

Andrea Mandorlini a fost întrebat despre posibilitatea ca Adrian Mutu să îl înlocuiască, iar antrenorul lui CFR s-a enervat și a avut o replică dură. În plus, tehnicianul italian a vorbit și despre relația pe care o are cu Ioan Varga, patronul CFR-ului.

”Ce legătură are? Eu nu înțeleg ce legătură are dacă am vorbit cu Neluțu sau nu, că Mutu ar trebui să vină aici. Jurnaliștii au scris? Despre ce vorbim? Nu îl cunosc pe Mutu, dar nu există, nu mă interesează.

Este mult scandal. Cred că fotbalul este ceea ce a făcut naționala României, nu scandal. Victorie, seriozitate, jucători… Restul nu e fotbal. Nu are legătură cu nimic, cu clubul, cu fotbalul. E doar fum.

Vorbesc în continuare cu conducerea clubului, a fost o perioadă de reconstrucție, am făcut multe lucruri. Eu sunt aici. Nu are legătură cu nimic. Lucrul care contează este că România s-a întors în Europa. Asta contează. Restul nu are legătură cu fotbalul”, a declarat Andrea Mandorlini.

UTA UTA
  • 90+5 final
  • 87 oc
    Ocazie CFR Cluj

Muhar șutează puternic, Iacob respinge, balonul ajunge la Otele, care pasează în lateral pentru Bîrligea, care trimite în poartă. Golul este anulat pentru ofsaid.